Facebook Google+ Twitter

O mojej radości pisania

I tak to niepostrzeżenie minęły dwa lata, odkąd związałam się z Wiadomościami24.pl. Mało było w tym czasie dni, kiedy nie mogłam tu zajrzeć choć na chwilę. Próbowałam przez te dwa lata zrozumieć, czym jest, bądź czym powinno być, dziennikarstwo obywatelskie.

 / Fot. Jan PaczkowskiDo tej pory jasnej odpowiedzi nie znalazłam. Ale myślę, że mogę śmiało odpowiedzieć, że jest to coś, w czym uczestniczę. W różny sposób. Czytając teksty innych, publikując swoje. Czasem trudno mi zrozumieć, dlaczego dany tekst cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a inny znika prawie niezauważony. Mamy jednak ten komfort, że w sieci żywot artykułów jest znacznie dłuższy niż na papierze. I możliwe, że ktoś zainteresuje się nimi nieco później.

Publikowanie w internecie pozwoliło mi na nowo odczytać sens wiersza naszej Noblistki. Tym razem znalazłam w nim coś dla siebie. Coś, co mnie wzmocniło. Bo dziennikarstwo w ogóle wzmacnia, dodaje sił, poszerza horyzonty, zaryzykuję - rozwija intelekt. I chyba jednak - daje władzę.

Wisława Szymborska „Radość pisania”

Dokąd biegnie ta napisana sarna przez napisany las?
Czy z napisanej wody pić,
która jej pyszczek odbije jak kalka?
Dlaczego łeb podnosi, czy coś słyszy? (…)

Nad białą kartką czają się do skoku
litery, które mogą ułożyć się źle,
zdania osaczające,
przed którymi nie będzie ratunku.

Jest w kropli atramentu spory zapas
myśliwych z przymrużonym okiem,
gotowych zbiec po stromym piórze w dół,
otoczyć sarnę, złożyć się do strzału. (…)

Jest więc taki świat,
nad którym los sprawuje niezależny?
Czas, który wiąże łańcuchami znaków?
Istnienie na mój rozkaz nieustanne?

Radość pisania.
Możność utrwalania.
Zemsta ręki śmiertelnej.


Sama jeszcze nie wiem, na jakie pytania będą odpowiadały moje kolejne artykuły. Czy będą pokazywały społeczeństwo, ludzi, którym się coś udało, do czego zachęcał nas Stefan Bratkowski w swoim wystąpieniu podczas sympozjum zatytułowanego "Dziennikarstwo obywatelskie. Moda czy szansa na kształcenie postaw prospołecznych?" Czy będą zadawały niewygodne pytania, wskazywały zjawiska, zachowania, z którymi trzeba walczyć?

Kiedyś starsza ode mnie koleżanka nauczycielka pojechała do sanatorium, wróciła radosna, wypoczęta. Gorąco mi polecała taki wyjazd. Dlaczego? Nie, nie ze względu na odpoczynek, regenerację sił, zabiegi. Ale z uwagi na zawarte tam znajomości. - Jolu - mówiła - w szkole zamykasz się w świecie swoich uczniów oraz koleżanek i kolegów nauczycieli. Niewiele czasu zostaje ci na kontakty towarzyskie, poznawanie ciekawych ludzi. Jedź do sanatorium!

Do tej pory nie byłam. Jednak mogę powiedzieć, że… „sanatorium” przyjechało do mnie. Z wielu zakątków Polski, Europy i świata. To za sprawą fenomenu dziennikarstwa internetowego. Tu poznałam ciekawych ludzi, wyszłam poza środowisko, nie wychodząc z domu. To dzięki Wam, drodzy Czytelnicy i Autorzy.
I za to Wam dziś, przy okazji mojego małego jubileuszu, dziękuję.

Wczoraj, podczas uroczystości absolutoryjnej mojego syna, z małym zdziwieniem słuchałam życzeń dziekana skierowanych do młodych ludzi, które brzmiały mniej więcej tak: - Bądźcie… elegancko agresywni, starając się o pracę, przekonując o swoich zaletach, kreatywności. Szukajcie tam, gdzie nieznalezione, zdobywajcie, co niezdobyte.

Po chwili jednak pomyślałam, że dziś młodzi ludzie tak właśnie powinni się zachowywać, by być dostrzeżonym. Pozwolę więc sobie i ja takie życzenia skierować do dziennikarzy zaczynających tu swoją przygodę z pisaniem. I jeśli ktoś marzy o zawodowym dziennikarstwie, a obywatelskie traktuje jako wprawkę, to myślę, że to też dobrze świadczy o tym drugim. Mała prośba tylko - kiedy otrzymacie już posadę, nie zapominajcie o korzeniach, nie patrzcie na obywatelskich z góry. Przecież to tu zdobywaliście pierwsze szlify, stąd przyszliście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

Klaudia Cybulska
  • Klaudia Cybulska
  • 13.12.2010 16:11

Pani jest stworzona żeby pisać :)
Pozdrawiam :*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że wśród nas są tacy Ludzie, (przez duże L. Choć P, jak Paczkowska, też mogło by być, ale nie wszyscy by wiedzieli, o co chodzi) jak Ty Jolu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu! Jesteś i bądź !

Komentarz został ukrytyrozwiń

:-) Gratulacje duuuże :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nie miej mi za złe mowo, że pożyczam patetycznych słów / a potem trudu dokładam, żeby wydały się lekkie". - wszystkiego najlepszego, Pani Wisławo!
Wisława Szymborska obchodzi dziś 85. urodziny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdecznie dziękuję za miłe słowa. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam
podziwiam gratuluję
gdyby w prasie drukowanej liczyły się takie wartości jakie Pani reprezentuje
nasz mały świat byłby piękniejszy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki... ma być, ale pora późna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu GRATULUJĘ i życzę długiego pobytu w sanatorium w24.
Dzęki Tobie poznałam tu kilka fantastycznych osób +

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.06.2008 10:43

A ja nie tylko ze pogratuluje, to jeszcze podziekuje Joli. :) Uprzedzajac ew. pytanie "za co dziekuje"? Odpowiadam - za to ze JEST. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.