Facebook Google+ Twitter

O co chodzi rowerzystom?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-09-28 16:57

Od kilku lat koalicja organizacji pozarządowych Miasta dla Rowerów postuluje wprowadzenie zmian w Prawie o Ruchu Drogowym, by ułatwić życie rowerzystom. Poniżej kilka słów o propozycjach zmian w przepisach ruchu drogowego.

Przejazd rowerowy Według ,,Kodeksu Drogowego’’ skręcający samochód ma pierwszeństwo przed rowerem na ścieżce, jednak według ,,Konwencji o Ruchu Drogowym’’ pierwszeństwo ma rowerzysta. / Fot. Źródło: M. Hyła, ,,Rowerowy Gdańsk, rowerowa PolskaProjekt zmian, uzgodnionych podczas konsultacji środowiska rowerowego z urzędnikami Ministerstwa Infrastruktury ma szanse wkrótce zostać wprowadzony jako inicjatywa poselska pod obrady sejmu. Patronuje mu wrocławska posłanka Ewa Wolak (PO), szefowa Parlamentarnego Zespołu do spraw rozwoju Komunikacji i Turystyki Rowerowej. Warto zauważyć, że postulowane zmiany to jedynie podążanie za dawno już sprawdzonymi rozwiązaniami stosowanymi na zachodzie i dostosowanie się do ratyfikowanej przez Polskę międzynarodowej konwencji.

Czego chcą rowerzyści?

Oto lista zmian proponowanych w "Prawie o ruchu drogowym" (zwanym również Kodeksem Drogowym):

Śluza rowerowa / Fot. Patrycja Wojtaszczyk1) dostosowanie zasad pierwszeństwa przejazdu do ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym. Zmiana ma przywrócić regułę obowiązującą do 2001 roku, dającą pierwszeństwo rowerzystom przed samochodami skręcającymi i opuszczającymi drogę, której część stanowi ścieżka rowerowa. Przy przecinaniu ścieżki rowerowej pojazd skręcający obowiązany będzie do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa. Zgodnie z Konwencją rowerzyści jadący drogą rowerową poprowadzoną w pasie drogowym drogi z pierwszeństwem przejazdu cały czas powinni mieć pierwszeństwo przed pojazdami zamierzającymi przeciąć ich tor ruchu. Polskie "Prawo o Ruchu Drogowym", łamiąc postanowienia "Konwencji o Ruchu Drogowym", stwierdza, że kierowca zbliżając się do ścieżki rowerowej musi ustąpić pierwszeństwa tylko rowerzyście, który znajduje się już na przejeździe przez jezdnię. Rowerzysta zbliżający się na do przejazdu zawsze musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom na ulicy, przez którą zamierza przejechać, nawet jeśli jest to mało ważna osiedlowa uliczka bądź wyjazd z garażu czy podwórka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.