Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6262 miejsce

O kapliczkach i krzyżach z Radziejowa i okolic

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. F. Becińskiego w Radziejowie w dniu 26 kwietnia 2013 r. zaprosiła na promocję wydawnictwa: „Pejzaż frasobliwy – czyli o kapliczkach i krzyżach z Radziejowa i okolic”.

Podczas spotkania w bibliotece / Fot. Karol SzmagalskiAutorki wspomnianego opracowania Edyta Kubicka oraz Natalia Magdalena Wielgosz podjeły się niezwykle ciekawego tematu. Zadaniem jakim sobie postawiły to rozbudzenie zainteresowania przeszłością historyczną oraz kształtowanie tożsamości regionalnej. To także próba wypełnienia choć w części luki w edukacji dotyczacej ochrony dóbr kulturalnych własnego regionu.
Natalia Magdalena Wielgosz. Fot. Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiEdyta Kubicka. / Fot. Kapliczki i krzyże przydrożne patronują niemal każdej wiosce i miastu. Nadal wznosimy przydrożne kapliczki i stawiamy krzyże pośród pól, choć wydawałoby się ,że ich czas minął, że są znakami dawnej obyczajowości, wiary prostych ludzi.
Strona tytułowa. Fot. Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiAutorki mają nadzieje, że warto tworzyć własne szlaki krzyży i kapliczek i podążać po nich w wolnych chwilach. Zatrzymać się przy nich. Porozmawiać z miejscowymi mieszkańcami. Posłuchać legend. Z każdą z nich wiąże się jakaś legenda - bardziej lub mniej prawdziwa. Warto przypomnieć, że krzyże i kapliczki stawiano w różnych miejscach wsi, często na jej obrzeżach, na terenie drogi prowadzącej do gospodarstwa. Umieszczano je także w miejscach bitew, na mogiłach powstańców i cmentarzach. Kapliczki są ozdobą i nieodłącznym elementem kujawskiego krajobrazu.
Danuta Wielgosz. Fot. Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiSłowo o problematyce wygłosiła Danuta Wielgosz dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publiczne inicjatorki wydania wspomnianego opracowania dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego, a także wsparciu Burmistrza Miasta. Złożyła podziękowanie Halinie Paczkowskiej za zainicjowanie tej sprawy .


O kulisach powstania i pracą nad wydaniem mówiły autorki Edyta Kubicka i Natalia Magdalena Wielgosz.
Młodzież i przedstawiciele Szkoły Muzycznej w Radziejowie. / Fot. Zadbano o oprawę artystyczną. Przedstawiciele Szkoły Muzycznej stworzyli niezapomniany nastrój muzyką Chopina a młodzież wspaniałą recytacją. Był też poczęstunek przy kawie i herbacie.
Autorki i władze. Fot. Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiPrzy pełnej frekwencji w czytelni biblioteki udział wzięli przedstawiciele władz: Henryk Gapiński Starosta Powiatowy, Wojciech Kotarski Sekretarz Starostwa, Sławomir Bykowski Burmistrz Miasta , Halina Paczkowska Prezes Towarzystwa Miłośników Kujaw, dyrektorzy szkół, nauczyciele i wielu innych.

Więcej fotek ze spotkania


Kapliczka w lesie Rejny. Fot. Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiKapliczka przy cmentarzu w Piotrkowie Kuajwski. Fot. Karol Szmagalski. Fot. Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiOd lat jeżdżąc rowerem mogłem zauważyć sporo przydrożnych kapliczek porozrzucanych po polach i lasach. Zlokalizowanych przy drogach głównych, lokalnych. Kapliczki są na wsi czymś tak naturalnym, że trudno znaleźć przyczyny ich powstania. Kapliczki fundowane jako wota dziękczynne bądź upamiętniające różne wydarzenia. Budowane z różnych przyczyn i okoliczności. Są, gdyż były. Był to po prostu uniwersalny przejaw religijności ludowej.
Można zaobserwować, że występują kapliczki drewniane i murowane. Kapliczka w Leszczach gmina Piotrków Kujawski / Fot. Karol SzmagalskiKapliczka przy drodze na Bronisław, gmina Dobre. / Fot. Karol SzmagalskiDrewniane najczęściej znajdują się na drzewach, słupach lub po prostu na ziemi. Murowane mają zwykle formę małego, zadaszonego budynku. Krzyże najczęściej cmentarne ale także zlokalizowany przy drogach , wzniesione w celu wspomożenia duszy niewinnie zabitego, mające charakter pokutny i dziękczynny oraz wiele figur świętych .


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.