Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5189 miejsce

"O Georgu Brüningu nadburmistrzu Bytomia" piórem Piotra Obrączki

Miłośnicy historii Bytomia i twórczości profesora Piotra Obrączki, mieli okazję do spotkania z autorem najnowszej jego książki, zatytułowanej „O nadburmistrzu Brüningu i inne szkice”. Przy Rynku 7 zagościło sporo pasjonatów historii miasta.

Na okładce książki nadburmistrz dr Georg Brüning z ilustracji pochodzącej ze zbiorów Izabelli Kühnel. / Fot. Piotr A.JeleńGeorg Brüning był w historii Bytomia najdłużej urzędującym burmistrzem miasta. Godność tą sprawował przez 36 lat od 1883 do 1919 roku (trzy kolejne kadencje po 12 lat), a od 21 marca 1892 r., jako nadburmistrz. Z bytomskim magistratem związany był przez pół wieku.
Pomimo tak długiego gospodarowania miastem, wiedza, którą o nim dysponujemy jest ciągle bardzo skromna, jak przyznaje profesor Obrączka.

W słowie wstępnym do książki czytamy, że jest ona poniekąd kontynuacją ostatniej publikacji autora z 2014 r., Miedzy Bytomiem a Opolem.
”Pisząc o Brüningu – przytacza Piotr Obrączka – nadmieniłem, że w prasie niemieckiej zachowała się obszerna , Profesor Piotr Obrączka i pełniąca honory gospodyni spotkania, Krystyna Jankowiak. / Fot. Piotr A.Jeleńanonimowa relacja z jego pogrzebu. Ponieważ jest to jedna z niewielu, w dodatku trudno dostępna, postanowiłem ją spolszczyć i opublikować. Pozostałe szkice traktują o uroczystości 75-lecia nadburmistrza i o nadanym mu wówczas honorowym obywatelstwie Bytomia, a także o faktycznych datach śmierci i pogrzebu” – dodaje autor.
Georg Fridrich Karl Maria Brüning urodził się 12 sierpnia 1851 roku w rodzinie Wilhelma Brüninga i Christiny z domu Hagedorn. Miał dwóch braci Hugo i Rudolpha.

Profesor Piotr Obrączka - „O nadburmistrzu Brüningu i inne szkice” / Fot. Piotr A.JeleńJak to się stało, że człowiek z odległego Botzlar w Westfalii został wybrany na burmistrza w mieście na wschodniej granicy Cesarstwa Niemieckiego?
Otóż w ówczesnych niemieckich miastach, gdy tego wymagała okoliczność, można było powoływać na wolne stanowisko burmistrza, osobę niezależnie od miejsca zamieszkania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bywały też dłuższe artykuły Pani Małgorzato, natomiast sama książka godna polecenia nie tylko mieszkańcom Bytomia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, to chyba Pana najdłuższy artykuł (?) Doceniam wysiłek, ilość podanych informacji... Prawdziwa gratka dla mieszkanców Bytomia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.