Facebook Google+ Twitter

O estetyce biedronki

W słowa ubrana wielokrotnie. Estetyka. Zmysłowe poznanie. Zaduma nad pięknem.

W słowa ubrana wielokrotnie. Estetyka. Zmysłowe poznanie. Zaduma nad pięknem. Kant wraził ją w ramy transcendentnego poznania, Adorno doprecyzowywał, iż na pozorze się koncentruje, Maria Gołaszewska definiowała, Umberto Eco w historiach o pięknie i brzydocie pokazywał.

Czyż nie mając wrażliwości potrafimy słowa przełożyć na obraz - wskazać: oto kicz, a to przedmiot wysublimowany, urzekający kształtem, światłem, kolorem. Czy możemy się tego nauczyć?

Jakże się starać, skoro otacza nas świat mało estetyczny. Kolorowy coraz bardziej, agresywnie wyzywający mocniej, zaskakujący. Ale czyż piękniejszy?

A może rozpocząć od wrażliwości na drugiego człowieka? Od szacunku, od wysłuchania, empatii? Potem poprzez plastyczne i muzyczne terapie, przyzwyczajenia oglądania, bytowania w galeriach, wskazywania budynków, przystawania wobec ładnych przedmiotów. Może tandetę z umysłów usuwać nazywając ją imieniem wyznaczonym wyrazistym paskiem pod połyskliwym show w telewizji, trójkątem jaskrawym opisywać kiczowate seriale. Piętnować w codziennym wychowaniu? Tego nie zrobimy.

Jakże obronić się przed milionowymi atakami reklam, komputerowych gier, prostackich tygodników, scen, seriali, ciuchów, produktów z tandetnego plastiku, potraw z fast foodów?

A kiedy już wyedukowani, upojeni teoriami, formę, kształt i perspektywę znający, stajemy wernisażową porą przed obrazem... Co o tym myślisz? - zapyta. A ty? Co o tym sądzisz?

Analizując uważnym spojrzeniem kojarzysz: techniki zasady, matematyczne wskazania, kolorów niuanse. Działa wszystko. A jednak kicz. Dlaczego? Jaką linią wyznaczona opinia, że kicz kontemplujesz? Jelenia czy łąkę z krokusem w ramach oprawną i tubkową koloraturą, zdeformowaną pannę w welonie, szybko opiszesz i błędy z niesmakiem wskazać potrafisz. Zatem temat, nieudolność formy i techniki kicz definiują? Jednak to uliczka ślepa i niezgrabna gdyż, to po prostu źle wykonana, szkolna praca przed tobą Realistyczne dzieło biorąc za temat, przebrnąć możesz w uzasadnieniach, ale cóż gdy przed abstrakcyjnym dziełem się zadumasz? Jakim udatnym zdaniem opiszesz, żeś przed Dziełem Sztuki zadumany? Wrażliwością uzasadnisz, skóry fizycznym niemal odczuciem, wspólnotą myśli z tymi, którzy podobnie powiedzą. A wspólnota ograniczona jest, zatem jak przekonać rzeszę szeroką, że solniczka jest kiczowata, budynek piękny, dywan obrzydliwy a garsonka wysmakowana?

Kicz do sztuki ponoć w relacji zbliżonej jak nienawiść do miłości. Banał to i paplanina, ale być może granica tuż tuż pomiędzy nimi przeciągnięta.

A jeżeli wrażliwości temu brak, który ma kłopoty w odróżnianiu dobra od zła, to winniśmy od podstawowych kwestii rozpocząć. I odrzucić relatywizm, nazwać zło i kontrastem obudować dobre uczynki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Rzadko przeglądam ten sam artykół ale musiałem sprawdzić komentarze :):):):):):):):):):) ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magdo wyczułaś tani podryw :P?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdo, proszę w takim razie się myslic dalej i niech Pani nie nie sądzi, że nie nie rozumiem o co Pani chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

widzę że moje przemęczenie udzieliło się innym ;], na szczęście swoją dzisiejszą aktywność twórczą ograniczyłem jedynie do komentarzy, pewnie gdybym zabrał się za pisanie czegokolwiek bardziej ambitnego, nie znalazłby się tłumacz tego z polskiego na nasze ;] nawet w osobie pani Sławy ! ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gapowaty jestem albo jeśli kto woli - przemęczony dziś już nieco - dopiero po napisaniu komentarz dojrzałem emotkę ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozwoliłem sobie rozluźnić atmosferę drobnym żartem. Także pozdrawiam i czekam na kolejne artykuły

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Dariuszu, proszę nie odczytywać za złośliwość słów, które wypływają z pokory wobec każdego czytelnika. To konstatacja stanu rzeczy. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mariuszu jest pan złośliwy ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Sławo dziękuję za kompetentny przekład "z polskiego na nasze". Nie zawsze chcemy się posługiwać dosłownością jednakowoż czasami takie stanowisko mścić się może niezrozumieniem i zabiegom interpretacyjnym niekoniecznie spójnymi ze stawianą tezą. Nie dotyczy to naturalnie tekstów literackich, które zgodnie z zasadą dzieła otwartego sformułowaną przez Umberto Ecko przy każdym odczytaniu podlegają wciąż nowym interpretacjom, nabierają innych sensów i znaczeń. (w uproszczeniu)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magda nikogo nie krytykuje, jedynie podjęła rzeczową dyskusje. Magdo natura naszego wyuczonego zawodu, zmusza nas do szukania dziury w całym, nawet autor zaczął od Kanta ;] PS. uwierz mi nie ma nic urokliwego w oglądaniu tego samego spektaklu enty raz :P
Za zupełnie czytelną puentę niech posłuży komentarz pani Sławy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.