Facebook Google+ Twitter

O idei Festiwalu Łódź Czterech Kultur rozmowa z Bogdanem Toszą

Za dwa tygodnie rusza pierwsza edycja festiwalu Łódź Czterech Kultur. Na kilkanaście dni przed rozpoczęciem imprezy zapraszam do przeczytania obszernego wywiadu z Bogdanem Toszą, dyrektorem Miasta Dialogu.

Bogdan Tosza podczas konferencji zapowiadającej festiwal wielokulturowy. Z lewej Magdalena Sosnowska, zastępca rzecznika prezydenta Łodzi. Z prawej strony Wiesława Zewald, wiceprezydent Łodzi - odpowiedzialna m.in. za kulturę. / Fot. Daniel SiwakMnóstwo dokumentów na biurku z charakterystyczną czterokolorową łódką, niedopita filiżanka kawy, zapełniony spotkaniami terminarz oraz dzwoniący co chwila telefon. Taki twórczy porządek zastałem na placu Wolności, w gabinecie Bogdana Toszy, pełniącego obowiązki dyrektora instytucji kulturalnej Miasto Dialogu.

Na kilkanaście dni przed rozpoczęciem Łodzi Czterech Kultur, oderwałem dyrektora Toszę od jego obowiązków. Oczywiście, aby porozmawiać o festiwalowym następcy imprezy, która od 2002 wrosła nie tylko w kulturalny kalendarz, lecz także w charakter Łodzi. Pytałem też o kondycje łódzkiej kultury, której niedawno zafundowano pogrzeb.

Daniel Siwak: Tak jak poprzednie edycje Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, nowa impreza Łódź Czterech Kultur ma swoje hasło główne - powroty. Panie dyrektorze jaka była geneza powstania akurat tego motywu przewodniego?
Bogdan Tosza: - Myślę, że to całe zawirowanie związane z festiwalem jest dobrym momentem, aby powrócić do idei, która towarzyszyła założycielom Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Dobrze jest w jakimś momencie drogi zatrzymać się i zastanowić skąd idziemy, dokąd idziemy i czego chcemy w tej drodze. Nie ukrywam, że z wielkim zafascynowaniem, z daleka obserwowałem co się działo z tym festiwalem. W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że zapraszam do Łodzi ludzi, którzy powracają.

Czyli motyw przewodni przeistacza się w realne zdarzenie?
- Tak. Tutaj powraca Ksenia Starosielska, której dziadkowie są związani z Łodzią. Tutaj powraca Bronisław Maj, który do matury mieszkał w Łodzi i w okolicy placu Wolności zna każdy kamień. Nie bez znaczenia jest to, że do Łodzi wracają zespoły, którymi festiwal w przeszłości się interesował. Mam na myśli na przykład Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy. Do Łodzi powraca Borys Ejfman, który jako choreograf debiutował tutaj. Powodów do powrotów było wiele i uznałem, że jest to najczystsze hasło dla tej edycji.

Próbował pan jakoś nawiązywać do motywów przewodnich z przednich edycji nieistniejącego już Festiwalu Dialogu Czterech Kultur?
- Chciałem inaczej ten (nowy - przyp. autora) festiwal ukierunkować. Zarzuty do poprzednich edycji festiwalu były takie, że był zbyt niszowy. Że odbywał się w środowisku, które interesuje się samym sobą. Że jest zamknięty na łodzian. Te sygnały do mnie docierały i brałem je pod uwagę, ponieważ uważam, że festiwal odwołujący się do wielokulturowości Łodzi wywołuje dyskusję jaka jest dzisiejsza Łódź.

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.