Facebook Google+ Twitter

O Googlach News słów kilka

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-01-26 17:41

Wraz z rozwojem nowych technologii rozwinęła się również sieć internetowych portali informacyjnych. Czy wyszukiwarka informacji to to samo?

Gdy Google News pojawiło się na polskim rynku prasowym zawrzało wśród wydawców prasy lokalnej i ogólnokrajowej. Jak kilka lat temu informowała agencja Reutersa, Światowe Stowarzyszenie Wydawców Gazet, do którego należą również Izba Wydawców Prasy i Stowarzyszenie Gazet Lokalnych rozpoczęło kampanię lobbingową wymierzoną przeciwko działaniu agregatorów informacji, takich jak właśnie Google News. Serwis ten zamieszcza tytuły, zdjęcia i fragmenty artykułów z innych potarli internetowych tworząc tym samym tzw. własną markę portfelową dla Google. Google News zbiera artykuły z ponad 300 źródeł wiadomości w języku polskim z całego świata i automatycznie je porządkuje przedstawiając najważniejsze informacje jako pierwsze. Tematy są aktualizowane co 15 minut. W serwisie Google News nie pracują redaktorzy ani reporterzy, którzy redagują lub piszą artykuły. To system komputerowy odpowiada za wszystko

Serwis uruchomiono we wrześniu 2002 roku, w rok po zamachach terrorystycznych w USA, które zainspirowały Krishnę Bharata, odpowiedzialnego w Google za badania, do stworzenia serwisu, gdzie można byłoby na bieżąco śledzić i porównywać doniesienia z różnych źródeł. I właśnie to wywołuje największe kontrowersje. Dlaczego inny serwis informacyjny wykorzystuje materiały należące do konkretnego portalu?

Jednak Google News, według opinii jego przedstawicieli, w pełni przestrzega międzynarodowych praw autorskich i praw miejscowych w każdym regionie, w którym jest dostępny. Nie jest to do końca prawda ponieważ serwis, póki co, nie może w pełni funkcjonować w Belgii oraz Danii. Szczegółowe informacje dotyczące problemów Googla na tych rynkach można znaleźć tutaj: http://www.internetstandard.pl „Pogromca prasy drukowanej” pilnuje jednak kwestii prawnych szczególnie uważnie tym bardziej, że jego działania były już przedmiotem rozpraw sądowych z powództwa m.in. francuskiej agencji prasowej. Jeśli użytkownik chce przeczytać cały artykuł lub zobaczyć zdjęcie w pełnych rozmiarach, musi kliknąć link i przejść do witryny wydawcy. Tym samym znajduje się na stronie będącej źródłem informacji.

Jak mówi Artur Waliszewski, country business manager Google firma stara się też być w ciągłym kontakcie w wydawcami, chętnie zapoznaje się z ich uwagami i pomysłami na udoskonalanie serwisu. - Dzięki takiej współpracy Google News może być bowiem serwisem jeszcze bardziej atrakcyjnym, zarówno dla wydawców, jak i czytelników z całego świata. Misją Google jest ułatwianie dostępu do informacji - dodaje Waliszewski.

Google News służy do tego, by użytkownik znalazł to czego szuka, a nie do prezentowania informacji. Jak wynika z opinii zamieszczanych na forach internetowych odpowiada im zarówno forma w jakiej publikowane są informacje jaki i wygląd oraz kształt strony. A zdanie użytkowników w tym wypadku liczy się najbardziej. Nie zapominajmy, że Google News to przede wszystkim wyszukiwarka informacji i wiadomości a nie internetowy serwis informacyjny z prawdziwego zdarzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.