Facebook Google+ Twitter

O kruchości życia

  • B P
  • Data dodania: 2010-06-08 07:34

"Pieniądze szczęścia nie dają" - taki mógłby być morał najnowszej, na polskim rynku powieści amerykańskiej pisarki Jodi Picoult, "Krucha jak lód". Nie o nich to jednak książka, chociaż stają się one motorem działań bohaterów, które w pewnym momencie wymkną się spod kontroli.

 / Fot. Prószyński i S-kaAczkolwiek zacznijmy od początku. Młode stażem (nie wiekiem) małżeństwo pragnie, by na świecie pojawił się owoc ich miłości i gdy tracą już nadzieję poczęcia dziecka drogą naturalną, ich marzenie urzeczywistnia się, Charlott zachodzi w ciążę.

Jednakże, nie każdy otrzymany od losu dar spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Tak jest i tym razem. W 27. tygodniu ciąży okazuje się, że dziewczynka cierpi na rzadką chorobę genetyczną o łacińskiej nazwie osteogenesis imperfecta, czyli wrodzoną łamliwość kości. Zaburzenie, które skazuje ją i jej bliskich na życie pełne ograniczeń, cierpienia i bólu.

Dziewczynka otrzymuje imię, które zdaniem jej matki w magiczny sposób miałoby ją chronić, Willow (po polsku wierzba) - "wierzba gnie się tylko, lecz nigdy się nie łamie".

Pełna życia pięciolatka o wyglądzie dwulatki stanowi zaprzeczenie stereotypu osoby chorej i niepełnosprawnej. Wydawać, by się mogło, że z całej rodziny O'Keef to ona jest najsilniejszą jednostką, cechującą się niezależnością, poczuciem humoru, uporem oraz inteligencją znacznie przewyższającą osiąganą w jej wieku.

Mała Willow staje się po swoich narodzinach centrum życia rodziny. W cieniu młodszej siostry i jej choroby pozostaje Amelia, w której niczym rak rozrasta się poczucie bycia niepotrzebną i niewidzialną.

"Krucha jak lód" jest powieścią pełną sprzecznych emocji, ukazującą rozdarcie jednostki nieumiejącej zaakceptować faktu, że nawet wobec ukochanej osoby można odczuwać złość, czy też nienawiść. Autorka pokazuje do czego prowadzi niezdolność do konfrontacji z tymi uczuciami i nie akceptowanie ich w sobie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.