Facebook Google+ Twitter

O godzinie 18.47 zacznie się astronomiczna zima

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-21 07:05

Za oknem biało i mroźno już od kilku dni, lecz astronomiczna zima zacznie się dzisiaj o godzinie 18.47. Najchłodniejsza z czterech pór roku potrwa do 20 marca, kiedy to nadejdzie astronomiczna wiosna. Dzisiejszy dzień jest najkrótszy w roku i będzie trwał 7 godzin i 42 minuty.

Synoptycy niechętnie prognozują na tak długi okres. Adam Jaczewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie mówi, że zima będzie podobna do poprzednich. W grudniu i lutym opady będą w normie, w styczniu nieco powyżej normy.

Adam Jaczewski dodaje, że najchłodniejsza pora roku może zaskakiwać. Zatem mogą występować zarówno silne mrozy, jak i następujące po nich gwałtowne ocieplenia.

Według synoptyków, grudzień zeszłego roku był znacznie cieplejszy niż tegoroczny. Rok temu o tej porze roku mieliśmy jesienną pogodę z opadami deszczu. Czy to oznacza, że styczeń będzie cieplejszy? Tego synoptycy jeszcze nie wiedzą.

Od dziś z każdą kolejną dobą będzie przybywać dnia i ubywać nocy. Za zimę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza spadają poniżej zera.

W Polsce w dwudziestym wieku kilka razy odnotowano "zimę stulecia", kiedy to gwałtowne ataki zimy przejawiające się silnym mrozem oraz intensywnymi opadami śniegu, sparaliżowały funkcjonowanie kraju. Było to na przełomie 1962 i 1963 roku oraz 1978 i 1979 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.