Facebook Google+ Twitter

O miłości w okrutnych czasach

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2009-04-30 11:25

Marek Edelman, w swojej nowej książce „I była miłość w getcie”, z odmętów pamięci wydobywa wspomnienia dotyczące miłości w różnych jej wcieleniach. Przedstawia liczne historie, w których naczelne miejsce zajmuje właśnie to uczucie.

 / Fot. www.swiatksiazki.plDużo wiemy dziś o Holokauście, o życiu w getcie, ale wciąż niewiele wiemy o uczuciach, jakich doznawali ludzie, którym w tych trudnych czasach przyszło żyć. Marek Edelman w swojej nowej książce „I była miłość w getcie” z odmętów pamięci wydobywa wspomnienia dotyczące miłości w różnych jej wceleniach. Przedstawia liczne historie, w których naczelne miejsce zajmuje właśnie to uczucie. Książka zmienia perspektywę patrzenia na życie w getcie.

Historie, które złożyły się na omawianą książkę, w zamierzeniu autora, miały posłużyć jako materiał do scenariusza filmowego. Niestety, niedostateczna ich długość, w mniemaniu filmowców, uniemożliwiła jego powstanie. Niemniej, Marek Edelman spisał wspomnienia, które w dużej mierze miały dotyczyć miłości w getcie. A ściślej, Edelman mówił, a spisała wszystko Paula Sawicka.

„I była miłość w getcie” to bardzo ważna pozycja książkowa. Mimo, że nie przedstawia unikalnych treści historycznych lub biograficznych. Fakty z życia Marka Edelmana jak i ludzi, którzy przeżyli getto, są dziś znane. Wydaje się jednak, że wśród tych wszystkich pozycji, które zajmują się tematyką wojenną, takiej właśnie książki brakowało. Książki, która do okrutnej rzeczywistości wojennej, dopowiada prawdę jeszcze inną prawdę. Taką mianowicie, że w tej piekielnej rzeczywistości, w której człowiek zapomniał, jakie wartości w nim niegdyś mieszkały, znajdowała się odrobina miejsca na miłość, przyjaźń, na zakochanie się, na przyspieszone bicie serca, spowodowane widokiem ukochanej osoby. Dziś, gdy książka Marka Edelmana przekazała nam, że w getcie oprócz walki o życie, ludzie również kochali, wydaje się to rzeczą naturalną - wszak bez miłości życie nie jest możliwe. Niemniej, niedostatek treści o takim wymiarze i książek podejmujących ów temat, jest faktem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.10.2009 15:06

Ostatnia książka Marka Edelmana, napisana-opowiedziana Pauli Sawickiej.

Napisana z perspektywy dziś odchodzącego pokolenia, pokolenia którego czas dorastania przypadł na "okrutny czas wojny", Żyda - Polaka - Człowieka-...- Marka Edelmana losy.

"Musimy uczyć w szkołach, w przedszkolach, na uniwersytetach, że zło jest złem, że nienawiść jest złem i że miłość jest obowiązkiem"

...słowa, "ostatnie słowa" Marka Edelmana adresowane do Człowieka...

...do dziennikarzy obywatelskich w24

..."I miłość e getcie była", książkę jego ofiarowała mi moja Matka, jest w niej dedykacja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super, dziękuję bardzo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus , ponieważ wyłowiłaś coś cennego w zalewie czytadełek i udało Ci się nas zachęcić do przeczytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.04.2009 15:04

dwa słowa: mój plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję. I rzeczywiście warto przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) i ja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.