Facebook Google+ Twitter

O konflikcie w Darfurze dzisiaj na UW

Już dzisiaj o godzinie 18.30 na wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się pokaz filmu „Dar Fur war for water” oraz dyskusja panelowa dotycząca konfliktu w Darfurze.

 / Fot. screen z youtube.comSpotkanie oraz projekcję filmu organizuje Amnesty International. Spotkanie swoją obecnością zaszczycą goście specjalni, osoby o dużym dorobku w dziedzinie obrony praw człowieka: Słoweniec Tomo Kriznar oraz Darfurczyk Suleiman Jamous.

Tomo Kriznar jest słoweńskim podróżnikiem i obrońcą praw człowieka. Był on wysłannikiem rządu Słowenii do Darfuru. Zasłynął m.in. swoją akcją “Rowerem po Tybecie” oraz filmem dokumentalnym własnego autorstwa - “Dar Fur war for water”, opowiadającym o kulisach konfliktu darfurskiego.
Drugi z gości Suleiman Jamous jako naczelny koordynator ds. humanitaryzmu w ruchach oporu, uczynił więcej niż ktokolwiek inny, aby umożliwić organizacjom humanitarnym niesienie pomocy i dotarcie do dziesiątek tysięcy Darfurczyków, którzy w innym przypadku musieliby zamieszkać w obozach dla przymusowych wysiedleńców.

Chociaż konflikt w Darfurze, w Polsce jest mało znany i wiedza o nim jest raczej niewielka, jest to obecnie jeden z najzacieklejszych i najbardziej krwawych konfliktów na świecie. Brutalne walki pomiędzy arabskimi koczownikami a czarną ludnością osiadłą pochłonęły już ponad 300 tysięcy osób, zaś około 2 mln zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i ucieczki. Większość z nich uciekła na pustynię lub też do przepełnionych obozów.

O randze problemu świadczyć mogą słowa Tawandy Hondora, która jest zastępczynią dyrektora programu Amnesty International ds. Afryki. Twierdzi ona, iż: „ Deklaracje to nie wszystko. Ludność Darfuru zbyt długo czeka na bezpieczeństwo i sprawiedliwość – w celu ich zapewnienia mieszkańcom tego regionu, społeczność międzynarodowa nie zrobiła nic i nadszedł czas, by w końcu podjęła działania”.

Należy przy tej okazji podkreślić, iż rząd Sudanu nie wykazuje zainteresowania konfliktem, wręcz udaje, że go nie dotyczy i w nim nie uczestniczy. Istnieją jednak dowody, iż w praktyce jest przeciwnie. W konflikt zaangażowane są również Chiny i Rosja, które dostarczają broń w tamtym regionie. Ocenia się, iż niektóre obszary Darfuru są tak niebezpieczne, że dotarcie tam jakiejkolwiek pomocy humanitarnej jest niemożliwe.

Więcej o konflikcie w Darfurze już dzisiaj o godz. 18.30 w sali 103 Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW (ul. Nowy Świat 69). W trakcie spotkania zaproszeni goście opowiedzą o swoich doświadczeniach z Darfuru oraz odpowiedzą na wszelkie pytania. Wcześniej wyświetlony zostanie dokument „Dar Fur for water” autorstwa Tomo Kriznara.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.