Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13676 miejsce

O kulturze islamskiej na WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Spotkanie z kulturą islamu odbyło się w piątkowe (13 maja 2016 roku) popołudnie w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Poprowadził je dr Marcin Gajec, a gospodarzem był dr Paweł Kaptur.

Gospodarzem spotkania z dr. Marcinem Gajcem (z prawej) był dr Paweł Kaptur (z lewej) z WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakSpotkania przybliżające kulturę i historię innych narodów organizowane są cyklicznie przez Instytut Kultur i Języków ostrowieckiej uczelni od października ubiegłego roku. Urszula i Artur Jedynakowie przedstawili wówczas "Mozaikę kultur i krajobrazów Rumunii". Z kolei dr Jan Rogala, mongolista z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego zaprosił do "Kraju potomków Czyngis – Chana". W lutym br. gościem Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim był Mariusz Brelski, norwegofil i lektor języka norweskiego próbował "Oswoić Wikinga", przybliżając słuchaczom Norwegię od A do Z.

Doktor Marcin Gajec podczas wykładu na WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakPochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego (ukończył tutejsze III Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego) doktor Marcin Gajec jest absolwentem Katedry Arabistyki i Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obecnie jest asystentem w Instytucie Orientalistyki uczelni, którą ukończył. Specjalizuje się w dziedzinie historii Bliskiego Wschodu oraz arabskich źródeł do dziejów wypraw krzyżowych. Jego praca doktorska nosiła tytuł "Syria w przededniu wypraw krzyżowych w świetle kronik arabskich". W 2010 roku w serii "Miejsca Święte" wydawnictw Agora i Mediaprofit ukazał się przewodnik "Mekka", którego Gajec jest współautorem razem z Adrianem Jasikiem.

Doktor Marcin Gajec z Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas wykładu na WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakW Ostrowcu Świętokrzyskim dr Marcin Gajec wygłosił wykład zatytułowany "Hadżdż. Pielgrzymka do Mekki". I to właśnie pielgrzymce do świątyni Al - Kaba w Mekce będącej obowiązkiem każdego dorosłego muzułmanina płci męskiej, choć biorą w niej udział również kobiety i dzieci, poświęcona była zasadnicza część wykładu krakowskiego naukowca. Jest ona jednym z pięciu filarów islamu. Odbywa się ona od 8 do 12 dnia ostatniego miesiąca kalendarza islamskiego, który jest kalendarzem księżycowym (krótszym o 11 dni od gregoriańskiego). Posługując się slajdami Marcin Gajec opowiadał o poszczególnych etapach pielgrzymki uznawanej za jedno z trzech największych na świecie zgromadzeń religijnym (bierze w nim udział nawet 3 miliony wyznawców), podczas którego uczestnicy docierają do symbolicznych miejsc związanych z życiem proroka Mahometa, takich jak dolina Mina, góry Arafat, wzgórza Al - Muzdalifa i biorą udział w takich rytuałach jak kamienowanie kolumn lub – jak wolą niektórzy – szatana, święto ofiary, strzyżenie włosów, które są niezbędne do uznania pielgrzymki za ważnie odbytą.Wykład o kulturze islamskiej w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim wygłosił dr Marcin Gajec. / Fot. Krzysztof Krzak

Była też możliwość zadawania pytań prelegentowi i dyskusji z nim na temat islamu jako religii, jej radykalizacji zwłaszcza po 2001 roku, różnych interpretacji zasad zawartych w Koranie, sytuacji kobiet w świecie arabskim, stosunku islamistów do chrześcijan, osiągnięć Arabów w różnych dziedzinach nauki (na przykład: chemia, matematyka, medycyna). Obecni w auli skrzętnie korzystali z tej możliwości zarzucając dysponującego ogromnym znawstwem tematu dr. Marcina Gajca pytaniami, refleksjami i prośbami o wyjaśnienie spornych kwestii. Naukowiec z UJ podkreślił, że moglibyśmy się uczyć od wyznawców islamu m.in. minimalizmu konsumpcyjnego i przywiązania do rodziny.

„Hadżdż. Pielgrzymka do Mekki” była ostatnim w tym roku akademickim spotkaniem poświęconym różnym krajom i kulturom. Jak zapowiedział Paweł Kaptur z Instytutu Kultur i Języków WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim cykl będzie kontynuowany po przerwie wakacyjnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.