Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15024 miejsce

O jedynej wśród ofiar Katynia (film Zbigniewa Kowalewskiego)

Dzięki uprzejmości realizatorów mogłem obejrzeć dokumentalny film, który, daj Boże, pokaże telewizyjna "Dwójka". Pomijając wszystkie inne powody, szkoda by było, gdyby praca filmowców poszła na marne. Bo film "Z nieba do nieba" jest przykładem solidnej realizacyjnej roboty.

Pełny tytuł filmu zrealizowanego w Studiu Filmowym Kronika brzmi: "Z nieba do nieba - dzieje życia por. pilota Janiny Lewandowskiej z domu Dowbor - Muśnickiej" wyjaśnia tematykę tego dokumentalnego dzieła. Osoba tylko średnio interesująca się historią kojarzy Janinę Lewandowską z tego, iż była ona jedyną kobietą wśród ofiar mordu katyńskiego, której czaszka wydobyta z tamtejszych mogił została zidentyfikowana i pochowana w rodzinnym grobowcu sześć lat temu. Janinę Lewandowską, także jako jedyną wymienił z imienia i nazwiska premier Donald Tusk podczas uroczystości rocznicowych 7 kwietnia 2010 roku w Katyniu.Janina Lewandowska w kombinezonie lotniczym. / Fot. Janusz Dorożyński,domena publiczna,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:JLewandowska.JPG&filetimestamp=20060105213956

Tę właśnie niezwykłą kobietę przedstawia znany dokumentalista, absolwent łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, autor kilkudziesięciu filmów, Zbigniew Kowalewski. "Z nieba do nieba" zrealizowane jest w interesującej konwencji ekranizacji raptularza tytułowej bohaterki. Dzieje Janiny Lewandowskiej poznajemy z jej własnej relacji o rodzinnym domu, dzieciństwie, młodości, małżeństwie, służbie w pułku lotniczym. Oprócz niej pojawiają się w tej relacji ludzie, którzy ją otaczają: matka, która poświęciła się dla domu, rodzeństwo, mąż (pilot - instruktor, Mieczysław Lewandowski), a nade wszystko ojciec Janiny, generał Józef Dowbor - Muśnicki. Jest on niejako równoległym bohaterem filmu Kowalewskiego; widz zostanie zapoznany z karierą wojskową tego "generała odrodzonego Wojska Polskiego", który zrzucił mundur i zajął się uprawą roli i hodowla koni, bo miał dosyć ambicjonalnych gierek wśród oficerów otaczających jego i Józefa Piłsudskiego. Nigdy jednak nie wypowiedział wprost żalu pod adresem Marszałka. Realizatorzy przytaczają testament generała, w którym najważniejszym zapisem wydaje się być dbałość o honor rodziny i niesplamienie nazwiska. Janina Lewandowska w pełni wypełniła przesłanie ojca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 29.10.2012 15:45

Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich miłośników ojczystej historii, na projekcję dokumentalnego filmu Studia Filmowego KRONIKA: "Z nieba do nieba" (http://www.dailymotion.com/video/k24fhJtdNaDwRM1Xs5E) Jest to niezmiernie ciekawa historia krótkiego, intensywnego życia i tragicznej śmierci, zamordowanej w Katyniu córki gen. Dowbora - Muśnickiego, por. pil. Janiny Lewandowskiej. Filmowy seans 45 minutowego dokumentu Zbigniewa Wacława Kowalewskiego odbędzie się w kolejnym, smutnym dniu rocznicy jej urodzin, przypadających równocześnie z datą jej tragicznego zgonu. Seans w gmachu Domu Spotkań z Historią organizujemy w dniu 10 listopada . Projekcja filmu odbędzie się w budynku przy ulicy Karowej 20, tuż obok hotelu Bristol.
Dla wszystkich chętnych wstęp na projekcję filmu: "Z nieba do nieba" jest oczywiście wolny. Podaję również link do artykułu prasowego (opublikowanego przed rokiem w internetowym serwisie kulturalnym Wiadomości24pl), o tej jedynej kobiecie znalezionej wśród ciał polskich oficerów, w dołach śmierci w Katyniu. Autor scenariusza i reżyser opowiada też w nim redaktorowi Krzysztofowi Krzakowi o losach tego niechcianego przez TVP filmu:

link

utm_source=facebook.com&utm_medium=SMO_GRATKA&utm_campaign=SMO

Oto wybrane materiały audiowizualne w sieci Internet, związane z Janiną Lewandowską i prezentowanym filmem:

http://www.dailymotion.com/video/xefabd_dokumentacja-w-lusowie-i-poznaniu-d_shortfilms autorska DOKUMENTACJA FILMOWA
http://www.dailymotion.com/video/k24fhJtdNaDwRM1Xs5E - pierwsza (zakodowana) część
http://www.dailymotion.com/video/xh7jha_do-nieba_shortfilms - końcówka II części filmu: "Z nieba do nieba"
http://www.dailymotion.com/video/xejz9c_makeing-off_shortfilms - trailer z planu filmowego
http://www.dailymotion.com/video/xek46t_jak-powstaje-film-o-porucznik-pilot_shortfilms - reportaż z planu
http://www.dailymotion.com/video/xek1fb_konny-odcinek-historii-yycia-janiny_shortfilms - migawki video ze zdjęć w Lusowie
oraz znalezione w sieci utwory innych autorów:
http://www.youtube.com/watch?v=ZQyMVVYcA6g odcinek o Janinie Lewandowskiej z serii EPITAFIA KATYŃSKIE na YOUTUBE
http://www.youtube.com/watch?v=x88X1Asz5PQ REPORTAŻ LICEALISTÓW Z LUSOWA na YOUTUBE

