Facebook Google+ Twitter

O godzinie 18.32 rozpoczęła się astronomiczna wiosna!

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-20 18:32

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy i trwa do przesilenia letniego. Na półkuli północnej oznacza to czas od 21 marca do 22 czerwca. Czasami te daty wypadają dzień wcześniej lub dzień później.

W przeciwieństwie do astronomów, klimatologom trudniej wskazać konkretną datę nadejścia wiosny. Uznają, że w Europie Zachodniej jest to okres od kwietnia do czerwca, a w Europie Wschodniej - od marca do maja.

Klimatolog Michał Kowalewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki tłumaczy, że wiosna klimatologiczna przychodzi do takich krajów jak Hiszpania i Francja później, bo są położone bliżej oceanu. Wyziębiony, długo się nagrzewa i zabiera ciepło znad kontynentu.

Klimatolodzy posługują się też pojęciem wiosny termicznej - gdy średnia dobowa temperatura przekracza 5 stopni. Taka wiosna w Polsce nadchodzi najwcześniej w pasie Słubice -Wrocław, a najpóźniej w Tatrach. W stolicy można się jej spodziewać zwykle między 25 a 30 marca. Do polskiego bieguna zimna statystycznie dociera koło 10 kwietnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.