Facebook Google+ Twitter

O naprawie III Rzeczypospolitej - cz. I

Najbardziej demokratycznym sposobem na uzyskanie opinii od społeczeństwa jest referendum - element systemu demokracji bezpośredniej.

O silnym Państwie świadczy siła jego demokratycznego sytemu, w którym najważniejszym ogniwem jest wyborca i jego głos opiniotwórczy, a nie politycy i partie polityczne z pomysłami często nie odzwierciedlającymi autentycznej woli i oczekiwań narodu.

Żeby mówić o konstruktywnym rozwoju kraju w pierwszej kolejności należy ten system zmienić na taki, który umożliwia obywatelowi autentyczne uczestnictwo w tym procesie i dzięki niemu czynnie i aktywnie go kształtuje.

Najbardziej demokratycznym sposobem na uzyskanie tej opinii od społeczeństwa jest referendum czyli element systemu demokracji bezpośredniej. W Polsce obowiązują dwie ustawy o referendum: pierwsza z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym, druga z 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym.

Dziś obowiązujące prawo o referendach blokuje skutecznie inicjatywę społeczną kilkoma wpisami zaprzeczającymi jej fundamentalnej zasadzie działania i przeznaczenia. Jest nim m.in. wpis wprowadzający "zaporę" frekwencji, która musi wynieść w przypadku referendum lokalnego 30 proc., a w przypadku referendum ogólnokrajowym 50 proc. uprawnionych do głosowania, by referendum było wiążące.

Tą drogą idąc mamy przedziwną sytuację pseudodemokratyczną. Co cztery lata idziemy do wyborów i wybieramy swoich przedstawicieli i nie ma żadnego znaczenia wysokość frekwencji wyborczej, może ona wynieść 1 proc., ale gdy chcemy odwołać naszego "przedstawiciela" stawia nam się próg frekwencyjny, który wynosi 30 proc. Ten zapis skutecznie zniechęca obywateli do brania czynnego udziału w jakiejkolwiek inicjatywie obywatelskiej i praktycznie eliminuje go z tego procesu bardzo skutecznie, co skutkuje coraz mniejszym udziałem wyborców w życiu publicznym, politycznym i wyborczym. Dobitnie świadczy o tym frekwencja wyborcza w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, która wynosiła zaledwie 24.53 proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Na górze dobrze wiedzą, jak wypadło by referendum a w dodatku Polacy są przekorni, co by wiele utrudniało osiągniecie pozytywnych i wskazanych wyników. Wczorajsza pogadanka z Balcerowiczem w TVP nastroiła mnie pesymistycznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma się co dziwić obywatelom - gdyż jak to ktoś - tu kiedyś powiedział POLSKA POLITYKA DOTARŁA DO SAMEGO DNA - i obywatel nie idący na wybory - daje WŁADZY SYGNAŁ - iż już go nie interesuje POLITYKOWANIE dla POLITYKOWANIA.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.01.2010 21:15

Jarku fantazji to Polakom nie brakuje, oj nie brakuje.... Poza fantazją, jeszcze trzeba myśleć i przewidywać. ( Vide ) historia. Ad. pierwszego komentarza na tej stronie, słusznie zauważasz, że społeczeństwo jest pomijane, ale jest w tym także i nasza wina. Pamiętasz - jeszcze nie tak dawno, prawybory w Białymstoku? Ludzie mieli już dosyć, a i pogoda pomogła. Także dużo zależy od społeczeństwa, ważnym jest żeby kolejny raz, nie dać się omamić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze nie doceniasz Polskiej "fantazji" w tej kwestii , jak to mówią Polak potrafi i tym sposobem można sporo zdziałać za niedługo przedstawie pewien pomysł jak obejść skutecznie "beton partyjny" i struktury jakie sobie "ekipa partyjna" zbudowała by nie mieć konkurencji - ale na Polaka nie ma mocnych !!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powiadacie, że należy zakładać organizacje ?Znając te sztuczki, nie jestem zwolennikiem jeszcze większej liczby organizacji. Jest taka zasada stosowana przez "górę". Jak tworzy się zalążek organizacji, bojownik spod "ziemi" wyskakuje przed szereg, dobrze przygotowany retorycznie z odpowiednim wsparciem i zostaje wylansowany na wodza. No i strzał w pudło. Czy nie lepiej tworzyć postawy obywatelskie przed którymi będzie miał respekt urzędas ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Społeczeństwo już od bardzo dawna jest pomijane , dziś tylko mamy prawo uczestniczyć w wyborach i zakreślić krzyżyk jak "analfabeta" do tego doszło i po co nam szkoły i wiedza ? tym bardziej jak nie potrafimy z niej zrobić porzytek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.11.2009 09:57

