Facebook Google+ Twitter

O byku z grafomanią w tle

Byk jest byczy jak skurczybyk. Byk stoi jak wół, byk męczy po nocach nie tylko polonistów. A na czole idola jest byk ze swym lustrzanym odbiciem. Jeśli nazwa firmy na polskim rynku będzie zapisywana "Czerwony Bóll", to będzie po byku.

 / Fot. PAPŚwiat obfituje ostatnio w wydarzenia przysparzające wszystkim weny pisarskiej. Jest o czym pisać. Oj! jest! O wszystkim, w sumie o niczym. Bicie piany. Korzystam i ja z tFUrczego natchnienia jako, że przegania pieski humor niczym parasol czarne chmury.
Przypomniał mi się też mój Dziadek, który widząc moją przerażoną minę gdy siorbnął zupę pomidorową z dużej łyżki, rzekł ze stoickim spokojem "Ależ Basiu, ja przecież tylko pokazuję Ci, jak nie należy zachowywać się przy stole." Zatem teraz już proszę, czytelniku nie miej przerażonej miny.

Wczoraj BYK zaprzątał moją głowę. Na ogół bywa czerwony, bywa przed czerwoną płachtą, oraz ma groźne rogi, jak na byka przystało. Byk jak byk, ma też czerwoną byczą krew. à propos, pija ktoś jeszcze bikaver Egri, dobrą, starą byczą krew egerską, która odstraszyła tureckich najeźdźców?

Na czapce narodowego idola widnieje jak byk czerwony byk. Zjazdy i skoki narciarskie, wyścigi motocyklowe, samochodowe i rowerowe, wiele imprez odbywa się pod znakiem byka. Nie, nie zodiaku i nie korridy, lecz tego byka, czerwonego z czapki idola, z samochodów rajdowych i wielu plakatów, obecnego reklamach, w sklepach, na stacjach benzynowych, a nawet na czole Adama Małysza. Rozgościło się czerwone byczysko wszędzie w około, pełno go pełno, byczy się w każdym kącie. A co gorzej, angielszczyzną zaśmieca nasz język szlachetny.

W ten oto sposób, byk jak byk, skurczybyk 'bull' wszedł w nasze życie z kopytami, niczym do stodoły. Włazi nam w oczy na każdym kroku. Ba! Tak się opatrzył niecnota, że gotów zmienić nam ortografię. Byk ortograficzny działa na nas jak czerwona płachta na byka, jest podobno wymiernikiem czegoś tam, jak twierdzą niektórzy. Ten ortograficzny bull boli. Bardzo nas ostatnio zabolał, niczym toreadora byczy cios, byczym porożem. Czy to jednak nie sugestia jest winna, reklamy i czapka mistrza?

Bull jak byk, czy byk jak skurczybyk, tak czy siak, proszę mnie nie posądzać o promocję tego energetycznego płynu, który rąbie w wątrobę jak kowal w podkowę. Daje niezłego kopa i wprawia w ból wątrobę, mimo tego sprzedaje się dobrze, sponsoruje sportowców, a nam być może zmieni ortografię. Bo jako byk zagraniczny, nie może się nadziwić po ki cholerę mamy tak skomplikowaną pisownię? W rzeczy samej, tylko jak byśmy wtedy odróżnili byka od byka, nie zapominając o tym bolesnym? A gdyby tak firma na polskim rynku pisała się "Czerwony Bóll", to byłoby po byku i po bólu jednocześnie, tym ortograficznym, rzecz jasna, bo zostałby ten w brzuchu.

Na zdrowie pana Adama wypiję kieliszek bikaver z Egri zamiast Czerwonego Byka, bo jak legenda głosi, też prowadzi do zwycięstwa i to bez bólu... wątroby, rzecz jasna.;) Aby felieton był "o niczym", to musi być o wszystkim, dlatego dodam, że w czasach gdy jeszcze nie było takich napojów ani sponsoringu, nadzieją i radością łączył nas z Japończykami inny skoczek narciarski na medal, Wojciech Fortuna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Podzielam zdanie Barbary,humor, satyra, blaga oraz aluzja ironiczna i satyryczna tzw. wygłupy i autoironia poszły w głębokie zapomnienie. I szkoda lubie satere humor i satyre, przekomarzania sie slowne ironie a nawet wesole zaciaganie staropolszczyzna. Moze naleze do starszego pokolenia wychowanego na,, Kabarecie starszych panow´´, albo ;,Wlasnie leci kabarecik. Calkiem mozliwe ze w tym swinskim pedzie do nowych wrazen, czasow internetu,modernizacji i szybkich wrazen zapominamy ze komunikacja miedzyludzka to tez sympatyczne pobabolenie o wszystkim i niczym jak stary (dobrze sie znajacy) Polacy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław
 • Stanisław
 • 29.03.2011 10:12

Widzę, że to krótki tekst.
Dlatego moja rymowanka nie odnosi się do tekstu Barbary.
Ale do wielu, wielu innych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie, Ryszardzie :)) -- mojego'tFUrczego natchnienia' jako :
"Wszyscy piszą, biją pianę,
To zjawisko dobrze znane." - cyt.z cyt.Stanisława

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wbrew niektórym :(, jest to krótki tekst. Tekst, który spowodował, że zacząłem się śmiać - siedziałem już blisko godzinę jakiś posępny. Dobrze mi się jakoś przyjemnie i lekko zrobiło... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław
 • Stanisław
 • 26.03.2011 06:12

Zwroty, frazy, wyrażenia,
Jakieś kwiatki, jakieś lśnienia,
Są przenośnie, porównania,
Zagmatwane jakieś zdania.

Lecz jest długo i siarczyście.
Tekst poraża zaje ...
Wszyscy o nim dyskutują,
Bo powinność taką czują!

Dokończyłem.
Ale się nagadałem z samego rana:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław
 • Stanisław
 • 26.03.2011 05:49

Wszyscy piszą, biją pianę,
To zjawisko dobrze znane.
Każdy swe wyraża myśli.
Potem trzeba je uściślić.

A ja krótko, bo tak wolę.
Długie teksty ja pier ...
W długich tekstach myśl się gubi.
Tego chyba nikt nie lubi!
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław
 • Stanisław
 • 26.03.2011 05:40

O wszystkim nie piszę, ale piszę dość często.
Rzadziej niż kiedyś, bo mi się nie chce.
Na miły początek dnia:

Płaczą obie pejotenki,
Słychać lament, słychać jęki,
Adam numer im wywinął,
Wziął te kody i zaginął.

Łzy rzęsiste z oczu płyną,
Bez tych kodów pewnie zginą,
Ciężkie pejotenek życie,
Więc po cichu płaczą skrycie.

Wziął też listy, formularze,
Prezesowi je pokaże
I mu powie zdanie znane,
Że zadanie wykonane!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław
 • Stanisław
 • 26.03.2011 05:36

"Wierszyk krąży po sieci."
Krążą setki:)
Pozdrawiam i miłego dnia życzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytacz
 • czytacz
 • 25.03.2011 21:06

Bzdury

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Basiu - " Kto potrafi się śmiać z samego siebie, będzie miał się z czego śmiać aż do śmierci."

- święta racja; dzięki temu człowiek inteligentny jest w stanie funkcjonować w wirtualnym świecie. Zachowanie ironicznego dystansu do samego siebie to dość rzadka umiejętność. Co jakże często widzimy w nabzdyczonych i sierioznych wpisach ponuraków. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.