Facebook Google+ Twitter

O meczach żużlowych zadecyduje prognoza pogody

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-03-20 12:29

Zgromadzenie wspólników Żużlowej Ekstraligi sp. z o.o. zatwierdziło regulamin organizacyjny. W myśl założeń, ma on poprawić wizerunek ligi i usprawnić rozgrywki. Mecze ekstraligi można np. odwoływać na podstawie telewizyjnej prognozy pogody.

Żużlowa Ekstraliga ma nowy regulamin.Ze względu na warunki atmosferyczne mecze będą mogły zostać odwołane także na podstawie niekorzystnej prognozy pogody, emitowanej dwa dni przed datą meczu przez wybrane stacje telewizyjne (TVP1, TVP2, POLSAT i TVN) - czytamy m.in. w piśmie prezesa zarządu spółki, Ryszarda Kowalskiego. Do tej pory, czy lało czy nie, drużyna przyjezdna miała się stawić na stadionie rywala, podobnie jak sędzia. Koszty to były niepotrzebne. Traciło się czas i paliwo. Kiedyś Scott Nicholls zapytał nawet ówczesnego prezesa WTS-u Andrzeja Ruskę, czy dostanie pieniądze za mecz w Gorzowie, który się nie odbył z powodu deszczu. Anglik na stadionie Stali się pojawił, więc liczył na zapłatę. Ale się przeliczył.
Wirtualna kasa
Odwoływanie spotkań na podstawie tego, co powie chmurka jest zdroworozsądkowym rozwiązaniem, choć niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Taką decyzję można podjąć w dniu meczu lub - ewentualnie - w przeddzień. Dwa dni to już jednak szmat czasu. Przecież w niedzielę wieczorem telewizje trąbiły, że wczoraj we Wrocławiu miało padać i śnieżyć. Wczoraj do godz. 17.30 nie spadła ani kropelka wody, ani śnieżynka. Poza tym przekładanie spotkań z tak sporym wyprzedzeniem będzie rodziło podejrzenia - szczególnie jeśli w drużynie gospodarzy kluczowy zawodnik jest właśnie kontuzjowany.
W piśmie od prezesa Kowalskiego czytamy także: "Wspólnicy zaakceptowali przedstawione przez zarząd zakresy świadczeń trzech patronów medialnych. Wartość łączna świadczeń to ok. 3.000.000 zł. Partnerami będą ogólnopolski portal internetowy, radio oraz gazeta". Niech te cyfry nikogo nie zmylą. To po części wirtualne pieniądze, bowiem umowa w stu procentach jest barterowa. Na zasadzie - my wam miejsce na łamach czy na antenie, a wy nam reklamę na stadionach.
Na żywym organizmie
Zakazów i nakazów powstało mnóstwo - od nowego sezonu każdy klub musi dysponować na stadionie komputerem przenośnym i wagą do motocykli. Zawodnikom zabrania się jazdy po murawie. Przed biegiem muszą oni ustawić się pod taśmą z czystym plastronem i reklamami, a po meczu uczestniczyć w konferencji prasowej - ubrani w kombinezon oraz plastron. Każdy mecz będzie nagrywany kamerą w trybie ciągłym. Sędziów na poszczególne mecze wyznacza komisarz ligi (został nim 54-letni łodzianin Stanisław Bazela), uwzględniając oceny ich pracy, których dokona GKSŻ. Od sezonu 2008 drużyny ekstraligi będą występować w jednolitych strojach. W piśmie mowa też o karach i sankcjach. Co zatem grozi klubom i zawodnikom? – Wszystko jest w fazie projektów. To taka praca na żywym organizmie – powiedział nam Kowalski. I to jest właśnie problem. Liga rusza już 9 kwietnia.
A co z barażami?
W gąszczu nowych zakazów i zakazików zapomniano o kilku "niuansach" - np. o tym wedle jakich reguł zostaną rozegrane baraże o miejsce w ekstralidze. Bo ta jest już spółką i ma własny regulamin, różniący się od zasad funkcjonujących w I lidze, nadal znajdującej się pod kuratelą GKSŻ. W ekstralidze jeździ się 7-osobowymi składami (z jednym polskim juniorem), a sędziowie podczas prowadzenia spotkań nie mogą używać telefonów komórkowych. W niższej klasie natomiast składy są 8-osobowe (w tym dwóch polskich juniorów), a arbitrzy mogą używać komórek. Pytamy więc - ilu zawodników ma liczyć zespół w barażu, no i czy sędziowie będą mogli korzystać ze wspomnianych komórek? A może będą mogli tylko odbierać SMS-y?
(WoK)
Wojciech Koerber
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ciekawe, no ale dobrze ze cos w koncu robią z ligą. Lepsze to niz nic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.