Facebook Google+ Twitter

O lepszą jakość działań NGO

Przypuszczalnie większość organizacji pozarządowych w Polce nie wie, co to są standardy, a nawet, jeśli wie, to bardzo się ich boi.

 / Fot. Adam K. Podgórski
W auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego odbyła się wczoraj konferencja konsultacyjna pn. Standardy funkcjonowania NGO.
Współorganizatorami były: Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych „MOST” oraz Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Bona Fides.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Rolę gospodarza pełniła Anna Szelest, prezeska MOST-u.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Krzysztof Hołyński przypomniał, że konferencja jest rezultatem projektu pn. nazwą „BIPnij dla przejrzystości i transparentności NGO”. To jeden z projektów skierowanych na rozwój dialogu obywatelskiego, realizowanych obecnie w Polsce, a mających na celu wypracowanie powszechnie akceptowanych reguł funkcjonowania organizacji pozarządowych i trzeciego sektora w ogólności. Każdy z projektów, urzeczywistnianych przez różne organizacje, kładzie nacisk na nieco odmienne elementy i odmiennym kwestiom przyznaje priorytety. We wszystkich koncepcjach niezmienne jest natomiast przekonanie, że organizacje pozarządowe powinny standardy respektować i wypełniać.
Dzieje się jednak również i tak, że liczne organizacje nie widzą potrzeby ani sensu podobnych usiłowań. Buntują się przeciw wtłaczaniu ich w gorset biurokracji i rozdętego, kazuistycznego prawa. Traktują ideę standaryzacji, jako kolejny wymysł biurokratów, który przekłada się na ilość fabrykowanych „papierów”, zupełnie natomiast nie sprzyja rzeczywistej efektywności działań. Akcentują, że zabijane jest to, co w organizacji najcenniejsze, inicjatywa oddolna, spontaniczność, ta „odrobina szaleństwa”, tak potrzebna, gdyż wiążąca ludzi trwalej i mocniej niż biurokratyczne, spisane i zalecane normy.
Zwolennicy natomiast podkreślają, że standardy rzeczywiście gwarantują wysoką jakość działania organizacji i efektywne osiąganie zamierzonych efektów.
Maja Duda przedstawiła realizację dotychczasowych dwóch etapów projektu. W śląskim przedsięwzięciu, uczestniczyło 117 przedstawicieli 81 organizacji, reprezentujących 7 „subregionów”. Brali oni udział w 21 seminariach i wielu spotkaniach służących wypracowaniu standardów w trzech kategoriach czy dziedzinach: uwarunkowań formalno- prawnych, etyki, przejrzystości działań.
 / Fot. Adam K. Podgórski
W każdej z tych kategorii wspólnie z ekspertami wypracowano trzy zagadnieniowe „dekalogi” zawierające po 10 sugerowanych i preferowanych „przykazań” dobrego funkcjonowania. Omówiono je w części warsztatowej konferencji. Dyskusje panelowe, były długie, intensywne i pożyteczne. Konferencja bowiem nie zamyka projektu, tylko stanowi wprowadzanie do kolejnego etatu, jakim będzie upowszechnianie standardów. Weźmie w nim udział 20 organizacji, które przejdą procedurę naboru. dodatkowe szkolenia, coaching i skorzystają z doradztwa. W rezultacie utworzą też własne biuletyny informacji publicznej i będą je samodzielnie prowadziły.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Propozycję BIP-u zaprezentowała Anna Podgórska –Rykała z Bona Fides.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.