Facebook Google+ Twitter

O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa

Wydawnictwo In Rock prezentuje książkę Wiesława Weissa. "O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa" to aktualizowane wznowienie dwóch wcześniejszych pozycji autora, teraz pod jednym tytułem.

''Pink Floyd. O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa'' aut. Wiesław Weiss (okładka, przód). http://www.inrock.pl/ / Fot. In RockRozprawiać o zjawisku Pink Floyd można bez końca. To temat - rzeka. Zaś przedstawić historię zespołu w sposób spójny, przejrzyście czytelny, w formie lżejszej od wpisów z kartotek magazynów koncernów płytowych, to nie lada sztuka. Wiesławowi Weissowi udało się to w dwójnasób. Pod jednym tytułem zawarł swojego autorstwa wcześniej wydane "O krowach, świniach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd" oraz "Gry wojenne. O wszystkich solowych utworach Rogera Watersa". W efekcie czytelnik otrzymuje 650-stronicowe dzieło, które uwzględnia pojawienie się długo oczekiwanej płyty "The Endless River", a także wiele materiału jakiego nie posiadały poprzednie wydania.

Tytuł "O krowach, świniach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd" budzi niezmiennie zaciekawienie. Zaryzykowałbym, że autor odniósł się z dowcipem do żartu poczynionego przez słynnych muzyków, a znanego jako "Several Species of Small Furry Animals Gathered Together in a Cave and Grooving with a Pict" (Kilka gatunków zwierzątek futerkowych zebranych w jednej jaskini i spędzających wesoło czas z Piktem). Jak by nie słuchać, koreluje to z charakterem książki, niby fonograficznego diariusza, a zarazem będącej rockowym tezaurusem, o którego kompletność Wiesław Weiss zadbał z wyjątkową pieczołowitością.

Kompozycja dzieła będącego w nowym wydaniu swoistą dylogią, zasadza się na linearności czytelniczej podróży w świecie Pink Floyd, a której rytm wyznacza tryb "track by track." Autor prezentuje kompletną dyskografię zespołu z omówieniem każdego z utworów z osobna. Omawia w szczegółach nowatorskie pomysły i eksperymenty zespołu, nastroje panujące podczas nagrań, przyjaźnie i wzajemne animozje. Pojawiają się postaci technicznych i muzyków sesyjnych, a których obecność zostaje przez autora skrzętnie odnotowana i wykazywana we właściwym czasie. Wszystko ilustrowane okładkami płyt, fotografiami zespołu oraz materiałem graficznym, który koresponduje w danym czasie z całokształtem twórczości PF.

Żądni ciekawostek i anegdot znajdą w książce Weissa ukontentowanie, chociaż nie jest to pozycja w rodzaju plotek zza kulis i misz-maszu sensacji, którymi żyją na co dzień brukowce. To solidne opracowanie z zacięciem pracy czysto naukowej na zadany temat. Klimat dzieła oscyluje raczej w strefach literatury faktograficznej, o nastawieniu mniej humorystycznym od spodziewanego. Za to znajduje tutaj czytelnik rzetelność w próbkowaniu warstwy tekstowej utworów, ich pokładów brzmieniowych i poetyki, przeobrażeń i transformacji koncepcyjnych kolejnych płyt czy kompozycji przed ich finalną prezentacją na nośnikach.

Pink Floyd piórem Wiesława Weissa, jest historią bogatszą o polskie szlaki na jakich znaleźli się muzycy. Redaktor naczelny miesięcznika Teraz Rock zawarł w książce wiele treści z osobistych rozmów z członkami zespołu. Wręcz można chyba mówić o specyfice dziennikarstwa śledczego, gdzie autor starał się rozwikłać kilka zagadek i dać wyjaśnienie mitom oraz legendom. Takimi tajemnicami i nie do końca poznanymi kwestiami są choćby postacie przewijające się w tekstach i zamyśle utworów, np. Arnold Layne czy słynny Eugene, którego racji bytu, nie potrafią wyjaśnić sami twórcy. Czytelnika może zaskoczyć, że muzycy niejednokrotnie nie dają wyjaśnienia dla takich pytań, gdyż najzwyczajniej nie pamiętają już tych historii.

Polskie wątki czynią dzieło interesującą pozycją dla fanów i zainteresowanych z obcych krajów. O ile dla rodzimego odbiorcy jest to naturalnym uzupełnieniem wiedzy na temat wydarzenia artystycznego, o tyle gdziekolwiek indziej może stanowić ważny element wiedzy w temacie kształtowanej kultury. Takie doniosłe procesy zachodziły zarówno przy okazji premiery opery Rogera Watersa "Ça Ira", która odbyła się w Poznaniu w 2006r., jak też podczas polskich odsłon "The Wall".

Włączenie drugiego tytułu w ogólne ramy książki, czyli publikacji o solowych dokonaniach Watersa sprzyja korzystnemu wrażeniu literackiego wtóru, posiłkowego spojrzenia na całą historię. Pomaga zrozumieć relacje jakie wytworzyły się przez lata między członkami PF, oraz motywy jakimi kierował się muzyk w swojej osobnej karierze. Jego zamysł, idee, nastawienie do świata wyrażane w kreacji artystycznej.

Rozdroża Pink Floyd. http://www.breakingmodern.com/pink-floyds-last-album-endless-river/ / Fot. GammaMan/FlickrTak więc, "O krowach..." jest czymś więcej niż tylko mocną pozycją godną uwagi. Książka, która przypomina o sobie znakiem żywej historii, nieprzemijającej, brzmiącej obietnicą kolejnego spotkania ze sztuką w prawdziwie kosmicznym wymiarze.


Tytuł: "Pink Floyd. O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa"
Autor: Weiss Wiesław
Wydawnictwo: In Rock
ISBN: 978-83-601-5788-6
Format: 14.5x21.5cm
Liczba stron: 648
Oprawa: Twarda
Wydanie: 2015 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.