Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17901 miejsce

O gołębiach, zwiastunach prawdziwej miłości.

Gołąb od niepamiętnych czasów był symbolem miłości, wolności i pokoju. A sen o tym cudownym stworzeniu, zwiastował nową znajomość.

GołąbWierzenia i mity...

Dawno temu wierzono, że gdy nad głową młodej dziewczyny przeleci gołąb, zdobędzie ona, w krótkim czasie, wiernego i oddanego męża.
Gołąb od zawsze związany był z miłością. W starożytnym Rzymie towarzyszył bogini Wenus, a w Grecji - Afrodycie, bogini miłości i pożądania, którą wyobrażano sobie, jako długowłosą piękność, w rydwanie zaprzężonym w gołębie.

Występowanie...

Gołębie można spotkać na całym świecie. Z pośród wszystkich gatunków, najbardziej znanymi i pospolitymi, są gołębie miejskie. Są one nieodłącznym elementem naszej kultury i cywilizacji. Zamieszkują parki i ogrody, bardzo dobrze czują sie także w centrach wielkich miast.

Historia...

Gołębie są potomkami gołębia skalnego, który został udomowiony około cztery tysiące lat temu. Nasi przodkowie hodowali je w gołębnikach i uczyli dostarczania listów i wiadomości. Były one, i są nadal, znakomitymi listonoszami, potrafią przelecieć kilkaset kilometrów, z prędkościa nawet 65 km/h. Co więcej potrafią bezbłędnie wrócic do domu. Do tej pory nadal niewiadomo jak to robią.

Gołąb / fot. Ania KaniaWiosenne zaloty...

Wiosna dla gołębii to czas godów. O tej porze roku, dobierają się w pary. Samiec, który pragnie oczarować swoja wybrankę, puszy swoje pióra, stroszy ogon i głośno grucha. Zdarza się też, że trzyma w dziobie gałązkę, która symbolizuje wspólną budowę gniazda. Niestety, gołębie to bardzo kiepscy budowniczowie, z ich prowizorycznych gniazd często wypadają.

Dzieciństwo...

Samiczka składa od jednego do trzech jajeczek, które wysiaduje na zmianę z przyszłym ojcem. Pisklęta wykluwają się już po trzech tygodniach.
Młode karmione są przez rodziców tzw. ptasim mleczkiem (gęsta, biała ciecz wytwarzana przez gołębie wole*).
Po dziesięciu dniach od wyklucia, pisklęta zaczynają jeść, to samo, co dorosłe osobniki: nasiona, okruchy, ziarna i drobne rosliny. Po okresie trzech tygodni młode opuszczają gniazdo. Po upływie kolejnych dwóch tygodni są już całkowicie samodzielne. Jeszcze w tym samym roku, będą gotowe założyć swoje własne rodziny.

*wole - rozszerzenie lub uchyłek przełyku.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

kameleon
  • kameleon
  • 05.03.2012 18:32

ktos sie nie postaral moja corka miala napisac wypracowanie o golebiach i zabardzo te informacje sie jej nie przydaly :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
dominika jowik
  • dominika jowik
  • 30.06.2011 17:48

Super super super mam właśnie piskle i matke i ze złamanym skrzydłem gołembia.To było mi potrzebne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jobek
  • jobek
  • 02.12.2010 18:04

ania jestes hujem i debilką

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aniu, nie przejmuj się, że jest mało komentarzy lub nie ma ich w ogóle. Większość osób czyta, ale nie komentuje.. Napisałaś bardzo dobry i ciepły tekst +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj, gdy szedlem na poranny dyżur, widziałem parkę gruchających gołebi. Ach jak on się starał... Pozazdrościć wytrwałości. Panowie bierzcie przykład. Kto z Was dziś wręczy kwiaty swojej ukochanej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę o jakieś komentarze:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.