Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8851 miejsce

"O Georgu Brüningu nadburmistrzu Bytomia" piórem Piotra Obrączki

Miłośnicy historii Bytomia i twórczości profesora Piotra Obrączki, mieli okazję do spotkania z autorem najnowszej jego książki, zatytułowanej „O nadburmistrzu Brüningu i inne szkice”. Przy Rynku 7 zagościło sporo pasjonatów historii miasta.

Na okładce książki nadburmistrz dr Georg Brüning z ilustracji pochodzącej ze zbiorów Izabelli Kühnel. / Fot. Piotr A.JeleńGeorg Brüning był w historii Bytomia najdłużej urzędującym burmistrzem miasta. Godność tą sprawował przez 36 lat od 1883 do 1919 roku (trzy kolejne kadencje po 12 lat), a od 21 marca 1892 r., jako nadburmistrz. Z bytomskim magistratem związany był przez pół wieku.
Pomimo tak długiego gospodarowania miastem, wiedza, którą o nim dysponujemy jest ciągle bardzo skromna, jak przyznaje profesor Obrączka.

W słowie wstępnym do książki czytamy, że jest ona poniekąd kontynuacją ostatniej publikacji autora z 2014 r., Miedzy Bytomiem a Opolem.
”Pisząc o Brüningu – przytacza Piotr Obrączka – nadmieniłem, że w prasie niemieckiej zachowała się obszerna , Profesor Piotr Obrączka i pełniąca honory gospodyni spotkania, Krystyna Jankowiak. / Fot. Piotr A.Jeleńanonimowa relacja z jego pogrzebu. Ponieważ jest to jedna z niewielu, w dodatku trudno dostępna, postanowiłem ją spolszczyć i opublikować. Pozostałe szkice traktują o uroczystości 75-lecia nadburmistrza i o nadanym mu wówczas honorowym obywatelstwie Bytomia, a także o faktycznych datach śmierci i pogrzebu” – dodaje autor.
Georg Fridrich Karl Maria Brüning urodził się 12 sierpnia 1851 roku w rodzinie Wilhelma Brüninga i Christiny z domu Hagedorn. Miał dwóch braci Hugo i Rudolpha.

Profesor Piotr Obrączka - „O nadburmistrzu Brüningu i inne szkice” / Fot. Piotr A.JeleńJak to się stało, że człowiek z odległego Botzlar w Westfalii został wybrany na burmistrza w mieście na wschodniej granicy Cesarstwa Niemieckiego?
Otóż w ówczesnych niemieckich miastach, gdy tego wymagała okoliczność, można było powoływać na wolne stanowisko burmistrza, osobę niezależnie od miejsca zamieszkania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bywały też dłuższe artykuły Pani Małgorzato, natomiast sama książka godna polecenia nie tylko mieszkańcom Bytomia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, to chyba Pana najdłuższy artykuł (?) Doceniam wysiłek, ilość podanych informacji... Prawdziwa gratka dla mieszkanców Bytomia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.