Facebook Google+ Twitter

O muzyce filmowej słów kilka

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-02 13:49

Myślisz, że w dobie elektroniki, Internetu i w nastawionym na konsumpcję społeczeństwie, można znaleźć coś, co od lat wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie i nic nie wskazuje na to, że może upaść?

Klaus Badelt. www.wikipedia.org / Fot. Robert M.Owszem, jest w sztuce dziedzina, która przez przeciętnego zjadacza chleba nierzadko bywa zupełnie pomijana, a jednak tak naprawdę nie wyobrażamy sobie bez niej np. sztuki filmowej. O czym zatem mówimy?

O sztuce tworzenia filmowej ścieżki dźwiękowej. Zawdzięczamy jej to, że oglądane przez nas obrazy przyswajane są za pomocą dźwięków, które często chowają się gdzieś w zakamarkach naszej pamięci po to, by po latach wspomnieć kilka nutek z ulubionego filmu. Czasem kojarzą nam się z istotnymi wydarzeniami z naszego życia, bo tak naprawdę każdy z nas posiada w głowie swój własny soundtrack.

Już po II wojnie światowej przyjęło się, że najważniejszym twórcą w kinie jest reżyser i to jemu przysługuje zaszczytne miano autora danego dzieła. Dalej usytuować można resztę ekipy, która współtworzy obraz: aktorzy, scenarzyści, operatorzy, dźwiękowcy etc. Wylansowane przez krytyków hasło z lat 50., które głosi że ''nie ma dzieł, są tylko autorzy'' zdaje się być aktualne i dziś. Dlaczego zatem mimo tak ważnego aspektu w filmie jakim jest muzyka, o twórcach wiemy tak mało, nie widzimy ich nazwisk na plakatach, w recenzjach wspomina się raczej o ''interesującej ścieżce dźwiękowej''? Pisząc o tym, nie można też oczywiście popadać w skrajność, bo kompozytorzy filmowi są doceniani. Istnieje kilka nazwisk, które może skojarzyć przeciętny widz. Czy jednak często zdarza nam się kupować, bądź pożyczać płyty z muzyką filmową? Raczej nie.

Soundtracki nie budzą wśród przeciętnych widzów tylu emocji, co ''zwykła'' muzyka, więc dlaczego poziom ścieżek dźwiękowych do obrazów filmowych jest tak dobry? Tak naprawdę jest to kwestia zależna od poziomu samej kinematografii. Bo wbrew pozorom i powszechnemu mniemaniu, że i kino dotknął kryzys, świat filmu trzyma się dobrze, a nawet bardzo dobrze. I nie mam tu na myśli tylko wysokobudżetowych obrazów nastawionych głównie na rozrywkę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.