Do zobaczenia podczas seansu filmowego. Z filmowym i lotniczym pozdrowieniem,

Zbigniew Wacław Kowalewski (tel. 603765403)
http://www3.sympatico.ca/hobot/Zbyszek.htm
kontakt z producentem: BARBARA ŁAWSKA - sfkronika@poczta.onet.eu

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 26.04.2012 22:37

Dziękując wszystkim widzom za przybycie na seans obiecuję zadbać o wykonanie angielskiej i rosyjskiej wersji, żeby była możliwa dystrybucja poza Polską. Niestety, dopóki się nic w tym kraju nie zmieni patriotyzm i historia w rzeczywistym sensie i znaczeniu, będą pojęciami skazanymi na banicję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kinomaniak
 • kinomaniak
 • 23.04.2012 10:43

Tytułem uzupełnienia pojawiły sie kolejne artykuły w sieci Internet na temat tego filmu http://www.warszawa.pl/Wiadomosci/3,8758,0,1,0,0-Z_nieba_do_nieba.html
http://www.kurier365.pl/kultura-kurier-365/film/item/7151-jedyna-taka-w%C5%9Br%C3%B3d-oficer%C3%B3w.html
http://www.dailymotion.com/posts/user/ZbigniewKowalewski/discussion/x26ud/topic/x6h3q/1
http://zawszepolska.eu/co-gdzie-kiedy/
miłej lektury i zapraszamy serdecznie do wspólnego ogladania

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kinomaniak
 • Kinomaniak
 • 23.04.2012 01:12

Pojutrze 24 o godzinie 18- tej odbędzie się premierowy pokaz tego filmu. To historia "o jedynej wśród ofiar Katynia", młodej, zdolnej pilotce -Janinie Lewandowskiej. "W rolę Janiny wciela się aktorka poznańskiego Teatru Polskiego, Anna Sandowicz, a generała Dowbor - Muśnickiego kreuje Bogdan Kozyra. Wysmakowane zdjęcia są autorstwa Henryka Janasa. To one wspólnie z nastrojową muzyką Anny Marii Huszczy tworzą klimat tego filmu, wstrząsającego w swej końcowej wymowie i uczącego patriotyzmu w sposób nienachalny, a artystycznie ujmujący." Film w reżyserii Zbigniewa Wacława Kowalewskiego - absolwenta Wydziału Teatrologii i Filmoznawstwa UJ oraz Wydziału Reżyserii w PWSFTiTv w Łodzi.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!
WSTĘP WOLNY!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obserwator
 • Obserwator
 • 17.04.2012 09:55

A czy autor będzie na pokazie filmu?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 05.04.2012 04:41

Na lotnikach można zawsze polegać... jak na Zawiszy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 05.04.2012 04:39

dla tych spoza Warszawy podaję linki sieciowe a obecnych w Stolicy gorąco zapraszam na muzykę z filmu w wykonaniu Anny Marii Huszczy, jeżeli uda się nam znaleźć do tego czasu fortepian. Wokalizę i piosenkę z filmu "Z nieba do nieba", wykonuje Anna Mikulska
http://www.dailymotion.com/video/k24fhJtdNaDwRM1Xs5E - pierwsza część
http://www.dailymotion.com/video/xh7jha_do-nieba_shortfilms - końcówka, II część filmu
http://www.dailymotion.com/video/xejz9c_makeing-off_shortfilms - trailer z planu filmowego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dam informację o filmie na lotniczych stronach. Powinno zaowocować przybyciem lotniczej braci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 04.04.2012 21:23

Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich chętnych czytelników i autorów na projekcję dokumentalnego filmu "Z nieba do nieba" (http://www.dailymotion.com/video/k24fhJtdNaDwRM1Xs5E) Jest to historia życia i śmierci zamordowanej w Katyniu córki gen. Dowbór - Musnickiego, por. pil. Janiny Lewandowskiej. Pokaz odbędzie się w dniu 24 kwietnia o godzinie 18 - tej w sali projekcyjnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ulicy Foksal 5 . I piętro. Wstęp wolny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bywalec
 • Bywalec
 • 02.04.2012 21:58

Za trzy dygodnie ten film będzie pokazany w klubie SDP u dziennikarzy przy ulicy Foksal

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.