Najwyższy czas wziąć się do tego oddolnie. Tym na górze jest dobrze, umościli sobie wygodne życie i ani myślą o zmianach, a demokrację niby mieli na sztandarach... Ech, życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.11.2009 23:19

Aspazjo:) Tysiąc osób, także tysiąc opinii i poglądów. Niestety słowa pozostają tylko słowami a marzenia o cyt.,, Wybierajmy człowieka a nie partie.Wówczas polityczna woda będzie czystsza i przejrzysta. A my obywatele z większym zainteresowaniem i uwagą będziemy wyławiali najlepsze kąski podczas wyborów. A i łososie tez się z pewnością trafią,, POZOSTAJĄ TYLKO MARZENIAMI:) Na temat zmiany ordynacji wyborczej już tu temat maglowany był i jakoś nawet w mediach ucichło jak wszystko inne z czasem się rozmywa i przechodzimy do tego co jest. Pozostaje tylko wspominana przez Jarka opcja - od słów do czynów, na spokojnie z rozwagą, ale zdecydowanie. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jarku.W Polsce po obaleniu komunizmu ,jedną partię PZPR ,zastąpiliśmy koalicją partyjną.Zlikwidowaliśmy wprawdzie kierowniczą rolę partii ,na kierowniczą rolę partii koalicyjnych,czyli nic się nie zmieniło!Fundament demokracji został ten sam.Partie,partie uber alles.Bez zmian jak za PRL-u,partie(wprawdzie już nie jedna),decydują o tym kto reprezentuje lud w sejmie.Realny wpływ wyborcy pozostał na dawnym poziomie.Czyli tylko jeden element demokracji realizujemy-chodząc na wybory i na tym koniec.Zabrakło odwagi na ustanowienie demokracji w myśl najprostszej jej definicji,że jest to forma ustroju państwa,w której uznaje się wolę większości jako żródło władzy.Dopóki będziemy głosować na partie ,nic się nie zmieni.Same zaklęcia typu;musimy wybierać ludzi mądrych,uczciwych,tego nie uczynią.To pobożne życzenia.To człowiek podnosi rękę w parlamencie w imieniu swoich wyborców.Na pierwszym miejscu idzie człowiek,a dopiero póżniej za nim partia.Partie w takiej demokracji są stabilne i przewidywalne,i mają wspólną ideę a nie hierarchię zależności.Wybierajmy człowieka a nie partie.Wówczas polityczna woda będzie czystsza i przejrzysta.A my obywatele z większym zainteresowaniem i uwagą będziemy wyławiali najlepsze kąski podczas wyborów.A i łososie tez się z pewnością trafią.
A teraz o referendum.....Zbliżają się wybory ,i znowu obiecanki poszczególnych partii.A wystarczy przeprowadzić referendum odnośnie pewnych ważnych spraw,które będzie wiążące na 10 lat.I przestaniemy słuchać obiecanek,trwonić pieniądze na sprawy które są powielane po kilkanaście razy.Ale wtedy partie zajmą się realnymi ,konkretnymi zadaniami.Oczywiście dla partii referendum jest niekorzystne,gdyż zabraknie tematów zastępczych.I po wyborach rozpoczną się następne demagogię i degrendolada polityczna odnośnie aborcji,,,itd,itd.I zacznie się po wyborach wałkowanie tych samych tematów;i dalej będziemy trwonić pieniądze i czas.;
Na dzień dzisiejszy możemy zrobić jedno-podkopać się pod Wiejską i mieć własną Piwnicę pod Baranami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.11.2009 21:43

Słusznie prawisz Jarku:) Inicjatywa oddolna ważną jest, gdyż wychodzi z samego dołu i ludzie z nią występujący najlepiej wiedzą co jest potrzebne dla zwykłego obywatela. Obywatela który stoi u podstaw egzystencji Państwa :) Pozostaje tylko kwestia skorygowania tego gdyż każdy region będzie miał swoje oddzielne problemy a będzie ich ogrom i powstanie chaos a to równoznaczne z... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.