Facebook Google+ Twitter

O emigracji i nie tylko czyli "nie zasypie nas piasek"

Na obczyźnie być Polakiem wcale nie jest takie łatwe szczególnie dla młodego pokolenia. Aby nie zasypał nas piasek potrzebni są tak zwani działacze. Tych wcale nie oczekują emigracyjni urzędnicy.

 / Fot. Wiadomości24Myślę, że nie będzie złym pomysłem przedstawienie programu jednego ze stowarzyszeń emigracji, choćby po to, aby potem obserwować, jak to się potoczy" Obiecuję że będę sukcesywnie informować co i jak dalej będzie .

A oto projekt działalność polonijnej Dortmundzkich Muz na rok 2012
Projekt ten jest forma załącznika do prośby o przyznanie środków na działalność polonijną[/i]

Celem stowarzyszenia Dortmundzkie Muzy jest skupianie polonusów i ich twórczości w duchu Polskim jako patriotycznego działania na rzecz naszego narodu. Właśnie po to ważne staje sie scalanie grup etnicznych z rożnych stron Polski .

Chyba żadna nacja w Niemczech nie jest tak rozsypana jak nasi rodacy , dlatego pomysł wydania polonijnej poezji i prozy w językach reprezentowanych przez wszystkie gwary,moze byc ważna cegiełka w całym przedsięwzięciu
.

Wyszukiwanie w Polonii ludzi piszących po kaszubsku śląsku, góralsku mazursku i prezentowanie tej twórczości mam nadzieje zmniejszy podziały co tu ukrywać niestety ewidentne mimo zapewnien urzednikow emigracyjnych ze tak nie jest .

Ważnym wydaje sie organizowanie spotkań polonijnych pielęgnowanie całego dorobku twórczej Polonii i polskiej kultury.W Domu Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie przy której działają Dortmundzkie Muzy a duchowym patronem jest proboszcz Prałat dr. R. Mroziuk planuje się takie spotkanie juz w styczniu 2012. To będzie pierwszy wieczór piszących polonusów w gwarach regionu z którego przybyli.

Zaprezentowana też będzie twórczość poetycka, proza malarstwo, śpiew, taniec muzyka rękodzielnictwo we wszystkich regionalnych narzeczach barwach nutkach itd . Istnieje pomysł na nazwę Gazetki i jej profil poprzez konkurs wśród Polonii. Nie dawno powstała idea stworzenia teatrzyku lalkowego "SERCE" z rodzicami i dziećmi oraz grupą recytatorską "Melpomena".

Właśnie ci najmłodszych obywatele Niemiec Francji czy innego kraju będą w przyszłości dbali o to aby Polska była interesująca dla tej nowej Europy.

Cieszy tez bardzo grupa taneczna Sylwi Kupidura która proponuje tańce z rożnych stron świata zapraszanie tancerzy z zespołów regionalnych i innych grup tanecznych bo jak mowi Pani Sylwia taniec to życie i łączy światy .

Spotkanie Polonii dorosłej i dziecięcej z pisarzem Stanislawem Srokowskim
i tłumaczenie jego książki dla dzieci na język niemiecki "Szkoła układania wierszyków czyli kot w słoiku", jako następy pomysł bardzo istotny w kontaktach najmlodszych z polska literaratura.

W programie doczytałam sie fajnego pomysłu na spotkanie dzieci z teatrem lalkowym Otwarte Oczy z Bilefeldu jako wymiana artystyczna z udziałem dzieci i rodziców, zapraszanie innych artystów z twórczości dla dzieci zintegrowanie polskich dzieci których los dotknął inwalidztwem.

Myślę że ten program powinien być wspierany tez przez wielu ludzi i organizacji. Potrzebni sa sponsorzy a przede wszystkim przychylni urzędnicy polonijni.

Ważną sprawą jest też organizowanie spotkań z Dypisami za tytułem książki pt. Nie zasypie nas piasek.Zapraszanie tych bohaterów historii na organizowane spotkania.

O dypisach pisze dr. Marcin Idzinski z Monachium .Tradycjonaliści patriotyczni . Grupa składająca się zasadniczo z byłych dypisów, a także byłych żołnierzy różnych formacji alianckich w okresie II wojny światowej. Stanowi około 4% Poloni z tendencją wyraźnie i szybko malejącą. Średni wiek 71 lat. Grupa ta miała wielkie znaczenie dla obecnego stanu Polonii w Niemczech.

