Facebook Google+ Twitter

O krwawych wydarzeniach w „Królestwie”

Dziś w ciągu dnia miał miejsce atak terrorystyczny na amerykańskie osiedle mieszkalne pracowników kompanii naftowej w Arabii Saudyjskiej. Dotychczas zginęło ponad 100 osób, a ponad 200 jest rannych. Wśród ofiar sami cywile, w tym kobiety i dzieci.

"Królestwo" / Fot. Materiały prasowePierwszy wybuch z udziałem samobójczego zamachowca i przynajmniej dwóch strzelców miał najwyraźniej przyciągnąć służby specjalne. Drugi pochłonął jeszcze więcej ofiar.

W takich słowach podsumowany jest w filmie początek akcji "Królestwa", które ostatnio zostało wydane na DVD. Wydarzenia poprzedza krótki rys historyczny dziejów Arabii Saudyjskiej i jej stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Stosunków opartych na ropie w skali, którą obrazują dwa fakty - Arabia Saudyjska jest największym eksporterem ropy, a Ameryka największym jej importerem. Relacje te są równocześnie obarczone równie wielkimi różnicami kulturowymi między demokratycznie rządzonymi USA, a największym krajem Półwyspu Arabskiego opanowanym przez islamską rodzinę królewską.

Film jest zainspirowany prawdziwymi atakami z 2003 roku na kompleksy mieszkalne zachodnich koncernów w Rijadzie. Warto jednak pamiętać, że film jest fikcją i dane inne niż data oraz miejsce ataku się nie zgadzają.

Głównymi bohaterami są agenci zespołu FBI oraz pułkownik saudyjskiej policji Fares Al Ghazi (Ashraf Barhom). Dzieli ich kultura, religia i w dużej mierze język. Jednak łączy cel znalezienia odpowiedzialnych za atak.

Dotarcie do stolicy arabskiego kraju jest dla oficerów ważne m.in. dlatego, że w ataku zginął ich współpracownik. To rodzi podejrzenia o śledztwo z zamiarem zwykłej zemsty. Dotarcie amerykańskiego zespołu dowodzonego przez agenta specjalnego Ronalda Fluery’ego (Jamie Foxx znany z roli taksówkarza w „Zakładniku” z Tomem Cruisem) do Rijadu staje się wyzwaniem i nie lada wyczynem.

Nie mniej trudne okazuje się gromadzenie informacji i zabezpieczanie dowodów w Królestwie Arabii Saudyjskiej, gdzie niemalże wszyscy, oprócz pułkownika Al Ghaziego, zdają się złorzeczyć członkom zespołu. Dochodzenia prawdy na muzułmańskiej ziemi nie ułatwia obecność kobiety wśród agentów FBI Janet Mayes (Jennifer Garner znanej z roli matki zastępczej w filmie „Juno”). Wszystkie problemy grupy dochodzeniowej będą jednak przyćmione, gdy sama stanie się celem.

Niezależnie od dobrego czy złego zakończenia i dawki efektów specjalnych, przesłanie filmu sugeruje mało optymistyczną przyszłość stosunków na linii zachodu i krajów arabskich.

DVD oferuje więcej niż wersja kinowa. Zawiera szeroki pakiet dodatków. Wśród nich są komentarz reżysera Petera Berga, aż kilkanaście filmów o pracy nad efektownymi scenami, oś czasu z podstawami historii Arabii Saudyjskiej oraz sceny nie zawarte w ostatecznej wersji „Królestwa”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.