Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14089 miejsce

O historii, patriotyzmie, wychowaniu

"W stosunkach naszych do młodzieży ponad poziom walki obozów politycznych ...strzeżmy młode dusze od jadu nienawiści. Krzewmy rzetelną miłość bliźniego płynącą z nauki Chrystusa, tej duchowej podstawy demokratyzmu. Na niej budujemy naszą miłość Ojczyzny, miłość zawsze gotową do ofiarnej pracy dla moralnej... potęgi Polski".

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flaga_polski_przy_domu.jpgHistorię nie bez powodu nazwano nauczycielką życia. Spełniała i spełnia określoną (wychowawczą) rolę przede wszystkim wobec młodego pokolenia. Nauka historii związana z określoną epoką, z określonym modelem wychowania, posiada nierozłączny element - patriotyzm. "Patria - Ojczyzna"- uniwersalną definicję patriotyzmumożna sformułować dla każdego okresu historycznego. Można przyjąć, że patriotyzm oznacza postawę obywateli widoczną w poświęceniu dla ojczyzny. Pojęcie patriotyzmu wskazuje na silny związek zachowań z aktualnymi wydarzeniami. Patriotyzm jako określona postawa będzie miał różne zabarwienia (cele) w zależności od epoki i jej potrzeb, ponieważ następuje historyczna zmienność ideałów i celów wychowawczych.

"Wychowanie tak dawne jak człowiek"

W edukacji młodego pokolenia historia pełniła rolę szczególną. Już od czasów starożytnych dzieje cesarzy, wodzów i bitew były wzorem do naśladowania. Opowiadania o czynach rodzimych bohaterów były materiałem dydaktycznym do kształtowania patriotycznych postaw. W okresie dominacji Kościoła, w czasach silnego zróżnicowania społecznego, wykształciły się różne modele i wzory wychowawcze. Był to szlachetny rycerz, ascetyczny zakonnik i dobry rzemieślnik. Realizując cele wychowania wzorowano się na rycerzach i ich waleczności, żywotach świętych i dobrych szlachetnych rzemieślnikach, których praca przyczyniała się do rozwoju kraju.

W okresie Odrodzenia i Reformacji wzrasta pozycja historii w wychowaniu młodego pokolenia. Dostrzegano potrzebę rozszerzenia edukacji historycznej i dotarcia z tą ideą do najszerszych kręgów społecznych. W odróżnieniu od średniowiecza główną rolę odgrywa tu człowiek. Zmienia się obyczajowość , hierarchia wartości, rodzi się nowe spojrzenie na sztukę, filozofię, naukę. Zmienia się też wychowanie. Licznie powstające szkoły miały za cel wychować mądrego, ceniącego przyjaźń, miłość, obdarzonego głębokim patriotyzmem młodego człowieka.

W XVIII wieku przywiązywano wielką wagę do wychowania, w którym szczególną rolę odegrała historia. I trudno się temu dziwić w sytuacji wewnętrznego i zewnętrznego zagrożenia państwa. Wówczas liczyły się takie wartości jak gotowość do walki o niepodległość, aktywne uczestnictwo na rzecz postępowych zmian we własnym kraju.

Cele i ideały ówczesnego wychowania zawarli twórcy KEN w jej programie, kładącym ogromny nacisk na wychowanie patriotyczne. Pojęcie XVIII wiecznego patriotyzmu oparte było na konieczności prowadzenia walki o niepodległość ojczyzny. W czasach zaborów, Polacy jak żaden inny naród, musieli się zmagać z wieloma dylematami. Musieli dokonać wyboru co dla nich i kraju jest lepsze, czy powstania zbrojne o wolność ojczyzny czy współpraca z zaborcą i zabezpieczenie wartości narodowych. Patriotą był człowiek walczący o wolność, o język i polską kulturę czy może ten, który uprawiał rolę, rozwijał rzemiosło, pod presją zaborcy, ale też dla korzyści ziemi ojczystej?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (77):

Sortuj komentarze:

To znaczy? Panie Arturze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezwykle trafne pytanie. Wielu uważa jednak, że największym patriotycznym zrywem jest chowanie głowy w piasek i kajanie tych, którzy nie lubią sobie piaskiem zatykać gęby.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więc może dzisiaj przyszedł czas żeby sobie powiedzieć czym jest patriotyzm w czasach dzisiejszych i czy my jesteśmy patriotami na miarę dzisiejszych potrzeb?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu też nie potrafię tego zrozumieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze, że ustanowiono to święto. Szkoda tylko, że prezydent zrobił z niego pośmiewisko... miast flagi różowe balony...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stosunek do polskich symboli narodowych to też obraz naszego współczesnego patriotyzmu. I dobrze się stało, że ustanowiono Święto Flagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
la
  • la
  • 31.03.2011 19:02

Piękny wiersz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ryszardzie pięknie to napisałeś. Dzisiaj jak nigdy potrzeba nam tej patriotycznej świadomości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowna Magdo, poruszyłaś tak ważkie tematy wiążące się z sobą na różne sposoby, że trudno tu coś mądrego dodać. Jednak każdy coś od siebie dodaje, bo przeżywał na swój sposób różne zdarzenia, zjawiska, procesy i na swój sposób je pojmuje. Każdy naród i każdy człowiek ma własny sposób pojmowania, co w znacznym stopniu jest uzależnione od miejsca, czasu, kolei losu... Różne barwy i odcienie patriotyzmu można dostrzegać w czynach ludzi żyjących dzisiaj, 30 lat temu i 100, żyjących na wsi w mieści i na obczyźnie... Jednak każdy z nas ma jedną matkę, jedną ojczyznę... i z tego wypływa wychowanie, patriotyzm i... historia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zdzisławie na zacietrzewienie i wielkim wyobrażeniu o sobie i swojej wiedzy , nie ma rady. Chyba, że szabelką.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.