Uważam za
istotne szanowanie naszych obyczajów i wiary , pamiętanie o rocznicach i organizowanie spotkań patriotycznych i religijnych spotkanie z twórczością koscielną,pieśnią , malarstwem również
sakralnym, muzyką, i całą duchową opieka Polskiego Kościoła na obczyźnie.

Istnieje wiele przesłanek aby chociaż część z tych zamierzeń została zrealizowana. Niech żywi nie tracą nadziei jak mówi nasz proboszcz Prałat dr. R.Mroziuk .Dalsze jego sławne powiedzenie ,nie gasić ducha , albo,, tylko miłość jest zdolna sprawiać radość,, .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Na oplatek mnie nie zaproszono takie to chrzescijanstwo jak i towarzystwo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja napisze a inni mnie beda pod artykulem kukulcze jaja wkladac napisze artykul o tym dlacuego polonija jest taka a nie inna ta polonija to trojkat bermudzki

Komentarz został ukrytyrozwiń
CZYTELNIK WIERNY
 • CZYTELNIK WIERNY
 • 19.12.2011 08:15

Batudo, kochana napisz nam coś , czekamy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
8367
 • 8367
 • 19.12.2011 08:14

A gdzie sprawozdanie z opłatka poetów ?
Czekamy na sprawozdanie z imprezy opłatkowej poetów emigracyjnych link

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytelnik
 • czytelnik
 • 28.11.2011 00:48

....obudź się Izoldo.....!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Batudo! obszerna informacja dla polonusów, Ty jesteś cala wiedzą gdzie i kiedy sie odbędzie ,gratulacje solidnego pióra.

Komentarz został ukrytyrozwiń
izolda
 • izolda
 • 10.11.2011 14:35

Ja tutaj nie pisze o pomocy zupelnej wystarczy tylko komus,napisac
kto nie umie pisac po niemiecku pisma do urzedu,jak mu napiszecie wy artysci ,to sam go zaniesie ,ale wam liczy sie tylko pieniadz i marzenia ,a tym sie nikt nie najadl ale jak trzeba napisac pismo no to trzeba placic ,polak polakowi ,ale wasze czasmi pisanie jest niezrozumiale tak pokrecicie ,ma Pani racje ci prosciu ludzie nie poeci do ktorych wy sie zaliczacie pisza prost i trafjaj do ludzkich serci kazsy to co napisza to zrozumie wy piszecie dla wielkich i bogaczy ,a nie jak byli kiedy poeci ich pisanie bylo zrozumiane dla wszystkich och szkoda slow i pisania wy wielcy zawsze macie racje

Komentarz został ukrytyrozwiń

poeci piszacy gwara i ludowi tworcy wszelkich muz -widze to bardzo pieknie ....kiedys ogladalam swiatki rzezbione przez gorala byly niesamowite , czytalam tez wiersze po kaszubsku ale nie czytalam po slaku ,mysle ze takie wiersze pisane w gwarze maja swoj urok .... albo wielkanocne palmy wykonywane przez ludowych artystow ,takich zwyklych ludzi ktorzy z potrzeby duszy cos robia ...to sa skarby naszej polskiej kultury ich trzeba zachowac od zapomnienia .......

Komentarz został ukrytyrozwiń
izydor
 • izydor
 • 10.11.2011 12:55

stowarzyszenia kulturalne maja inne zadania niz dzialalnosc pomocy w urzedach lub zalatwiania pracy mysle ze to jest jasne przez sama nazwe stowarzyszenia , ludzie na emigracji tez tworza z tesknoty z potrzeby duszy i po to sa spotkania poetyckie muzyczne czy inne pozdrawienia dla tworczej polonii

Komentarz został ukrytyrozwiń
izolda
 • izolda
 • 10.11.2011 12:15

brak wam elastycznosci, starzy wyjadacze z pomocy socjalnej i innej w niemczech zbieracie sie i sie bawicie pokazujecie kto mocnjejszy w slowie i kreceniu tylkiem a gdzie czyny?kto interesuje sie nowo przybylymi do niemiec i jak sobie radza ,i nie prosza was o pomoc ,bo maja wstyd ,wiedza ze wiecej moga liczyc na obcych niz na swoich , rodakow ,no i co takiego oprocz poezji i tancow ,robicie i pomagacie z czym i jak ,moze o tym napiszecie ? to moze dostaniecie dofinansowanie !!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.