Facebook Google+ Twitter

O co chodzi etykowi z KUL, księdzu Szostkowi? Sprawa dr. Chazana

Chazan był oszustem - można wnioskować z najnowszej etycznej analizy przeprowadzonej przez księdza prof. Andrzeja Szostka, którą opublikowała KAI.

Sonda

Ludzkie życie można przerwać?

 / Fot. By Julo (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsJeżeli doktor Chazan, dyrektor Szpitala św. Rodziny, podpisał umowę o pracę, powinien wywiązać się z zobowiązania. Inaczej wprowadzałby w błąd pracodawcę i pacjentów – precyzuje zarzuty wobec lekarzy preferujących sumienie profesor Szostek, etyk.

Wcześniejsze zarzuty uczonego z KUL dotyczyły pochopnej – jego zdaniem analogii z III Rzeszą oraz charakteru uczestnictwa w aborcyjnej zbrodni za sprawą poinformowania pacjentek o możliwościach dokonania zabiegu przerwania ciąży.

Czytaj więcej: Deklaracja lekarzy dzieli nas po połowie

Ksiądz etyk uważa, że prawo godziwe to takie, które można dyskutować. Analogia z prawem Trzeciej Rzeszy nie wchodzi w grę, ponieważ tam wolność wypowiedzi była zduszona a my cieszymy się wolnością słowa. - Taką apoteozę prawa stanowionego przez demokrację, uznawanie demokracji za okoliczność wyłączającą konieczność odwoływania się do Prawa Bożego, uważam za łamanie już nawet nie piątego przykazania Dekalogu (jak to jest w przypadku aborcji), ale pierwszego - protestował prawnik, Jarosław Dudała.

Dyskusję o istocie państwa totalitarnego, które łamie sumienie jednostek ksiądz profesor zawiesił. Złagodził również stanowisko o poinformowaniu. - Oczywiście, lekarz może uznać, że obowiązujące regulacje prawne dotyczące stosowania klauzuli sumienia, w tym zwłaszcza obowiązek poinformowania o miejscu, gdzie legalna aborcja może zostać przeprowadzona, łamią jego sumienie i nie może on z racji moralnych ich respektować – stwierdził ceniony etyk. Proponuje przy tym rozwiązanie takiej sytuacji. - Niech to więc lekarz ogłosi, pisząc na drzwiach swego gabinetu: "Tu nie przeprowadza się aborcji, ani nie udziela się informacji, gdzie przeprowadza się aborcję dopuszczaną obecnie obowiązującym prawem" – zaznaczył.

Czytaj więcej: Leszek Miller za prawem do adopcji dla gejów

Teraz chodzi mu o uczciwe stawianie sprawy ze strony lekarza. Jeżeli ten decyduje się na warunki umowy zawarte w kontrakcie z pracodawcą (nie musi nim być państwo) powinien ich przestrzegać. Pracę podejmuje się z dobrodziejstwem całego inwentarza – sugeruje etyk.

W praktyce w wielu krajach dla ludzi kierujących się zasadą pierwszeństwa wolności swojego wyznania i światopoglądu kariera w wielu zawodach została zamknięta.

Czytaj więcej: Dziecko, które nie chciał abortować Chazan pochodziło z in vitro

W Wielkiej Brytanii pyta się uprzednio kandydatów do specjalizacji medycznych o zdanie na temat aborcji. Jeśli przyszli lekarze mają jakiekolwiek wątpliwości, nie zostaną w tym kraju ginekologami.

"Jestem zdecydowanym przeciwnikiem legalizacji aborcji – pisze w oświadczeniu dla prasy prof. Szostek - także w tych przypadkach, które dziś prawo polskie dopuszcza. Dlatego nawołuję do dyskusji nad tym prawem, a nie do jego ukrytego (bo nie wyrażanego wprost) łamania".

Etyk jest przychylny dla Deklaracji Wiary środowiska medycznego zainicjowanej przez dr Wandę Półtawską.

Czytaj więcej: Dziś przejdą marsze dla życia. Po co?

Co profesor sądzi o zamknięciu ścieżki specjalizacyjnej dla katolików? Dyskryminacja wierzących jest ochroną pacjenta czy zmuszaniem do wyrzeczenia się wiedzy o ludzkim statusie embrionu?

