Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O kulturze islamskiej na WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Redakcja
Doktor Marcin Gajec podczas wykładu na WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Doktor Marcin Gajec podczas wykładu na WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Krzysztof Krzak
Spotkanie z kulturą islamu odbyło się w piątkowe (13 maja 2016 roku) popołudnie w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Poprowadził je dr Marcin Gajec, a gospodarzem był dr Paweł Kaptur.

Spotkania przybliżające kulturę i historię innych narodów organizowane są cyklicznie przez Instytut Kultur i Języków ostrowieckiej uczelni od października ubiegłego roku. Urszula i Artur Jedynakowie przedstawili wówczas "Mozaikę kultur i krajobrazów Rumunii". Z kolei dr Jan Rogala, mongolista z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego zaprosił do "Kraju potomków Czyngis – Chana". W lutym br. gościem Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim był Mariusz Brelski, norwegofil i lektor języka norweskiego próbował "Oswoić Wikinga", przybliżając słuchaczom Norwegię od A do Z.

Pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego (ukończył tutejsze III Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego) doktor Marcin Gajec jest absolwentem Katedry Arabistyki i Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obecnie jest asystentem w Instytucie Orientalistyki uczelni, którą ukończył. Specjalizuje się w dziedzinie historii Bliskiego Wschodu oraz arabskich źródeł do dziejów wypraw krzyżowych. Jego praca doktorska nosiła tytuł "Syria w przededniu wypraw krzyżowych w świetle kronik arabskich". W 2010 roku w serii "Miejsca Święte" wydawnictw Agora i Mediaprofit ukazał się przewodnik "Mekka", którego Gajec jest współautorem razem z Adrianem Jasikiem.

W Ostrowcu Świętokrzyskim dr Marcin Gajec wygłosił wykład zatytułowany "Hadżdż. Pielgrzymka do Mekki". I to właśnie pielgrzymce do świątyni Al - Kaba w Mekce będącej obowiązkiem każdego dorosłego muzułmanina płci męskiej, choć biorą w niej udział również kobiety i dzieci, poświęcona była zasadnicza część wykładu krakowskiego naukowca. Jest ona jednym z pięciu filarów islamu. Odbywa się ona od 8 do 12 dnia ostatniego miesiąca kalendarza islamskiego, który jest kalendarzem księżycowym (krótszym o 11 dni od gregoriańskiego). Posługując się slajdami Marcin Gajec opowiadał o poszczególnych etapach pielgrzymki uznawanej za jedno z trzech największych na świecie zgromadzeń religijnym (bierze w nim udział nawet 3 miliony wyznawców), podczas którego uczestnicy docierają do symbolicznych miejsc związanych z życiem proroka Mahometa, takich jak dolina Mina, góry Arafat, wzgórza Al - Muzdalifa i biorą udział w takich rytuałach jak kamienowanie kolumn lub – jak wolą niektórzy – szatana, święto ofiary, strzyżenie włosów, które są niezbędne do uznania pielgrzymki za ważnie odbytą.

Była też możliwość zadawania pytań prelegentowi i dyskusji z nim na temat islamu jako religii, jej radykalizacji zwłaszcza po 2001 roku, różnych interpretacji zasad zawartych w Koranie, sytuacji kobiet w świecie arabskim, stosunku islamistów do chrześcijan, osiągnięć Arabów w różnych dziedzinach nauki (na przykład: chemia, matematyka, medycyna). Obecni w auli skrzętnie korzystali z tej możliwości zarzucając dysponującego ogromnym znawstwem tematu dr. Marcina Gajca pytaniami, refleksjami i prośbami o wyjaśnienie spornych kwestii. Naukowiec z UJ podkreślił, że moglibyśmy się uczyć od wyznawców islamu m.in. minimalizmu konsumpcyjnego i przywiązania do rodziny.

„Hadżdż. Pielgrzymka do Mekki” była ostatnim w tym roku akademickim spotkaniem poświęconym różnym krajom i kulturom. Jak zapowiedział Paweł Kaptur z Instytutu Kultur i Języków WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim cykl będzie kontynuowany po przerwie wakacyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto