Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13668 miejsce

O głupocie słów kilka...

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-05-13 19:57

Morologia* to nauka młoda. Tak młoda, że próżno szukać odpowiedniego kierunku studiów. Morologią interesują się logicy, matematycy oraz socjolodzy. Ci ostatni ze względu na jej ograniczoność. Ogranicza się do nas, gatunku, ponoć, homo sapiens. Ściślej: do naszej głupoty.

Nie wiem, o czym śnił Darwin. Jednak z pewnością nie o roli prekursora nauki, która, prawie 140 lat po jego śmierci, pozbywa się pieluch i próbuje stanąć na własnych nogach. A to właśnie darwinowska teoria doboru naturalnego, stała się jedną z podstaw nauki o głupocie.

Spróbujmy zdefiniować głupotę. Wikipedia określa ją w sposób całkiem niezły. Wolę jednak definicję Matthijsa van Boxsel, holenderskiego autora i jednego z najbardziej znanych morologów. Głupota to niezamierzona autodestrukcja. Głupota to zdolność działania wbrew żywotnym interesom jednostki. W przypadku ekstremalnym konsekwencją jest śmierć głupca. Ląduj, człowieku, ląduj, bo cie wyrzucę z roboty. Wprawdzie mnie nie zapraszano, jednak wlezę wszędzie...

Przed kilku laty, w internecie, powołano do życia Darwin-Award. To swego rodzaju Oscar dla naszych bliźnich, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój teorii ewolucji, doprowadzając, w sposób wyjątkowo bezmyślny, do swojego zejścia. Wszyscy laureaci tej nagrody praktykowali darwinizm, dobrowolnie usuwając swe, niedoskonałe, geny z procesu reprodukcji. Niestety, w wielu przypadkach, straty ko-lateralne były bardziej znaczące od zysków, wynikających z możliwości doboru naturalnego i ludzkiego rozwoju genetycznego. Sto ofiar autodestrukcyjnej głupoty to 99 ofiar za dużo... Każdy z nas może zgłosić tutaj swojego kandydata do Darwin-Award.

Mimo jaskrawych przykładów ludzkiej głupoty, jesteśmy przekonani o nadrzędnej roli naszego gatunku. Jednak to właśnie człowiek jest jedynym przedstawicielem fauny, który po porodzie wrzeszczy wniebogłosy, zwracając na siebie uwagę drapieżników. Wiedział o tym już Darwin. W momencie, w którym stanęliśmy na tylnych łapach, musiała ulec zwężeniu miednica samic naszego gatunku. W innym przypadku, chodzenie na dwóch łapach byłoby niemożliwe. Konsekwencją jest niedorozwój naszego mózgu przy porodzie. Większy mozg to większa głowa a kanał rodny jest wąski. Rodzimy się "niegotowi" i często, dzięki błędnej konstrukcji genetycznej, pozostajemy tacy do końca - nierzadko arcy-komicznego.

Morologia, mimo swego naukowego dziewictwa, zdążyła określić pięć praw,definiujących,
w sposób teoretyczny, jej podstawy. Zwrócę uwagę jedynie na na dwa: głupotę kolektywną oraz emocjonalną. Ostatnia deprecjonuje logikę. Działania błędne, wręcz samobójcze, podjęte w afekcie, nie opierają się na zdrowym rozsądku. Emocje zagłuszają nasza zdolność do racjonalnego myślenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (40):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 10.08.2010 21:02

Jak dobrze poczytać takie cacka po wyborach. Gratulacje Jacku. Wcześniej nie mogłem tego przeczytać, bo jestem na W24 od 19 lipca.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.08.2010 20:57

Gdyby głupiec wiedział o tym, że jest głupi nie byłby już taki głupi. Sęk w tym, ze głupi tego nigdy się nie dowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łał... ale jazda po bandzie:-)))) Piąteczka:-))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Demokracja jest ślepa. Czy to jest prawda? Ludzie często idą do urn bez przekonania i wybierają na chybił trafił... Być może gdyby wszyscy tak czynili byłoby najlepiej. Jednak zbyt wielu sugeruje się takimi dyskusjami jak ta... Mnóstwo argumentów jest... do bani. Nie można popadać w skrajności i każdy powinien sam rozważyć za i przeciw danej kandydaturze, a ilu tak robi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beata Biały pisze :
''Zgodnie z Twoim tokiem rozumowania, Jacku, Jezus Chrystus postąpił jak ostatni głupiec - dał się umęczyć i zamordować za ludzi, którzy nie dość, że go kompletnie nie rozumieli, ale jeszcze bardzo głośno krzyczeli "Na krzyż z nim!" Czasami czyny, które wydają się najbardziej absurdalne, mają najgłębszy sens. "Morologia" kompletnie mnie nie przekonuje - jest wyrazem frustracji i totalnego niezrozumienia natury ludzkiej.''
Tak, idąc tym tokiem trzeba dojść do takich wniosków - był psychicznie chorym człowiekiem, który zginał bo mu się wydawało, że jest bogiem.
Dziwi mnie, że pani wciągnęła w te rozważania, jak mniemam swoje świętości.
Zapomniała pani, że nie każdy ma takie zdanie na temat Chrystusa(jego boskości) ?
Nie uważa pani, że to wielka nadinterpretacja i nieudana próba postawienia adwersarza pod ścianą dogmatów?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.05.2010 21:00

