Facebook Google+ Twitter

O Karlu Lagerfeldzie, czyli o tym, czy trudno być dyktatorem mody

Karl Lagerfeld jest projektantem, fotografem, filmowcem i bardzo dobrym managerem. To pracoholik i dziwak, samotnik i dyktator mody. Jego życie to wielka tajemnica, której przed nikim nie odkrywa.

Karl Lagerfeld / Fot. Georges Biard,CC 3.0,http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Karl_Lagerfeld_Cannes.jpg&filetimestamp=20100125101331Karl Lagerfeld jest przede wszystkim twórcą. Nie lubi, gdy ludzie szufladkują jego sztukę, ograniczając jego osobę do mody lub fotografii. - Tworzę sztukę, wysoką sztukę - uważa. I nikt nie ma wątpliwości, że tak rzeczywiście jest. Jego kreacje od lat 50. cieszą się szerokim uznaniem. Ma wiele pomysłów, które perfekcyjnie realizuje. "Mogę szkicować godzinami. Wtedy marzę, a te marzenia zmieniają się w kolekcje" - przyznaje. Jego życie jest zestawieniem superlatywów, wiecznym dążeniem do doskonałości i nieustanną pracą.

Już data jego urodzin budzi wiele kontrowersji. Nikt tak naprawdę nie wie ile Lagerfeld ma lat. Oficjalnie projektant deklaruje, że urodził się w 1938 roku. Najbliższe otoczenie projektanta z kolei
twierdzi, że w 1933 roku. - Prawda znajduje się gdzieś pośrodku, jednak należy poczekać na moje wspomnienia - powiedział Lagerfeld niemieckiej agencji prasowej DPA. Nie ma wątpliwości, że Karl urodził się w Hamburgu i jest rodowitym Niemcem. W wieku 14 lat udał się do Paryża, gdzie uczęszczał do Lycée Montaigne. Rozpoczął pracę jako ilustrator w jednym z paryskich przedsiębiorstw. Kilka lat później wygrał swój pierwszy konkurs projektancki, który zapewnił mu pracę u boku czołowych francuskich gwiazd krawiectwa: Pierre'a Balmaina, Yves Saint Laurenta, Jeana Patou. Następnie jest dyrektorem domu mody Chloé, gdzie szkolił swój warsztat. Widać pierwsze zalążki własnego stylu przyszłego dyktatora mody.

Światowe uznanie przyszło do Lagerfelda w latach 70. Jego czarno-biała kolekcja jest połączeniem tradycyjnej klasyki i nowatorskiej asymetrii. Od 1983 roku przejął stery nad podupadłą po śmierci legendarnej Coco marką Chanel. Przeobrażając małą czarną sukienkę w czarny skórzany outfit, rozpoczyna nowy wiek prêt-à-porter i haute couture. Jego kreacje to gustowne połączenie francuskiej klasycznej elegancji i postmodernistycznego minimalizmu. Jego projekty przyniosły nie tylko świeży powiew dla zmęczonej marki Chanel, ale i stały się wzorem nowoczesnej wizji gustu.


Jego pracą inspirują się czołowi projektanci mody, fotografowie i filmowcy. - Wszystko staram się tworzyć z myślą, że będzie to moja najlepsza i najbardziej wpływowa kolekcja - przyznaje.

Karl Lagerfeld jest skończonym pracoholikiem i podobnie jak jego wielka poprzedniczka Coco Chanel pracuje codziennie, od lat nie udając się na urlop. - Moja praca jest najlepszym odpoczynkiem - twierdzi krawiec. Projektant jest również samotnikiem i dziwakiem, któremu skutecznie udaje się ukryć przed fleszem kamer paparazzich swoje prawdziwe oblicze.

Czy trudno zatem być ikoną elegancji, szyku i wiecznym wzorem do naśladowania? Jak udaje się prawie osiemdziesięciolatkowi już dziesięciolecia utrzymywać się na topie kapryśnego modnego Olimpu? W końcu - czy trudno być dyktatorem mody?
Życie Karla Lagerfelda odpowiada na te wszystkie pytania. Jego talent i bezgraniczne oddanie się pracy podziwia i inspiruje. Poświęcając całego siebie modzie, Karl osiągnął sukces i jest szczęśliwy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.