Facebook Google+ Twitter

O barierach stawianych głuchym podczas egzaminów na prawo jazdy

Od lutego wchodzi nowe rozporządzenie, które znacznie utrudni użytkownikom języka migowego uzyskanie prawa jazdy. Pytania egzaminacyjne będą objęte tajemnicą, zatem kandydat na kierowcę pozna je dopiero na egzaminie.

W celu zrozumienia złożoności tej kwestii trzeba poznać kilka podstawowych faktów: pierwszym językiem głuchych jest polski język migowy, w związku z tym każdy inny język ma status obcego dla członków społeczności. W związku z powyższym głusi w różny sposób opanowują język polski, tak samo jak Polacy j. angielski, francuski, czy jakikolwiek inny obcy.

Dodatkową trudność stwarza fakt sformułowań używanych na testach na prawo jazdy, które wymagają od kandydata bardzo dobrej znajomości specjalistycznego słownictwa. Czasem niezrozumienie jednego słowa może skutkować błędną odpowiedzią, zaś gdyby polecenia egzaminacyjne zostały postawione w polskim języku migowym, wówczas odpowiedź mogła być udzielona prawidłowo. Zatem przyczyną negatywnej oceny na egzaminie teoretycznym po nowym roku nie będzie brak znajomości przepisów ruchu drogowego, lecz sam ich zapis.

Kolejnym problemem jest brak finansowania usług tłumaczy PJM przez WORD. Użytkownik języka migowego musi sam znaleźć tłumacza, bądź to wśród znajomych, członków rodziny lub profesjonalnych tłumaczy, co również może wiązać się z kosztami. Biorąc pod uwagę trudną sytuację na rynku tłumaczeniowym, znalezienie osoby dyspozycyjnej w określonych godzinach bywa niezmiernie trudne.

Wyżej wymienione problemy wykluczają osoby niesłyszące w równym dostępie do zdobywania nowych umiejętności.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Katarzyna Taras
  • Katarzyna Taras
  • 30.11.2011 20:58

Zgadzam się że to znaczne utrudnienie dla osób niesłyszących.
Ach! Jaka szkoda, że Polska nie pomaga ludziom niepełnosprawnym, a wręcz piętrzy przed nimi coraz to nowe przeszkody.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.