Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15179 miejsce

O Gwieździe Południa z wójtem gminy Zawoja

O tym, jak wygląda współpraca między gminą a Cezarym Zamaną przy organizacji Gwiazdy Południa, czyli wywiad z wójtem Gminy Zawoja, Marcinem Pająkiem.

Wójt gminy Zawoja, Marcin Pająk / Fot. UG ZawojaCo skłoniło Pana do zaangażowania się w organizację Gwiazdy Południa?

Zawoja ma w sobie wielki rowerowy potencjał i wspaniałe tereny do organizacji tego typu imprez. Dlaczego więc nie wykorzystać tych idealnych, rowerowych warunków? Dlaczego nie pozwolić czującym temat pasjonatom i fachowcom, na organizację tak widowiskowego wydarzenia sportowego? Niewątpliwie miał w tym swój udział Cezary Zamana - inicjator i pomysłodawca przedsięwzięcia, a także były mistrz Polski i zwycięzca Tour de Pologne. To właśnie on zainteresował się Zawoją, jej walorami i atrakcyjnymi terenami. I to właśnie tę część Małopolski wybrał na organizację Gwiazdy Południa. Może dlatego, że ma on do Zawoi ma ogromny sentyment? Z naszą gminą wiążą go dobre wspomnienia. Przed laty, jako kolarz zawodowy wielokrotnie wjeżdżał na przełęcz Krowiarki, dwukrotnie zwyciężył w Wyścigu Małopolski. Zawsze czuł się tu dobrze i… postanowił wrócić.

W organizację Gwiazdy Południa włączyły się aż trzy gminy małopolskie gminy…

Współpraca z wójtem Stryszawy i burmistrzem Makowa Podhalańskiego układa się bardzo dobrze. Dotychczas działaliśmy na płaszczyźnie inwestycyjnej. Tym razem postanowiliśmy połączyć siły przy organizacji Gwiazdy Południa. W realizacji tej kilkudniowej imprezy sportowej pomaga niewątpliwie otwartość lokalnych społeczności oraz inspirująca współpraca między naszymi samorządami. Wspólne zaangażowanie i chęć realizacji tego przedsięwzięcia z pewnością przyczyni się do promocji naszych gmin na forum całego kraju, a w kolejnych latach także na forum międzynarodowym.


Jaki sztab ludzi zaangażowany był w przygotowania tych rowerowych zawodów?
Do dobrego przygotowania etapowego maratonu MTB niezbędna jest bardzo dokładna znajomość terenu.

Organizacja tego przedsięwzięcia wymaga sporo czasu, pracy i zaangażowania wielu osób oraz instytucji. O atrakcyjności wydarzenia świadczy nie tylko jego sportowy charakter. Bardzo ważny jest również lokalny aspekt zawodów. Dlatego do współpracy zaproszeni zostali lokalni rowerzyści, którzy na siodełku w terenie spędzili wiele godzin. Dzięki temu doskonale znają każdą tutejszą ścieżkę. Nieoceniona była pomoc Mariusza Gawła, który błyskawicznie i z wielkim zaangażowaniem przygotował projekt niezwykle ciekawej trasy, z trudnym wjazdem na Przełęcz Jałowca oraz atrakcyjnym zjazdem granią obok Wełczonia. To osoba świetnie czująca temat i znająca trasy rowerowe. Pomoc i zaangażowanie ze strony UKS „Zawojak”, Nadleśnictwa Sucha, Babiogórskiego Parku Narodowego, Babiogórskiego Centrum Kultury, Urzędu Gminy Zawoja oraz gminy Maków Podhalański i Stryszawy pomoże w promocji naszych gmin i sprawi, że usłyszy o nas wielu turystów i gości. Zwłaszcza tych, którzy do tej pory nie mieli okazji przekonać się o walorach klimatycznych i krajobrazowych okolic Babiej Góry.


Tereny Babiej Góry słyną z wielu kolarskich wyścigów. Czy organizacją Gwiazdy Południa chce Pan nawiązać także i do tych chlubnych tradycji?

