Facebook Google+ Twitter

O godność i zrozumienie niepełnosprawnych

Po raz siódmy, w Rudzie Śląskiej, zainaugurowano Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. To doroczna impreza odbywającą się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Andrzeja Stani i dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. Krzysztofa Bąka.

Konferencję otworzył Adam Białas / Fot. Adam PodgorskiUroczysta inauguracja odbyła się w Miejskim Centrum Kultury im Henryka Bisty, w trakcie konferencji "Zrozumieć chorego", przygotowanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Wymagających Wsparcia i Pomocy Psychologicznej Morela. Licznie przybyli przedstawiciele urzędów, instytucji, organizacji zajmujących się problematyką niepełnosprawności, a także posłanka Danuta Pietraszewska i radna wojewódzka Barbara Dworakowa. Sekretarz miasta, Krzysztof Chromy wręczył przedstawicielom rudzkiej społeczności niepełnosprawnych symboliczny klucz do bram grodu i powiedział: - Kalectwo nie czyni nikogo gorszym. Trzeba tylko zburzyć mur niezrozumienia i uprzedzeń.

Tego samego zdania jest prezes Moreli Adam Białas. - Pragniemy ludziom zdrowym przybliżyć wymiary niepełnosprawności, od tej fizycznej, najbardziej rzucającej się w oczy, stwarzającej bariery w komunikacji przestrzennej, przez niepełnosprawność umysłową, intelektualną do emocjonalnej.

Anita Grobelczyk, pełnomocnik prezydenta miasta ds. Osób Niepełnosprawnych, uważa, że niepełnosprawni, to nie tylko osoby wymagające wsparcia i opieki, ale często jednostki twórcze, mające niebagatelne dokonania zawodowe i artystyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Po raz siódmy, w Rudzie Śląskiej, zainaugurowano Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. To doroczna impreza odbywającą się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Andrzeja Stani i dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. Krzysztofa Bąka.

Chwila po wręczeniu niepełnosprawnym kluczy do miasta. Za mównicą Krzysztof Chromy / Fot. Adam PodgorskiPodczas konferencji wygłoszono ciekawe prelekcje. Katarzyna Rybak mówiła o roli tańca w procesie integracji i rehabilitacji. Jadwiga Kamińska-Reyman ukazała wizję świata dostosowanego dzięki projektowi Sieć Mieszkań Grupowych Chronionych dla osób dorosłych z niepełnosprawnością umysłową. Ewa Szczepańska-Jagło podpowiadała, jak zrozumieć potrzeby dziecka niepełnosprawnego i jego rodziny.

Wystąpienie Anity Grobelczyk / Fot. Adam PodgórskiDokonano również szerokiej prezentacji ośrodków i stowarzyszeń: Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych Jaskółka, Regionalnego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Autystycznych i ich Rodzin; Rudzkiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Otwarte Drzwi, Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych przy Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza, Zespołu Szkól Specjalnych im. Św. Łukasza, Rudzkiego Stowarzyszenia Amazonek Relaks, Polskiego Związku Niewidomych, Dziennego Domu Pomocy Społecznej, Stowarzyszenia Morela oraz Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie Sióstr Boromeuszek.

Konferencji towarzyszyła wystawa prac plastycznych wychowanków Ośrodka Caritas Najświętsze Serce Jezusa w Halembie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę to napisać, przepraszam z góry... niesamowicie sprzeczne uczucia rodzą się we mnie, gdy czytam takie nagłówki. Wiadomo, nie chodzi mi tutaj o to, by stawiać jakiekolwiek zarzuty autorowi tekstu, ale osobie, która nazywa coś "Tygodniem godności osób niepełnosprawnych"... Idea z założenia świetna, ale dlaczego tę godność podkreśla się w taki sposób, jakby w przypadku osób niepełnosprawnych nie była ona dobrem niezbywalnym... Bo przecież nie mówimy o godności osób pełnosprawnych, o godności (nie wiem) - blondynek wśród brunetek, Krakowian wśród Warszawian...? dlaczego tak musi być, w polskim społeczeństwie, w polskiej świadomości...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.