Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13802 miejsce

O edukacji społecznej klas policyjnych w Łukowie i w Warszawie

Dzisiaj łukowską komendę odwiedzili uczniowie klasy o profilu policyjnym Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym. Mieli możliwość przyjrzenia się pracy funkcjonariuszy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że służba w Policji to ich wymarzony zawód.

 / Fot. Archiwum PolicjiPoznawanie pracy łukowskich funkcjonariuszy od kuchni zbiegło się z się konferencją „Wyzwania dla klas  / Fot. Archiwum KPP Łukówpolicyjnych w procesie edukacji społecznej" zorganizowanej w Komendzie Głównej Policji, w której uczestniczył minister SWiA Mariusz Błaszczak oraz p.o. komendant główny Policji mł. insp. Andrzej Szymczyk i komendant-rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr hab. Piotr Bogdalski.

- Chodzi o to, żeby wśród młodych ludzi, którzy chcą służyć obywatelom i swojej ojczyźnie kształtować postawy – postawy  / Fot. Archiwum Policjipatriotyczne, postawy służby, postawy, które potem przydadzą się w życiu zawodowym – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas konferencji. /za policja.pl/

 / Fot. Archiwum PolicjiPodczas konferencji zaprezentowano opracowany w tym roku jednolity program kształcenia dla klas policyjnych. Jest to element trwającego od 2013 r. procesu standaryzacji ich funkcjonowania.

Program poza kształtowaniem postaw i rozwijania kompetencji, uwzględnia także profilaktykę i sprawność fizyczną wychowanków. Ma z jednej strony wspierać nauczycieli w kreowaniu ogólnego rozwoju uczniów, jak również przygotowywać kandydatów do postępowania kwalifikacyjnego przed przyjęciem do Policji.

- Klasy o profilu policyjnym to od kilku lat popularna forma nauczaniu na łukowskim rynku edukacyjnym - mówi rzecznik prasowy KPP w Łukowie asp. sztab. Marcin Józwik. - W Zespole Szkół w Radoryżu Smolanym są trzy takie klasy, w których kształci się 80 uczniów i uczennic.

Młodzież zgłębia tajniki zawodu policjanta, poznając zagadnienia służby prewencyjnej, organizacji Policji, jej historii oraz musztry i policyjnych regulaminów.

W programie nauczania znalazły się zagadnienia dotyczące pracy służby ruchu drogowego, techników kryminalistyki, prawa wykroczeń, prawa karnego oraz prawa karnego procesowego.

Nauczycieli wspomagają łukowscy policjanci.

Uczniowie Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym mieli możliwość praktycznego poznania pracy policjanta oraz skonfrontowania swoich wyobrażeń z rzeczywistością. Podczas zajęć zorganizowanych na terenie łukowskiej komendy poznawali między innymi strukturę funkcjonowania jednostki.

Młodzież miała również możliwość poznania pracy techników kryminalistyki. Metod ujawniania przez nich i zabezpieczania śladów na miejscu zdarzeń.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz "niebieski pokój" służący przesłuchaniom np. dzieci i młodzieży.

Uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się pracy policjantów z drogówki, którzy akurat regulowali ruchem na skrzyżowaniu ulic.

Młodzież była świadkiem wykroczenia popełnionego przez kierującą pojazdem. Kobieta za rozmawianie przez telefon komórkowy w trakcie kierowania samochodem został ukarana mandatem karnym.

Uczniowie przyglądali się też pracy oficera prasowego asp. sztab. Marcina Józwika, który informował lokalną telewizję o … odwiedzinach uczniów Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym.

Wrażeniami z wizyty w łukowskiej komendzie Policji dzielili się również sami uczniowie.

Klasy policyjne funkcjonują już od ośmiu lat. Ich głównym zadaniem jest wychowywanie młodych ludzi na odpowiedzialnych obywateli oraz przekazywanie im wiedzy o organizacji i funkcjonowaniu Policji. Szczególny nacisk kładzie się na dyscyplinę i zaangażowanie społeczne uczniów. Są oni również zobowiązani do noszenia munduru w czasie zajęć.

Obecnie istnieje około 950 takich klas w 300 szkołach ponadgimnazjalnych, które łącznie kształcą blisko 25 tys. uczniów.

 / Fot. Archiwum KPP ŁukówW pracę przy klasach policyjnych angażowani są policjanci. Odbywa się to na podstawie porozumień pomiędzy dyrektorami szkół, a komendantami jednostek Policji. W zeszłym roku istniały 192 takie porozumienia.

Absolwenci klas policyjnych otrzymują dodatkowe punkty podczas ubiegania się o przyjęcie w szeregi Policji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.