Facebook Google+ Twitter

O bezpieczeństwie w dzień św. Krzysztofa

Od czterech lat, na świętego Krzysztofa obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Jest to okazja, by przypomnieć wszystkim zmotoryzowanym, że bezpieczeństwo to podstawa.

Layout akcji "Bezpieczne Drogi". / Fot. OrlenPo raz pierwszy święto obchodzono 25 lipca 2006 roku. Zainicjowało je Krajowe Duszpasterstwo Kierowców oraz znany rajdowiec Krzysztof Hołowczyc. Wczoraj z okazji imienin Krzysztofa w wielu miastach w Polsce przeprowadzane były festyny motoryzacyjne i różne akcje propagujące bezpieczeństwo na drodze. Na przykład na rondzie im. Romana Dmowskiego w Warszawie przeprowadzona została akcja “Dzień bez mandatu”.

Kierowcy, którzy popełnili drobne wykroczenia zamiast otrzymania kary wzięli udział w próbie na symulatorze zderzeń, mającym na celu uświadomić, jak ważne jest zapinanie pasów przed jazdą samochodem. Z kierowcami porozmawiał także Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura, który następnie wręczył im “10 przykazań kierowcy”.

Ponadto Przedstawiciele Fundacji “Kierowca Bezpieczny” wręczali gadżety związane z tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. odblaskowe kamizelki i zapachy do samochodu, przypominające o zachowaniu trzeźwości za kierownicą. "Dzień bez mandatu" w tym roku został rozszerzony o województwa warmińsko-mazurskie i podkarpackie.

Codziennie na polskich drogach dochodzi do 1060 zgłoszonych kolizji i 136 wypadków, w których ginie 16 osób, a 173 zostają ranne. Właśnie w wakacje jest największa śmiertelność w wypadkach komunikacyjnych, w dni powszednie największe zagrożenie jest w piątki oraz w pozostałe dno tygodnia między godzinami 16 a 18. Według WHO rocznie na świecie ginie milion osób, a 50 milionów doznaje obrażeń. Dlatego powstają programy wspierające bezpieczeństwo na drogach. Buduje się nowoczesne szybkie autostrady, mimo że w naszym kraju idzie to aż za nadto powolnie, bo właśnie na autostradach jest najmniej wypadków. Choć kierowcy pędzą na nich dosyć szybko, to infrastruktura i sposób poruszania się po nich zapewniają bezpieczeństwo kierowcom. Od kilku lat zamiast często kolizyjnych skrzyżowań powstają zwykłe ronda, które rozładowują ruch i są po prostu bezpieczniejsze, gdyż kierunki ruchu nie przecinają się.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.