Robercie
Instalacje termicznego przekształcania odpadów (te już funkcjonują) itd. a w przyszłości podmorską kolej będą tworzyć zespoły naukowo-badawcze (w odniesieniu do niektórych zagadnień technicznych zespół projektantów) zatem to nie może być domena pojedynczego człowieka (kiedyś w epoce wynalazków tak bywało). Zespół inżynierów, techników (krótko mówiąc) itd. którzy zapewne sekundy nie poświęcili na zajmowanie się tak nieprzyziemnymi sprawami jaką jest morologia, bo maja wizję: Jedni jak spalić oponę samochodową, a Drudzy maja wizję tego, żeby z Londynu do Nowego Jorku dostać sie w godzinę czasu., aż się nie chce w to wierzyć, a jednak takie próby w głowach już zakiełkowały

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.05.2010 20:58

Przepraszam za brak udziału w dyskusji. Powód jest błahy - trzydniowa nieobecność.

Niełatwo odnieść się dzisiaj do każdego komentarza. :)))

Ciesze się z komentarzy przychylnych. Dziękuję za krytyczne - to chyba oczywiste, ze bylem na nie przygotowany? :)))

Nie potrafię cieszyć się, lub dziękować, za komentarze głupie. Będą to jedyne, na które odpowiem. Nie dlatego, ze czuję się urażony, bron Boże... Również nie dlatego, ze pragnę zdjąć koniom klapki z oczu. Musze zająć stanowisko, by nie użyto w stosunku do mnie starego powiedzenia: "milczenie oznacza zgodę"

Lukasz Wolski: "Tak, jestem głupi, zagłosuję na Jarosława Kaczyńskiego, mimo iż wiem, że najmądrzejsi ludzie głosują na Bronisława Error Komorowskiego (z jego tajemnym hasłem "By żyło się lepiej. Niemcom"). Widać, niektórym to pasuje:) "

Adam Degler: "Das ist eine Pisulizm, naturlich ;)
Alles Deutschen lieben Tusk! Jawohl! "

A propos, Adamie. Formułuj swoje myśli w języku, którym potrafisz się posługiwać... Dwa krótkie zdanie - dwa podstawowe błędy... :)


Robert Grzeszczyk: "A wracając do tekstu: Czy każdy wybór kolektywny nie trąci w związku z tym o morologię? I czy to jest przesłanie uniwersalne czy wyłącznie rodzime z regionu Schlesien? "

Drodzy koledzy! Nie dam się wcisnąć w przyciasne buty Waszego zaściankowego, kastowego sposobu myślenia.

Tak, pochodzę ze Sląska i jestem mieszkańcem Niemiec. Posiadam dwa paszporty (notabene, osoba bliska Wam duchowo, zasugerowała mi już tutaj, zwrot paszportu polskiego) a, wyjeżdżając za granice, biorę ten, który mam akurat pod ręką.

Nie potrafie myslec kategoriami narodowymi, rasowymi, czy religijnymi. Mam przyjaciol wsrod muzulmanow, ateistow, Niemcow, Polakow, zoltych, bialych i czarnych.

Nie mam przyjaciół wśród głupców...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drodzy Państwo, moim zdaniem głupota to choroba zdecydowanie nieuleczalna i nie ma na nią siły. Mój pogląd wynika stąd, że przecież człowiek dotknięty tą przypadłością, z powodu właśnie swojej głupoty, nie ma świadomości, że jest głupi, więc poddawać się leczeniu nie będzie. Kiedyś ukułam takie powiedzenie: Dlaczego głupota jest nienaprawialna ? Ano dlatego, że sama nie wie, że jest głupia.
Basiu masz rację. Z głupotą trzeba faktycznie inaczej. W interakcji z głupotą trzeba przynajmniej samemu rżnąć przygłupa. Inaczej się nie da.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę mi powiedzieć, czy mówiąc głupcowi o jego głupocie można wpłynąć na to , że nagle będzie mędrcem?
Jacku, nie udało mi się doświadczyć by jakiś głupiec zmądrzał po tym jak mu wytknięto głupotę. Zazwyczaj skutek jest odwrotny, bo przecież to głupiec. Nieprawdaż?
Mnie się wydaje, że walczyć z głupotą można a nawet trzeba inaczej. Pozycjonowanie głupca niżej , stawia tę walkę od razu na przegranej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Sławooooo-:)))))))))
Pozostawię, na wrażenia przy kawie -:)))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.