Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Kamieńcu Podolskim inaczej

Łukasz Wolski
Łukasz Wolski
Zamek w Kamieńcu Podolskim
Zamek w Kamieńcu Podolskim Łukasz Wolski
Kamieniec Podolski to Polakom podróżującym po zachodniej Ukrainie dobrze znane miejsce. Najbardziej kojarzy się ze starym polskim zamkiem. Chciałbym jednak przedstawić kilka ciekawostek, o których rzadziej się mówi.

Z Kamieńcem Podolskim, a zwłaszcza ze Starym i Nowym Zamkiem, wiąże się mnóstwo ciekawych historii. Miasto przeżyło wiele oblężeń, licznych też miało zarządców. Z kilkusetletniej historii byłej polskiej warowni wybrałem kilka ciekawostek, nie pomijając również dnia obecnego.

Za czasów polskiej administracji Kamieniec Podolski zamieszkiwało wiele narodowości. Dwie z nich zajmowały się głównie handlem. Stąd też wynikała rywalizacja pomiędzy Żydami a Ormianami. Doprowadziła ona do tego, że pierwsi z nich nie mogli mieszkać w obrębie zamku. Ich zabudowania znajdowały się tak blisko rzeki, że podczas najazdów miasta, były zalewane przez rzekę Smotrycz (choć sami mieszkańcy, mogli wtedy udać się za miejskie mury). Ormianie płacili za to, by nie wpuszczać na zamek Żydów. Nie wynikało to oczywiście z braku tolerancji wobec nich (o co pewnie dzisiaj zostaliby oskarżeni), a z chęci wyeliminowania konkurentów handlujących podobnym asortymentem.

Wielonarodowość miasta objawiała się także tym, że w Kamieńcu znajdowały się aż 4 rynki: ormiański, polski, ruski i ukraiński. Z tym ostatnim wiąże się powiedzenie, które można jeszcze czasem usłyszeć od Polaków wywodzących się z Kresów, a które brzmi: "jak na Zarwańskiej ulicy" i oznacza wielki ruch, zatłoczone miejsce. Na ukraińskim rynku sprzedawano żywność. Gdy otwierano ulicę Zarwańską, prowadzącą do targowiska, tłumy ludzi biegły na stoiska, by kupić najlepsze i najświeższe produkty.

Przez centrum Kamieńca Podolskiego przechodzi wielki Smotrycki kanion, którego brzegi sięgają w niektórych miejscach 50 metrów. Widok z mostu nad Smotryczą naprawdę robi wrażenie. Obecnie wzdłuż rzeki stoją zabudowania, część z mieszkańców wybrała to malownicze miejsce na budowę domu. Dla turystów spragnionych ekstremalnych wrażeń, przygotowana została nie lada atrakcja. Nad kanionem można "przelecieć" na specjalnej linie. Emocje gwarantowane!

Zaplanowanie wycieczki do Kamieńca Podolskiego można połączyć ze zwiedzaniem innej ważnej polskiej warowni - Chocimiem - odległym zaledwie o pół godziny drogi. Ten malowniczy zamek, położony nad samym Dniestrem, naprawdę warto zobaczyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto