Facebook Google+ Twitter

O lazarecie wojskowym w przedwojennych Słubicach

22 maja o godz. 19, w siedzibie Museum Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (300 m od mostu) odbędzie się wykład „O lazarecie wojskowym w przedwojennych Słubicach”. Poprowadzi go doktor Klaus Eichler z miejscowego Towarzystwa Historycznego.

Okolice dawnego lazaretu w przedwojennych Słubicach / Fot. Damian UtrackiDawny lazaret wojskowy istniał u wlotu dzisiejszej ul. Jedności Robotniczej w Słubicach, nieopodal ronda Solidarności oraz parkingu przy bibliotece miejskiej. Mieścił się w obrębie dawnego szańca mostowego, znanego też jako szaniec gwiaździsty (Sternschanze).

Zmianę lokalizacji lazaretu wymusiła budowa okazałej fabryki jedwabiu (1766-1769). Jedną z pierwszych decyzji fabrykantów Beskego, Chanony'ego i Moreau'a było złożenie wniosku o przeniesienie lazaretu z podwórka fabryki w inne miejsce, tak by nie utrudniał on pracy w nowym przedsiębiorstwie. Tak stało się dopiero w 1772 r., kiedy to lazaret przeniesiono na ulicę Uferstraße na lewym brzegu Odry.

Klaus Eichler urodził się 5 maja 1929 r. Jest emerytowanym lekarzem, a z zamiłowania - lokalnym historykiem. Jego specjalizacja to historia lecznictwa w regionie Frankfurtu i Słubic. Autor wielu publikacji naukowych, m.in. „Lazaret garnizonowy” (Towarzystwo Historyczne, zeszyt 1/2000), czy komentarza do serii „Od twierdzy do miasta lazaretowego – Frankfurt nad Odrą 1945-1949” (zeszyt 2/2005).

Wykład zostanie poprowadzony w języku niemieckim, jednak osoby zainteresowane wysłuchaniem prelekcji przy symultanicznym tłumaczeniu na język polski mogą zgłaszać się do 15 maja na adres: roland_semik@yahoo.de
Wstęp wolny!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.