Zdecydowanie tak! Zawoja ma ogromny potencjał i wielkie możliwości do uprawiania turystyki rowerowej. Mam nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości Zawoja stanie się rowerowym rajem. Na terenie gminy organizowane były już rożnego rodzaju mistrzostwa i zawody rowerowe. Przez kilka lat odbywała się u nas edycja BIKE Maratonu. Zawodnicy niejednokrotnie zmagali się z upałem, błotem, ciężką górską trasą, naszpikowaną trudnymi podjazdami i technicznymi zjazdami w rożnych dystansach.
W Zawoi odbywały się również zawody downhillowe i Mistrzostwa Polski w kolarstwie zjazdowym, rozgrywane pod szyldem międzynarodowych zawodów Downhill Contest. Efektowne skoki na odległość kilkunastu metrów oraz zawrotna prędkość sprawiają, że downhill to bardzo spektakularna i widowiskowa dyscyplina sportu. Zawoja była też stolicą polskiego enduro – a to za sprawą edycji Enduro Trophy. Tegoroczna premierowa Gwiazda Południa wpisuje się w sportowe tradycje gminy.


Jakie korzyści płyną dla gminy i jej mieszkańców z organizacji takiej rowerowej imprezy?

Organizacja Gwiazdy Południa przyczyni się w dużej mierze do promocji naszego regionu. Stanie się atrakcyjnym widowiskiem zarówno dla mieszkańców, turystów, jak i gości odwiedzających naszą gminę. To również motywacja i bodziec do rozbudowy istniejącej infrastruktury turystycznej, do wytyczania nowych tras i ścieżek rowerowych.


A jakie wspomnienia oraz wrażenia powinni wywieźć na dwóch kółkach uczestnicy Gwiazdy Południa?

Przede wszystkim sportowe emocje, zdrową rywalizację, niezapomniane wrażenia i nieodpartą chęć powrotu do Zawoi na kolejne edycje Gwiazdy Południa.


Czyli liczy Pan na powrót zawodników do Zawoi?

Co to tego nie mam wątpliwości. Zawoja to piękna i atrakcyjna miejscowość, położona u podnóża Babiej Góry, Królowej Beskidów. Kto raz odwiedzi Zawoję, często do niej wraca. Niezapomnianych wrażeń dostarczają piesze wędrówki pasmami górskimi, które oplata gęsta sieć szlaków turystycznych i rowerowych, wzbogacona o trasy jazdy konnej. Z kolei dla tych, którzy zamiast wędrować górskimi szlakami wolą inne formy wypoczynku, proponujemy wizytę w Centrum Górskim Korona Ziemi, naukę jazdy konnej, wizytę w Parku Czarnego Daniela, ofertę edukacyjną Babiogórskiego Parku Narodowego czy udział w organizowanych imprezach kulturalno-rekreacyjnych.
Uważam, że za sprawą takiego wydarzenia, jak Gwiazda Południa, Zawoję odwiedzi jeszcze więcej turystów zainteresowanych uprawianiem turystyki rowerowej. Trasy na organizację zawodów wyznaczali fachowcy. Na traktach znajdą coś dla siebie zarówno profesjonaliści spragnieni wrażeń oraz ci, którzy dopiero zaczynają górskie ściganie.


Jakie miejsce w rozwoju Zawoi zajmuje aktywna turystyka? W jaki jeszcze sposób planuje Pan przyciągnąć turystów poszukujących aktywnego wypoczynku?

Zawoja to przede wszystkim miejsce do aktywnego wypoczynku. Świadczy o tym gęsta sieć znakowanych szlaków turystycznych, ścieżek edukacyjnych oraz ścieżek rowerowych na terenie gminy. I to sprawia, że turyści poszukujący aktywnego wypoczynku przyjeżdżają właśnie do nas. W najbliższym czasie planujemy otwarcie kolejnych ścieżek rowerowych, uzupełnienie i odnowienie już istniejących, budowę boisk wielofunkcyjnych i plażowych i co najważniejsze - budowę singletracka.


Dużo mówi się o otyłości wśród polskich dzieci, problemem są zwolnienia z lekcji WFu. Czy uważa Pan, że organizacja takich wydarzeń jak Gwiazda Południa może pomóc w upowszechnianiu sportu wśród najmłodszych?