W konsekwencji nie jedyny raz państwo staje przed dylematem: co jest pierwszorzędne: wolność wyznania i sumienia czy równość wobec prawa? Drobne i praktyczne rozstrzygnięcia nieuchronnie stawiają władzę i etyków przed zasadniczymi wyborami.

Im mniej państwa, tym lepiej? Czekamy na dalsze wyjaśnienia profesora Adma Szostka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Tak, Mario, na pohybel hipokrytom. Zamiast afiszować się poglądami, lekarze wrażliwi na dobro matek i dzieci powinni walczyć o to, żeby nie dochodziło do takich sytuacji:
http://wiadomosci.onet.pl/slask/dramat-w-szpitalu-dziecko-nie-zyje-ciezarna-kilka-godzin-czekala-na-pomoc/nh5px

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mario, czy to nie będzie spłaszczające pytanie, gdy zapytam: kto ma oceniać tych filozofów, uczonych i teologów pod względem ich "niebezpieczeństwa i fanatyzmu"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciąg dalszy

http://info.wiara.pl/doc/2052005.Moralisci-bronia-lekarzy

to wyjaśnienie moralistów rozumiem w ten sposób, że nie można przerzucać odpowiedzialności konstrukcji prawnej umów o pracę na lekarzy. Powinny one chronić sumienie w granicach życia i zdrowia kobiety i dziecka - równolegle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"nawrócenie następuje w momencie osiągnięcia odpowiedniego poziomu konta, wybudowania willi i zapewnienia dzieciom (własnym) odpowiedniego startu w życie."

dobrobyt zbudowany na krwi niewinnych chcesz powiedzieć Jadziu? Jakie wnioski? Na pohybel hipokrytom?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W czasach gdy ciąża była ciążą w Polsce był przyrost naturalny. Obecnie, gdy życie poczęte jest ponad wszystko - mamy niż demograficzny. Czy7m to tłumaczyć?"

Zapewne dlatego, że ciąża była ciążą a nie dzieckiem albo życie poczętym. Nie ma innego wytłumaczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na Słowacji jest tak:

Zgodnie z kodeksem „od pracownika służby zdrowia nie można żądać przeprowadzenia lub udziału w takiej czynności, która jest niezgodna z jego sumieniem, z wyjątkiem przypadków bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia innych osób”.

Jeżeli pracownik służby zdrowia odwołuje się do klauzuli sumienia winien o tym fakcie poinformować swojego pracodawcę, a podczas stosowania klauzuli przy świadczeniu usług zdrowotnych – również swoich pacjentów. Takie poinformowanie nie może stanowić tytułu do dyskryminacji lekarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, racja. A ponadto zarówno jeden jak i drugi dokonywali aborcji, gdy ciążą była ciążą, gdy stała się życiem poczętym - przestali. W czasach gdy ciąża była ciążą w Polsce był przyrost naturalny. Obecnie, gdy życie poczęte jest ponad wszystko - mamy niż demograficzny. Czy7m to tłumaczyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Prof. Bogdan Chazan wyznał w rozmowie z "Do Rzeczy", że przed laty dokonywał aborcji. - To wspomnienie wciąż motywuje mnie do dalszej walki o życie, o to, by inni lekarze nie popełniali tego błędu co ja. Wierzę, że każdy grzech może być odpuszczony - mówił dyrektor szpitala Świętej Rodziny w Warszawie." http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,16163796,Chazan__Ze_wstydem_musze_powiedziec__byl_czas__kiedy.html

To już drugi, po panu Piesze, który się kaja; jak znam życie (obserwacje własne) nawrócenie następuje w momencie osiągnięcia odpowiedniego poziomu konta, wybudowania willi i zapewnienia dzieciom (własnym) odpowiedniego startu w życie. Potem można już się wyspowiadać publicznie i nawet cieszyć uznaniem za "odwagę".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zęby - jedne usuwa się przy pomocy nitki przywiązanej do klamki lub palcami, inne usuwa dentysta w najbliższym gabinecie, a zaklinowane w szczęce , z rozdętymi korzeniami, leżące poziomo lub wrośnięte w kąt żuchwy (i wiele innych patologii) dentysta odsyła do kolegi - chirurga szczękowego.

http://sklep.profident.pl/model-przedstawiajacy-rozne-stany-patologiczne-uzebienia.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

sprawa sprowadzałaby się nie do klauzuli sumienia a do umowy o pracę, której się nie przestrzega

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.