Facebook Google+ Twitter

O muzyce Reggae słów kilka.

Gatunek muzyczna Reggae jest muzyką pochodzącą z Jamajki, z wyspy na Morzu Karaibskim. Gatunek ten powstał w latach w latach 60. XX wieku.

I Love Reggae. / Fot. KamikazeDG (Creative Commons)Tematyką Reggae jest m.in. Babilon – afrykańskie miasto-państwo Babilon zniszczone przez żądzę pieniądza. W ideologii Rasta jest symbolem zepsucia i upadkiem zasad, podziałem na lepszych i gorszych. Reggae’owcy chcą żyć w jedności, pokoju i harmonii. Babilon niszczy ich umysły. Mają nadzieję, że Babilon znów upadnie, ponieważ jest zaprzeczeniem tych wartości, więc głoszą hasło "Babylon must fall" (Babilon musi upaść)

Termin Reggae został po raz pierwszy użyty w 1967 roku. Bob Marley, który rozpropagował ten styl muzyki twierdzi iż ten termin pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza ”króla Muzyki”.

Reggae jest bardzo popularne w ruchu religijnym Rastafari. Gatunek ten wziął swe kolory z flagi Etiopii. Zielony kolor oznacza ziemię zniszczoną przez kolonizację (Afrykę), żółty to złoto zagarnięte przez kolonistów, a czerwony oznacza krew przelaną podczas wojen z najeżdżą.

Pierwszą formacją Reggae w Polsce była grupa punk’owa Brygada Kryzys prowadzona przez R. Brylewskiego i T. Lipińskiego. Przełomowy był rok 1983 kiedy powstała pierwsza typowo Reggae’owa grupa Izrael. Pierwsze teksty w polskim Reggae dotyczyły prawie wyłącznie Babilonu, a więc popsutej przez pieniądz i władzę cywilizacji zachodu, dzięki polskim tekstom i poruszanym w nich tematom, bliskim prawie każdej młodej buntującej się osobie, Reggae zaczęło odnosić niesamowite sukcesy. Okazało się, że muzyka z Jamajki wcale nie jest nam odległa ani dźwiękiem ani przekazem.

Ale niestety media a tym bardziej wytwórnie płytowe nie interesowały się tym stylem, jedynie nielicznym udało się coś nagrać i wystąpić w radiu, czy telewizji. Potem zaczęto organizować różne fesitvale Reggae, czego przykładem może być rokroczny w Jarocinie. O muzyce rodem z Jamajki zaczęły pisać gazety np. popularny w tamtym czasie "Non Stop". Muzyce Reggae poświęcone były też audycje radiowe. To, co jest piękne nie trwa wiecznie. W latach 90. nastąpiło załamanie polskiej sceny muzycznej rodem z Jamajki. Kiedy to Reggae nie wytrzymywało konkurencji rock’a i pop’u i stało się muzycznym marginesem. Formacje takie jak Habakuk, Stage Of Unity, Credon, Będzie Dobrze, Bakszysz... grywały coraz rzadziej. Wiele młodych zespołów po kilku koncertach rezygnowało z dalszej działalności. Powód? Nie było gdzie grać i gdzie nagrywać.

Powrót Reggae nastąpił na fali popularności hip-hopu, wtedy niektórze fani tego gatunku odkryli, że korzenie ich ulubionego gatunku pochodzą właśnie z Jamajki, od Reggae. Znowu się zaczęły festiwale. Zaczęły wychodzic na rynek muzyczny płyty Reggae. A do Polski zaczęto zapraszac na koncerty takie jamajskie i brytyjskie formacje, jak Michael Rose, Zion Train i inni. Wtedy zapoczątkowana została druga młodośc oraz Reggae trafiło wreszcie do telewizji. Obecnie jest kilkadziesiąt band grających Reggae. Została także wydana drukowana „Encyklopedia Polskiego Reggae” autorstwa J. Hejenkowskiego. Wiele osób twierdzi, że Reggae nigdy nie miało się tak dobrze, jak teraz.
Koncert zespołu Raggafaya na Dzień Dziecka w Łomży. / Fot. Paweł DąbrowskiEast West Rockers na Juwenaliach w Łomży. / Fot. Paweł Dąbrowski

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.