Facebook Google+ Twitter

O Grecji inaczej

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-11-10 11:43

Pewnego dnia dostałem SMS-a od mamy, który brzmiał mniej więcej tak: “Samoloty nie latają, Europa w rękach Greków, wracaj póki czas!” Nie będzie ani o kryzysie, ani o wakacjach w kurorcie na Krecie. Trzy akapity o dwóch miesiącach w Atenach

Grecy nie siedzą w domach i nie plączą do poduszki. Martwią się kryzysem, niektórzy nie wiedzą, co się dzieje, więc protestują. Inni protestują, bo pojawia się perspektywa utraty wygodnego życia. Bo jak mówi 28-letni prawnik - “Skoro rodzice budowali sobie domy i kupowali samochody, to my też chcemy”. Spotykam głównie młodych ludzi, choć nie tylko. Bije od nich zainteresowanie, zaangażowanie, świadomość. I podkreślane pragnienie wolności.

Kraj, w przeciwieństwie do naszego, bez aż takiej bolesnej przeszłości z socjalizmem, co odbija się bijącymi w oczy sierpami i młotami – na ścianach, flagach, w gazetach. Ten socjalizm ma też swoje plusy, ludzie są blisko siebie, rozmawiają, działają razem. Czy u nas w miejscowości pokroju Skierniewic czy Kędzierzyna-Koźla na film Jarmuscha przyszłoby okolu 80 - 100 osób? Wątpię, czy ktokolwiek by go zorganizował. Za darmo, ot. W Chalkidzie tak. Oczywiście z przerwą na papierosa, choć niektórzy i tak nie doczekiwali i wychodzili przed przerwą. Bo palą tu prawie wszyscy i prawie wszędzie. Korzystając najczęściej ze wzoru filtr + bibułka + tytoń; mało kto pali z paczki.

W kolejnym odcinku informacje o ateńskiej Polonii, genialnym jedzeniu i przedziwnym języku.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.
(Kuba Związek)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.