Facebook Google+ Twitter

O miłośnikach kolei słów kilka

Kim są osoby zwane miłośnikami kolei? Czym się zajmują? Miłośnicy kolei, czyli w skrócie MK, to ludzie, których hobby stała się kolej i wszystko, co z nią związane.

Rozmowa z Piotrem i Grzesikiem, administratorami strony OK-KOLE

Od lewej na zdjęciu Grzesiek, ja, Jerry, Piotrek. / Fot. Ok kolej /za pozwoleniem administracjiJak rozpoczęła się wasza przygoda z koleją
Piotrek: Jadąc na pierwszy zagraniczny obóz harcerski w latach 80., całą drogę spędziłem w oknie wagonu. Do dzisiaj mam w pamięci całą drogę pociągiem z Kalisza, przez Leszno, Głogów, Żary, Forst, Karl-Marx-Stadt do Erfurtu w enerdowskiej wtedy Turyngii. Klimat
mijanych stacyjek, stukot pociągu, postacie kolejarzy na posterunkach, świeże powietrze, słoneczna pogoda... Pamiętam to tak dokładnie jakby to było wczoraj...
Grzesiek: Można powiedzieć, że kolej obecna jest w moim życiu "od zawsze" i nie będzie w tym przesady. Pierwsze kilkanaście lat życia mieszkałem tuż przy zduńskowolskiej stacji, więc pociągi były dla mnie codziennością, dodatkowo rodzice byli kolejarzami, więc nie mogło pozostać to bez wpływu na moją osobę.

Czym jest dla was w obecnej chwili kolej?
Grzesiek:Choć nie było mi dane zrealizować swoich marzeń, to kolej nie zniknęła z mego życia, pozostała w nim do dnia dzisiejszego jako pasja.
Piotrek: Kolej to moja pasja. Pamiętam klimat tej pierwszej wyprawy z lat 80. Ten klimat towarzyszy mi podczas wypraw kolejowych, gdy obserwuję pociągi lub gdy po prostu kręcę się w pobliżu torów. Jest on dla mnie stokrotnie ważniejszy od danych technicznych, rozkładów jazdy i "cyferek". Kolej mnie inspiruje.

Więc kim są MK-owie?
MK-owie to ludzie, którzy kochają kolei. Upamiętniają oni to, co za parę lat może okazać się historią PKP, ale też organizują różnorakie imprezy np. przejazdy pociągami retro obsługiwanymi przez lokomotywy parowe.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: ludzie kolei MK


Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

http://www.parowozy.com.pl/parada2009.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elu każdy kocha chyba te nasze parowozy one maja klimat

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.12.2009 18:53

koleje:)
parowozy z Muzeum w Chabówce- raz jechałam było fantastycznie:)
chyba jestem MK:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

p.Tadeuszu. Pomysł z tirami na pociagach jest bardzo stary i realizowany w praktyce m.in w Austrii.Zamiast tarabanic sie przez góry kierowcy siedza , jedza i pija małe piwo w wagonie restauracyjnym, a pociag sobie jedzie.
Co do kolei.To wyglada na żart, ale fakty wskazują, że kolej nachętniej by w ogóle pasazerów nie woziła, bo to tylko kłopot.
Caly moloch kolejowy, spadek po PRL, nie potrafil lub nie dal rady przestawic sie na nowe czasy. Lobby przewoznikow tirowych tez trzyma reke na pulsie.Wykonczylo transport wodny (onegdaj najtanszy) i wykancza kolejowy. Trzeba by zbudowac system transportowy z terminalami, parkingami dogodnie skomunikowany z drogami i kolejami.Ale takich rzeczy co 'trzebaby" jest mnostwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.12.2009 22:16

Jak pod Tadeusza artykułem napisałem, na kolei brak gospodarza i taki stan rzeczy doprowadzi do samounicestwienia się Polskiego kolejnictwa. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja sięgam pamięcią do czasów, kiedy w pociągach był tłok. Walizki i dzieci podawało się przez okna.
Dzisiaj gorszę się nieporadnością polaków widząc parę pasażerów w oknach przejeżdżającego pociągu. Dziwię się też, dlaczego kolej do tej pory nie uruchomiła na krótkich, lokalnych liniach szynobusów. Przy obecnym stanie automatyzacji i informatyki, aż się prosi o częste małe składziki. W swoim artykule o "wsadzeniu" Tirów na platformy kolejowe poddałem myśl rozszerzenia usług kolejowych na przewozy ciężkich składów samochodowych przez kolej.link Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pawle masz całkowita rację , zazwyczaj sa to osoby, które pokazują nagrania , powiązane ze stronami kolejowymi

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.12.2009 21:10

Na youtubie dużo jest kanałów, w których fani publikują nagrania przejazdów pociągów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, kolej ma swoich wiernych fanów, którzy zamiast tylko złorzeczyć na PKP, widzą w pociągach cos fascynującego. Cenię takich ludzi, bo to ludzie z prawdziwą pasją.Sa wśród nich m.in wielbiciele kolei parowych, zjezdzajacy z calego swiata do parowozowni w Wolsztynie (ostatniej na bieżąco czynnej), wielbiciele kolei wąskotorowych (potrafiący wyermontowac i utrzymywac prywatny odcinek linii (np w Helu -koło dawnej baterii 406 mm ) i fanatycy starych drezyn kolejowych. Wszyscy oni przyczyniaja sie do zachowania pamięci o historii kolei. Szkoda tylko, że rozmiary pociagów i wagonów, uniemożliwiaja ich kolekcjonowanie.(za wykatkiem muzeow kolejnictwa)
W TV na kanale TRAVEL w niedziele rano czasami ogladam bardzo ciekawy program o szwajcarskich kolejach, ktory na tle poszczegolnych linii kolejowych pokazuje piekno Szwajcarii. Ilez tam informacji technicznych o rodzaju torów, pociagow, elektrowozów, historii. Jestem tylko biernym widzem, ale dla fana to prawdziwa gratka. Chylę czoła przed fanami kolei.
MOja cegiełka w temacie: link link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.