Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

715 miejsce

O czym mówią napisy na nagrobkach?

Cmentarze można oglądać z różnej perspektywy. Można podziwiać piękne, przystrojone kwiatami czy zniczami groby, oglądać wykonanie pomników czy rzeźb. Można tez wczytać się w napisy, które na nich zostały wyryte.

 / Fot. Anna KusakKażda śmierć to czyjaś tragedia. Stawiając pomnik bliscy starają się wyryć na nim słowa najbliższe ich sercu, wyrażające ból po stracie bliskiej osoby. O czym mówią napisy na cmentarzu osobowickim we Wrocławiu?

Na większości pomników standardowo znajdujemy imię i nazwisko osoby zmarłej, datę urodzenia oraz zgonu. Czasami widnieje miejsce urodzenia oraz śmierci. Przeważnie jest to w przypadku, gdy zmarły pochodził z Kresów Wschodnich. Dosyć często spotykamy także tytuł osoby zmarłej. Najczęściej pojawiają się przy osobach, których zawód jest powszechnie szanowany. Możemy odczytać takie tytuły jak: prof.,dr czy mgr. Widnieją tytuły wojskowe, jak płk. oraz kpt., natknęłam się także na wiele grobów z czasów PRL-u, na których widnieją słowa „Zasłużony działacz (działaczka) ruchu robotniczego” oraz Tow.
Przy osobach, które zasłużyły się dla kraju i brały udział w jakiejś ważnej bitwie historycznej także mamy takie informacje. Często czytamy, że ktoś był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych czy łagrów sowieckich.

 / Fot. Anna KusakBardzo często spotykane są napisy w języku łacińskim. Są to Ave Maria (Zdrowaś Mario), Non Omnis Moriar (Nie wszystek umrę), Requiescat In Pace lub używany przy tym skrót R.I.P. (Spoczywaj w pokoju) czy Pater Noster (Ojcze Nasz).

Napisy łacińskie oraz napisy religijne jak: Spoczywaj w pokoju, Jezu ufam Tobie czy Zdrowaś Mario spotykamy częściej na grobach starszych.

 / Fot. Anna KusakPrzy grobach z początku lat 90. i późniejszych częściej występują już cytaty czy specjalnie ułożone wiersze.
Są to słowa, które do nas najbardziej przemawiają, wyrażające miłość i ból po stracie najbliższej osoby. Możemy wyczytać takie rzeczy jak: Pamięć jest największą miłością, co oznacza, że mimo, iż dana osoba zmarła, pamięć o niej będzie towarzyszyła nam zawsze.
W połowie słowa urwana rozmowa. Nie zdążyliśmy powiedzieć, jak bardzo kochamy Cię - nie starczyło czasu na to, by powiedzieć, jak bardzo kochamy. Zostały niedopowiedziane słowa i ból, że czegoś nie zdążyło się zrobić.
Miłość jest wcześniej niż życie, trwa dłużej niż śmierć - słowa te oznaczają, że miłość zawsze była na świecie i przetrwa najdłużej. To, że ktoś zmarł nie znaczy, że przestajemy go kochać.
Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach - to chyba słowa bardzo wymowne i nie trzeba do nich dodawać komentarza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Trzeba się zastanowić nad własnym epitafium -przechodniu wspomnij mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo fajny pomysł na artykuł. Od lat włóczę się po cmentarzach i różne rzeczy przychodzą mi do głowy ale na taką fajną analizę nie wpadłam - a wydawałoby się, że jestem socjologiem. Brawo!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszyscy chcielibyśmy aby taki napis jak najbardziej odzwierciedlał nasze uczucia . To piękne, że ktoś zwrócił na to uwagę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm.... może masz racje. Chociaż mnie się wydawało, że na studiach miałam "lektorat języka łacińskiego", ale może się mylę.
Szczerze mówiąc nie zwróciłam nigdy na to uwagi, w tym artykule także. Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

BTW - nie istnieje nic takiego jak "język łaciński". Należy użyć określenia "napisane łaciną", "...w łacinie", "sentencja/maksyma [...] łacińska". To ważne... Ale poza tym - dla całego artykułu jestem bardzo na TAK :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnie Twoje artykuły- nic tylko plusować. Dobrze opisane interesujące tematy i ciekawe zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby nie Twój tekst pewnie jeszcze długo nie zwrócił bym uwagi na tę cechę współczesnych cmentarzy. Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie napisane. Dziękuję za ten wpis ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W raz temat na dzisiejszy dzień. Cmentarz to miejsce, gdzie można w spokoju pospacerować, wyciszyć się od codziennego zgiełku, porozmyślać nad kruchością życia, poznać historię ludzi znanych i nieznanych. Dla fotografa do również oaza ciekawych kadrów. Plus za temat i zdjęcia ilustrujące go.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.