Facebook Google+ Twitter

O Funduszu Kościelnym dyskusja między politykiem a plebanem

Rząd przedstawił propozycje likwidacji Funduszu Kościelnego. Na Kościołach i związkach wyznaniowych spoczywałby obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zaś obywatele będą mieli możliwość przeznaczenia 0,3 proc. podatku na ich działalność.

Duchowni zapoznali się z nimi podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski. W zamian przedstawiciele gabinetu ministrów oczekują zgody na likwidację Funduszu Kościelnego. Wpływy z niego miałyby być zastąpione przez dotacje przekazywane przez obywateli w ramach części podatku rocznego na realizacje celów zawartych w misji publicznej Kościołów i związków wyznaniowych już od 1 stycznia 2013 roku. Natomiast samodzielne opłacanie składek miałoby zacząć obowiązywać już rok później.

Jak informuje PAP, strona rządowa powołuje się na prognozy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, według których suma przekazywana przez obywateli miałaby wynosić około 100 mln zł, czyli dokładnie tyle samo, ile wynoszą dotychczasowe wydatki państwa w tym sektorze. Ministerstwo podkreśla również, że płacenie składek ubezpieczeniowych przez księży i katechetów posiadających podpisane umowy o pracę miałoby przebiegać na takich samych zasadach, jak dotychczas. Dodatkowo, możliwość odpisania 0,3 proc. podatku na Kościoły i związki wyznaniowe nie przekreślałaby odpisu 1 proc. przeznaczonego na cele publiczne.

Rzeczona ustawa jest jednym z wielu dążeń mających na celu kompleksową reformę systemu emerytalnego. W jego nowej odsłonie członkowie kościołów i innych związków wyznaniowych mieliby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne.

Według doniesień PAP, minister Michał Boni zwrócił się do Kościołów oraz związków wyznaniowych z prośbą, by w ciągu 30 najbliższych dni wydały one opinie na temat proponowanych zmian w kwestiach: przejęcia przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i zasadności dalszego istnienia Funduszu Kościelnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

konio
  • konio
  • 16.03.2012 10:46

Czy nikogo nie "zadziwił"fakt,że polski episkopat,zaraz po ogłoszeniu przez rząd swoich propozycji odnoszących się do zmian finansowania kościoła w Polsce,bez żadnego sprzeciwu i w tempie ekspresowym,jak na standardy panujące w kościele(potrzebowali dwóch tysiecy lat,żeby ZOBACZYĆ problem pedofilii wśród kleru)ogłosili zgodę na proponowana reformę.Czy ktoś może przytoczyć przypadek,kiedy to kler,całkowicie bezinteresownie zrzekł się swoich przywilejów nie mając w perspektywie większej korzyści wynikającej z tej"bezinteresowności"?Próżno szukać.Historia nie odnotowała takiego CUDU.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rozsądny
  • Rozsądny
  • 16.03.2012 08:36

Nigdy w ten sposób i nikt nie rozwiąże problemu emerytur jak każda grupa społeczna będzie traktowana w różny sposób .Jest jedno państwo jedno prawo i przepisy dla wszystkich.

Komentarz został ukrytyrozwiń
nolchoz
  • nolchoz
  • 16.03.2012 08:31

komuchy oddajcie zagrabiony majatek kosciolowi katolickiemu a ja bede wplacal na moj kosciol katolicki nawet i PROCENT

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.