Facebook Google+ Twitter

O demokracji nie tylko na lekcjach WOS-u

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-03 21:13

Decyzją radnych Konstancina, w maju ubiegłego roku, na dzień przed świętem dziecka, została powołana Młodzieżowa Rada Miejska. Niebawem w szkołach odbędą się demokratyczne wybory, a skład rady zasili 24 uczniów gimnazjów i liceum.

W Konstancinie już raz funkcjonowała Młodzieżowa Rada Miejska, jednak była to
niesformalizowana grupa młodzieży konstancińskich szkół. Obecna młodzieżówka będzie posiadała swój statut i ordynację wyborczą. Jak zakłada cel powoływania takich organów, młodzież już od czasów szkolnych ma uczyć się zasad demokracji, nie tylko wkuwając regułki na lekcjach WOS-u. Poniżej opiszę pokrótce drogę do zwołania I sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Tak to się zaczęło


Młodzieżowa Rada Miejska (MRM) to organ konsultacyjny działający przy „dorosłej” radzie miejskiej. Do jej kompetencji należeć będzie m.in.. inicjowanie projektów dla młodzieży, upowszechnianie idei samorządności wśród młodych ludzi oraz aktywizacja swoich rówieśników do szerszego działania na rzecz miasta. Po nieudanej próbie stworzenia MRM przez ówczesne władze, sprawę w swoje ręce wzięli sami interesariusze. Wspólnie z Hubertem Boreckim, przekonaliśmy radnych i Burmistrza do sformalizowania Młodzieżowej Rady uchwałą rady miejskiej. W kilka miesięcy wspólnie z pracownikami biura rady przygotowaliśmy uchwałę, statut i ordynację wyborczą a wszyscy samorządowcy 31 maja 2011r., powiedzieli jednogłośnie „tak”. Po kilku miesiącach uchwałę skorygowano i do grona szkół dołączyła placówka
amerykaoska funkcjonująca w Bielawie.

Z demokracją na Ty


Jak zakłada statut MRM, Przewodniczący „dorosłej” rady miejskiej Andrzej Cieślawski powołuje Gminna Komisję Wyborczą, która odpowiada za przebieg wyborów. Gdy komisja ogłosi datę wyborów, zgłoszeni kandydaci (mogą startować wszyscy uczniowie gimnazjum i liceum) rozpoczną w szkołach kampanię wyborczą. By zostać kandydatem, wystarczy zebrać tylko 10 głosów poparcia wśród całej społeczności szkolnej. Swoim programem, będą musieli przekonać rówieśników aby to właśnie przy ich nazwisku postawili krzyżyk. Wybory odbędą się na zasadach większościowych i kandydat, który zdobędzie największe poparcie zostanie radnym. Każdą szkołę będzie reprezentowało trzech uczniów.

Zmienić otaczającą rzeczywistość.


Obecna oferta władz miasta skierowana do konstancińskiej młodzieży, mówiąc delikatnie, jest nie do zaakceptowania. Brak basenu z prawdziwego zdarzenia, dyskoteki, kina czy też klubokawiarni z miejscem na spotkania z przyjaciółmi powoduje, że po rozrywkę musimy jeździć do Warszawy. Czy rzeczywiście tak musi być ? Konstancińska społeczność szkolna, powierzając mandat swoim rówieśnikom liczy, że owa sytuacja ulegnie poprawie.

Przed radnymi Młodzieżowej Rady Miejskiej duże wyzwanie. Przyszłym młodym samorządowcom życzę dużo pracy na rzecz społeczeństwa lokalnego. Jak pokazuje przykład skateparku, czy chociażby proces powoływania MRM, determinacja i czas poświęcony inicjatywom niosą ze sobą same korzyści. Niech Wasze inicjatywy opatrzone będą samymi sukcesami !

Do zobaczenia wkrótce, na I sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej !
Tomasz Nowicki, mat. opublikowany pierwotnie na nadwisla.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.