To duży problem, dotykający niestety także i naszych najmłodszych mieszkańców. Kluczowym elementem w skutecznej terapii otyłości u dzieci jest przeorganizowanie ich dotychczasowego trybu życia. Zwiększenie ilości czasu spędzanego na wysiłku fizycznym, kosztem czasu spędzanego przed telewizorem czy komputerem.
Proponowane formy aktywności dla dzieci i młodzieży w celu zapobiegania otyłości to przede wszystkim spacery, gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, jazda na rowerze, na rolkach, pływanie, taniec, gry zespołowe, bieganie czy jazda na nartach. My jako gmina w pewnym stopniu propagujemy zdrowy styl życia poprzez udział w różnych projektach, których adresatami są właśnie dzieci i młodzież z Gminy Zawoja. Mogli oni wziąć udział w projekcie „Umiem pływać”: podczas cotygodniowych spotkaniach z instruktorami na basenie nabywali umiejętności pływackich. Z kolei skierowany do starszych uczniów projekt „Jeżdżę z głową” –szkól podstawowych z terenu gminy. Oprócz umiejętności narciarskich dzieci zdobywały też wiedzę dotyczącą zasad bezpieczeństwa obowiązujących na stoku.
Na terenie gminy działa także Uczniowski Klub Sportowy „Zawojak”, w którym od lat dzieci i młodzież doskonalą jazdę na rowerze, biorąc udział w zawodach, odnosząc przy tym ogromne sukcesy nie tylko w skali gminy, powiatu czy województwa, ale nawet w skali kraju.
Gwiazda Południa utwierdzi obecnych rowerzystów w przekonaniu, że to doskonała forma aktywności. A tych jeszcze niezdecydowanych zachęci do tego typu formy aktywności.

Planuje Pan wziąć udział w rozgrywanym w Zawoi odcinku Gwiazdy Południa? Będzie Pan zachęcał rodzinę i znajomych do startu?

Lubię sport i kiedy tylko mam ku temu możliwość, aktywnie spędzam czas.
Pragnę w tym miejscu zaprosić wszystkich -– zwłaszcza mieszkańców Zawoi, którzy jeszcze nigdy nie uczestniczyli w wielodniowym maratonie górskim. Chce zachęcić tych, którzy mają rowery górskie i hobbystycznie lub wyczynowo na nich trenują, by spróbowali swoich sił w organizowanym maratonie w blasku Babiej Góry.
Gwiazda Południa stoi otworem przed mieszkańcami Zawoi. Przygotowane zostały dla nich 50% zniżki przy zapisach do wyścigu. Zorganizowane zostaną także bezpłatne zawody na rowerkach biegowych dla najmłodszych i mini wyścigi. Jestem przekonany, że atmosfera wielodniowego wyścigu na długo zapadnie każdemu w pamięci i sprawi, że z roku na rok liczba biorących udział w zawodach będzie wzrastała.

Za rok również zaprosi Pan kolarzy do ścigania się w Zawoi w ramach Gwiazdy Południa?

Oczywiście, że tak. Pragnę by impreza na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń sportowych organizowanych na terenie naszej gminy.
Ma nadzieję, że tegorocznym uczestnikom Gwiazdy Południa do gustu przypadnie nasza lokalizacja i w przyszłym roku impreza przyciągnie jeszcze więcej uczestników i stanie się kilkudniowym i wydarzeniem na skalę międzynarodową.Gwiazda Południa - etapowy górski wyścig organizowany w cieniu Babiej Góry. Czterodniowe zawody odbędą się na terenie trzech gmin:: Stryszawa, Maków Podhalański oraz Zawoja. Na zawodników czekają nowe, wytyczone specjalnie na tę okoliczność trasy. Każdego dnia uczestnicy wjadą na 1000 m n.p.m., a łączna suma przewyższeń sięgnie ponad 6000 metrów. Więcej na: http://www.gory.mazoviamtb.pl/

Z wójtem rozmawiała Kamila Zielińska-Witek z agencji reklamowej Wielka Radość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.