Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10813 miejsce

O filmie "Sęp" - subiektywna konfrontacja reklamy z obrazem

Zastanawia mnie dlaczego reklamodawcom filmu "Sęp" nikt nie zafundował bilecików do kina.... Ot, żeby wiedzieli, o czym piszą. Kasa, kasą, ale odrobina rzetelności widzowi się należy.

Filmowi "Sęp", w reż. Eugeniusza Korina, bliżej do dzieł naszych południowych sąsiadów, o których to dziełach zwykło się mówić: "Czeski film, nikt nic nie wie", niż do Hollywood.

Scena z filmu "Sęp". / Fot. kadr z filmuHollywoodzcy są tylko nasi zasłużeni aktorzy, na których chyba już nie można się zawieść. Piotr Fronczewski, w roli generała policji, który potrafi zmobilizować podwładnych do pracy, Daniel Olbrychski (Bożek), także z policji, oddany służbie, z wyraźną odrazą do świata przestępczego, Michał Żebrowski (tytułowy Sęp), "piękny umysł" - oficer śledczy
wystawiony przeciwko nieznanym przeciwnikom, Andrzej Seweryn, w roli chirurga z dramatyczną historią osobistą w tle, którego sensem życia stało się ratowanie życia pacjentom.

Wśród przeciwników wyróżnia się Rajski - w tej roli Mirosław Baka - sugestywny, oddany sprawie, skuteczny. Otoczony grupą posłusznych "żołnierzy", których udział w akcji filmu jest widoczny w brutalnych scenach. Aktorzy: Henryk Talar, Andrzej Grabowski - krótkie role, ale się je pamięta.

Natasza (Anna Przybylska), była mistrzyni kick-boxingu, jedna z uratowanych przez chirurga. Aktorka przyciąga uwagę, nie tylko swoją niebanalną urodą. Gra swoje kwestie z taką naturalnością, że aż żal, że gościła w scenariuszu zbyt rzadko. Przydałoby się, dla ożywienia, więcej scen konfrontacji słowno-kickboxingowej Nataszy z Robaczewskim, którego gra Paweł Małaszyński. Tego popularnego aktora reżyser obsadził w roli dość dziwnego policjanta - partnera Wolińskiego. Zachowuje się jak młodzik z ADHD, kręci jak fryga, przeklina i złorzeczy nie mogąc zrozumieć zachowań śledzonych osobników. Uzasadnienie Sępa dla wyboru takiego niecierpliwego, chwilami nierozgarniętego policjanta, do tak ważnej misji, jaką było zdekonspirowanie grupy przestępczej odbijającej z więzień, szpitali więziennych i sal sądów skazanych na długie wyroki przestępców, tekstem : "bo ja go lubię" było dla mnie mało przekonujące i ta postać zdecydowanie, ale bez uzasadnienia, burzy w miarę wyrównaną grę zespołu.

Być może Robaczewski miał być kontrapunktem dla opanowanego, schludnego Sępa, któremu żadne przekleństwo przez gardło nie przeszło i każdą chwilę po pracy (jeżeli nie wychodził z kotem Teodorem na spacer) poświęcał ulubionej astronomii i próbie rozwiązania kryminalnej zagadki matematycznymi metodami. Być może bez jego nadaktywności film, pomimo scen pościgu, bijatyk i dziwnych osobników (mordujących lub mordowanych) mógłby być zwyczajnie nużący.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ja w kwestii formalnej.
"bliżej do dzieł naszych południowych sąsiadów, o których to dziełach zwykło się mówić: "Czeski film, nikt nic nie wie"
"Czeski film" jest to idiom oznaczający pogmatwaną, niezrozumiałą sytuację, który powstał na bazie tytułu filmu, a w żadnym wypadku nie określa dzieł naszych południowych sąsiadów. Jest to błąd dość często spotykany. Źle by się stało, gdyby został powielany.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Panem. Też popieram kreowanie "filmów akcji" rodzimej produkcji. W przypadku Sępa trochę mi żal, że włożonej pracy aktorów (np.w naukę nawet kaskaderskich zachowań), o której tyle mówili/pisali w wywiadach, zwyczajnie nie widać. Tak sobie pomyślałam, że hitem mógłby być film dokumentalny z powstawania filmu... Dziękuję wszystkim za komentarze i pozdrawiam, Janina

Komentarz został ukrytyrozwiń

Film Polski współczesny jest bardzo ciemiężny, z krzyżem psychologicznie w kulisach! Może więc dobrze się stało że polscy twórcy próbują "kina akcji" na wzorach hollywodzkich... A i wiadomo, że każde początki są trudne.

Natomiast co do kwestii aktorskich; takie kwestie- dysputy, jakie są w scenariuszu zapisane, lub jakie reżyser do ust aktorom włoży! Chyba że... na wzór hollywodzki... polska aktorka sama kwestie odpowiednią do akcji ustawi - wtedy może być ciekawiej :)) Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Recenzja bardzo dokładana i wiadomo czego można oczekiwać po filmie. Osobiście i tak nie wybiorę się na ten film bo temat nie leży w kręgu moich zainteresowań. [kasuj]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli mógł być dobry film , a będzie nudnym .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.