Facebook Google+ Twitter

O języku migowym w Senacie

W sierpniu Senat wprowadził zmiany w ustawie o języku migowym. Dotyczą one ułatwienia kontaktów osobom niesłyszącym z organami administracji publicznej.

Statystyki Polskiego Związku Głuchych mówią, że w Polsce jest 25,7 tysięcy osób w ogóle niesłyszących i 33 tysiące dorosłych słabosłyszących.

Poprawki do ustawy o języku migowym stanowią, że osoba głucha ma prawo dobrze czuć się w organach administracji publicznej. Niesłyszący we wszelkiego rodzaju urzędach (policji, straży, bankach itp.) będzie mógł załatwić swą sprawę. Głuchy może sam wskazać osobę, którą poprosi o pomoc. Może nią być ktokolwiek, choćby ktoś z rodziny, jednak warunkiem możliwości skorzystania z takiej pomocy jest zgłoszenie jej w danym urzędzie kilka dni wcześniej.

Osoba niesłysząca może też poprosić w danym urzędzie o takie dokumenty jakie są dla niej najbardziej zrozumiałe. Wojewodowie mają stworzyć elektroniczny rejestr tłumaczy języka migowego. Znajdziemy tam też stawki tłumaczy języka migowego i wysokość dofinansowania do ich szkoleń. Uchwalone przepisy przewidują utworzenie 17-osobowej Komisji Polskiej Rady Języka Migowego, której kadencja ma trwać cztery lata. Do tej komisji maja należeć osoby ze środowiska niesłyszących oraz przedstawiciele ministrów.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wiele urzędów miast zatrudnia już pracowników, posługujących się językiem migowym, którzy pomagają załatwić niesłyszącym sprawy urzędowe. I tak trzymać!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Walcząca Ziuta
  • Walcząca Ziuta
  • 11.08.2011 22:12

No i bardzo dobrze! To kolejny znak, że Polska zaczyna wychodzić do niepełnosprawnych... Choć rzecz jasna pracy jest jeszcze sporo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.