Facebook Google+ Twitter

O bucie i kopaniu słów kilka

Motto: „Przyjąć raczej trzeba, że władza nie od Boga, ale od szatana pochodzi.” „Lęk” - Antoni Kępiński

Plakat antyrewolucyjny, praca domowa / Fot. Jarogniew MilewskiMiałem dziś recenzować „Zdradzone testamenty” Milana Kundery, które dopiero co przeczytałem i jeszcze z zachwytu wyjść nie mogę. Niestety, przykry incydent, który wydarzył się niedawno, odciskając piętno na mojej wrażliwej psychice spowodował, że plan zmieniłem. Zamiast recenzji napiszę o pewnym rodzaju buty, związanej z posiadaniem władzy.

To prawda, że należę do pokolenia, które arogancji władzy doświadczyło na własnej skórze i może dlatego jestem specjalnie na nią wyczulony. Niemniej problem wart jest uwagi, bo to jedna z najpaskudniejszych, najobrzydliwszych chorób, które społeczeństwa od wieków dotyka. Osoby, które z jakiegoś powodu, czasem przypadkowo, czasem uparcie ku temu dążąc, władzę otrzymały, nie rozumieją, że wraz z nią pojawia się nad nimi olbrzymi, świecący bardzo wyraźnie neon. Głosi on mniej więcej to:

„Uważaj człowieku, mam władzę. Mogę jej użyć. Pewnie tego nie zrobię, bo jestem dość cywilizowany, ale jeśli swoim postępowaniem mnie do tego zmusisz - mogę nad sobą nie zapanować. Uczynię ci coś złego i będę tego pewnie żałował, ale nie poniosę innych konsekwencji. Więc proszę nie prowokuj mnie.”

Okupanci w podbitym kraju, policja, klawisze w więzieniach, politycy, nauczyciele w szkole, urzędnicy w magistratach, nawet nasza władza piórkowa ma aureolkę z tym napisem. A my, podporządkowani, świetnie ją widzimy. Niektórzy starają się istnienie przykrego napisu bagatelizować. Mówią: „Jaka tam władza, cóż my możemy, przecież nas też obowiązują pewne zasady i rygor”, lub „my też mamy kogoś nad sobą”. To nie ma żadnego znaczenia. Zupełnie żadnego. Masz władzę, masz groźny napis i wszystko co powiesz może być zinterpretowane dychotomicznie i wykorzystane przeciw tobie. Im prędzej to zrozumiesz, tym lepiej.

Tak więc jeśli policjant mówi obywatelowi: „Proszę się ze mną nie sprzeczać”, znaczyć to może: „Jeśli mnie wkurzysz, dowalę ci taki mandat, że nie będzie cię stać na benzynę do końca miesiąca. A jeśli będziesz się
stawiał, to cię wsadzę do pierdla, albo spałuję, w zależności od humoru i okoliczności, bo nie lubię dupków w drogich samochodach.”

Jeśli nauczycielka w szkole mówi: „To ja ustalam kogo i kiedy będę pytała”, znaczyć może: „Wiem, że umawialiśmy się inaczej, ale ja tu rządzę. Jesteście tylko uczniami, a ja panią profesorką i nie życzę sobie dyskusji!” Nie twierdzę, że zawsze, w każdym przypadku klasa odbierze tekst w ten sposób, ale radzę nauczycielom brać pod uwagę fakt, że uczniowie mogą i często w ten sposób słowa przełożonego interpretują.

Całkiem inną wagę ma tekst na internetowym portalu: „Sorry, ale nie ma tu miejsca na mentorski ton...”, gdy pisze go użytkownik bez uprawnień, a zupełnie inną, gdy wygłasza go administrator, czy operator, który ma możliwość usunąć komentarz, albo zablokować piszącego. Wydaje się, że niewielu uprawnionych do kastracji internetowych treści zdaje sobie z tego sprawę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (40):

Sortuj komentarze:

Nad Władcą władzę największą ma WŁADZA
bo Ego jego nadyma, a w końcu rozsadza!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst !!!!!
Gratuluję lekkości myszy, która pięknie wszystko wyklikała, celnie prowadzona doskonałą spostrzegawczością nawet spod powieki z lekka przymrużonego oka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.02.2009 07:45

Koniec transmisji?
Hm, ja myślałem, że to taka luźna rozmowa. No cóż pozostaje tylko ROTFL :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę pana, JA NIE KASUJĘ komentarzy.
To wszystko, z mojej strony EOT.
A.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.02.2009 22:32

Pani Agnieszka nie pierwszy raz nadrabia miną.
Twierdzi ciągle i nas w tym przekonaniu pragnie utwierdzić, że szefowie wiecznie nastają na jej odbicie w netowej opinii więc musi być czujna.
Stąd te szybkie redukcje komentarzy.
Mam radę najprościej jest.... zniknąć.....
Ma pani nie mniej cięty język, tylko są tacy co nie nie czują oddechu inwigilujących szefów albo nie mają uprawnień do moderacji. (gdybam tylko, nie piszę o sobie) :)
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, podobnie jak i napisy na murach i ścianach toalet dworcowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ps.
Jeszcze jedno zdanie w kwestii usuwania komentarzy:
"... komentarz jest własnością autora . Usuwanie go jest naruszeniem prawa autorskiego..." - ukłony w kierunku Pani nicol.
Gdy ktoś czuje się obrażony, może iść na policję, bo internet wcale nie jest anonimowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, a jednak :) Panowie Jarogniewie i Jacku.
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewna pani (imienia nie wymienię) zbudowana iście bolszewickim - ilość ma znaczenie, mniej jakość - zwyczajem za swoje niedopracowane (wyraziłem się delikatnie) artykuły dostała uprawnienia czerwonego (kolor ołówka cenzury) komisarza i wymachuje histerycznie tą pałeczką wygrażając wszem i wobec, zwłaszcza młodym. Dopatrując się zamachów na swój (wymęczony usprawiedliwieniami) wizerunek, który nikt inny przecież tylko sama sobie kreuje, czepiła się prawa egzekwowania autorskiego widzimisię (to nie jest złe słowo), zakładania kłódki i pozwala krytykować (a jakże owszem) jedynie pod warunkiem; żeby nic o Niej tu nie pisać - sic!.
"Nieopierzonych" zaś wypytuje się o ich oblicze i insynuuje ile wlezie, językiem pijalni piwa
Jaki ma to sens? Zainteresowanych dobrą odpowiedzią odsyłam do postu Pani Klary.

Powtarzam raz jeszcze; przywileje tu muszą zostać odebrane, komentarze odautorskie atakujące respondentów wstrzymywane a o pojawianiu się postu na forum powinno decydować wyłącznie kolegium redakcyjne w24 - nie autorzy artykułów, chyba że wyrażają zgodę. Również trzy-zdaniowe artykuły reklamujące strony internetowe lub płyty (nagrobne nawet) nie należy wcale zamieszczać. Tych, lub w tym kierunku idących zmian oczekuję od nowego redaktora naczelnego. Niech ilość, kilka tysięcy zarejestrowanych i uciekających stąd, chyba w popłochu, zmieni się w jakość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uparta, ale sensowna :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.