Facebook Google+ Twitter

O czym piszą w prasie brytyjskiej i amerykańskiej?

Moratorium na budowę żydowskich osiedli wygasa, proces Karadzica może się ponownie rozpocząć, w Wenezueli odbyły się wybory parlamentarne. Zapraszamy na przegląd prasy anglojęzycznej.

Koniec moratorium


W nocy z niedzieli na poniedziałek lokalnego czasu wygasło moratorium na budowę żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, uzgodnione w listopadzie zeszłego roku. W swoim oświadczeniu premier Izraela Benjamin Netanyahu wyznał, że chciałby kontynuować rozmowy pokojowe z Palestyną, nie zdecydował się jednak na dalsze zawieszenie prac budowlanych na spornych terenach. Brak decyzji sprawia, że budowa zostanie wznowiona wraz z końcem moratorium, czyli dzisiaj. Rozwiązanie tej sytuacji musi nastąpić niezwykle szybko, gdyż wstrzymanie budowy według Mahmuda Abbasa, przewodniczącego Organizacji Wyzwolenia Palestyny, jest warunkiem niezbędnym do porozumienia, w przeciwnym razie jakiekolwiek negocjacje będą jedynie stratą czasu.

Więcej przeczytaj na bbc.co.uk

Proces Karadzica wznowiony


Proces haski Radovana Karadzica zostanie wznowiony dzisiaj. Wcześniej zawieszono go na kilkanaście dni, aby dać obronie czas na zapoznanie się z wszelkimi dokumentami. Karadzic, były przywódca bośniackich Serbów, jest oskarżony o ludobójstwo i zbrodnie wojenne, między innymi śmierć 7 tysięcy muzułmanów w masakrze w Srebrenicy w 1995 roku. Oskarżony nie przyznaje się do winy.

Więcej przeczytaj na cnn.com

Brytyjka porwana w Afganistanie


Obywatelka Wielkiej Brytanii oraz dwóch afgańskich kierowców i ochroniarz zostali porwani w niedzielę w graniczącej z Pakistanem prowincji Kunar. Oficjalne źródła nie podają danych osobowych Brytyjki, nie wiadomo również w jakim celu znajdowała się w Afganistanie. Według brytyjskich mediów najprawdopodobniej była ona działaczką organizacji humanitarnej. Afgańskie władze we współpracy z brytyjską ambasadą podejmują działania mające na celu zidentyfikowanie porywaczy.

Więcej przeczytaj na guardian.co.uk

Wybory do Zgromadzenia Narodowego w Wenezueli


Zjednoczona Socjalistyczna Partia Wenezueli wygrała wybory parlamentarne w Wenezueli, nie zdobyła jednak większości 2/3 głosów, w związku z czym przy głosowaniach będzie musiała liczyć na poparcie opozycji. Politycy demokratyczni są zachwyceni przełamaniem monopolu na rządzenie Hugo Chaveza i jego partii, a wyniki wyborów uznają za zwiastun zmian politycznych w kraju. Hugo Chavez jest prezydentem Wenezueli od 1999 roku.

Więcej przeczytaj na bbc.co.uk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze wybierasz informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.