Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26556 miejsce

O co chodzi w Prokuraturze Generalnej?

Kiedy jest źle - szukamy winnego. To jedno z trzech naszych narodowych zaklęć rzeczywistości. Udało się - cud. Nie udało - pech. Jest błąd- znaleźć winnego. Nigdy nie szukamy przyczyn.

Dobry zwyczaj każe chodzić śladami wykluczonymi przez poznane błędy / Fot. Tadeusz WojewódzkiPremier Donald Tusk w emocjonalnym komentarzu zachowania urzędnicze nazwał głupotą. Był to komentarz doniesienia o tym, że Prokuratura Generalna w ramach pomocy prawnej władzom Białorusi przekazała dane o kontach bankowych tamtejszych opozycjonistów. Trudno z tymi emocjami nie identyfikować się. Pracownik Prokuratury Generalnej dał swoim kolegom z Białorusi podstawę prawną do zrobienia z opozycjonistą tego, co robią tam codziennie - bez podstawy prawnej. Mylimy się wszyscy. Ale czy można mylić się w tak oczywistej sprawie?

O lekarzach mawia się, że” każdy lekarzyk ma swój cmentarzyk”. Leżą na nim konkretni ludzie, ale na ich tabliczkach można by dopisywać błąd, który zakończył życie człowieka. Ile z nich jest autorstwa samego lekarza, jego indywidualnych zachowań, a ile procedur medycznych – tego nikt nie wie.

O urzędnikach takich pionów, jak ten z białoruskim incydentem można by analogicznie powiedzieć, że „każdy urzędniczek ma swój sienniczek”. Oczywiście – więzienny. A do akt sprawy osadzonego można by dopisać rodzaj błędu. Ile z nich nosi znamiona indywidualnych przywar urzędnika, a ile zachowań proceduralnych, tego nie wiemy i wiele wskazuje na to, że się nie dowiemy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Witam szacownego kolegę a co kolega powie na takie zdarzenie:

Podwładny wyjaśnia przełożonemu że polecenie jest nie wykonalne , niezgodne z prawem, niezgodne ze sztuka zawodową.
Przełożony odpowiada ale ja tu jestem od myślenia.
Podwładny oznajmia złośliwie, ale myślenie pewno kierownictwo może bardzo boleć, stresować i wprowadzać w stan zakłopotania.
I na tym kończy się dyskusja zazwyczaj ze skutkiem zwolnienia z pracy oponenta.
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

SPOSÓB MYŚLENIA

Panie Grzegorzu,
sposób myślenia - zawsze i wszędzie to klucz do dobrobytu, szczęścia i klęsk narodowych. Od sposobu myślenia zależy dosłownie wszystko. Można go rozpoznawać, można go uczyć. Kończę książkę na ten temat. Termin mam na koniec grudnia. W 2012 otrzyma Pan egzemplarz autorki z sensownym - mam takie przekonanie - wpisem. A dzisiaj dzięki za trafną uwagę.
Żeby nie zanudzać dodam tylko tyle, że bariery mentalne pełnią funkcję blokad w sposobach myślenia. A książka jest i o tych blokadach i o tym, jak je "zamrażać".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na moje oko, to wystarczyło by jakby ci ludzie mieli skłonności do pomyślenia chwilę zanim coś zrobią, a tego się nie nauczy nikogo jeśli nie będzie chciał. Przyszła prośba o udostępnienie to ktoś automatycznie ją spełnił nie zastanawiając się ani przez moment.

Komentarz został ukrytyrozwiń

WOLĘ REFORMOWAĆ SYSTEM

mam głęboką wiarę w ludzi. W możliwości człowieka. Natomiast co do zmian i reform to bardziej wierzę w reformowanie instytucji, procedur, sposobów zarządzania. Mądrych. Dostosowanych do ułomności człowiek i nie dającym szans zaistnienia im w sposób istotny dla dobra sprawy. I to jeden - najważniejszy aspekt zagadnienia.
Drugi, to odpowiedzialność indywidualna za swoje działania. Ale żeby to oceniać- trzeba dokładnie znać sprawę, a tego nie znamy.
Jeśli zdarzają się sytuacje takie, jak ta, to potrzebne są rozwiązania systemowe, dotyczące organizacji jako całości. Inny system szkoleń tych ludzi, inne procedury.
A o tym ani mru mru

Komentarz został ukrytyrozwiń
re
  • re
  • 17.08.2011 09:11

O co chodzi,o co chodzi...a chodzi o to,że prokuratorzy to w większości zwyczajne odpady i ofiary(losy)polskiego,ułomnego systemu kształcenia prawników.Są za głupi na to ,żeby zrobić aplikację adwokacką i za mało sprytni żeby zdać testy i podjąć pracę w policji.
Co do sprawy białoruskiej-dzięki tym naszym"geniuszom prawa"Polska została stała się oficjalnym współpracownikiem reżimu Łukaszenki.Jaka ich czeka odpowiedzialność?Przesunięcie ze stanowiska na ...inny stołek.Dostaną zaległe pobory,odprawę,może jeszcze jakiś bankiecik na pożegnanie...Może na zarzut o działalności na szkode państwa to jest za mało,ale na wylanie na zbitą mordę z zakazem pełnienia funkcji publicznych przez lat 10 to jest w sam raz.
Tylko o czy chodzi tu jedynie i wyłącznie o głupotę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

O CO CHODZI W PROKURATURZE GENERALNEJ?

Panie Leszku, z jedna poprawką - wolałbym aby Oni rozumieli sens, niż znali na pamięć
:)
Pozdrawiam Serdecznie
WOJEWÓDZKI

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święta racja. Proponuję, żeby każdy ubiegający się o jakiekolwiek stanowisko musiał znać ten tekst na pamięć. Kto nie zda egzaminu - do zbiórki materiałów wtórnych lub innej prostej, acz pożytecznej pracy, adekwatnej do predyspozycji kandydata na posła, radnego, prezydenta miasta, wójta, itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
waldek
  • waldek
  • 16.08.2011 12:42

mądry tekst,ale po piszesz pan tutaj. Zginie w innych badziewiach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.