Facebook Google+ Twitter

"O naprawie III Rzeczypospolitej". Od zachwytu do kryzysu.Wstęp.

Bilans zamknięcia dwudziestolecia transformacji III Rzeczypospolitej.

Upłynęło dwadzieścia lat naszej transformacji ustrojowej , czas wielkich zmian politycznych , gospodarczych i ideowych mamy już za sobą. Czas na skromną refleksję nad kondycją naszego Państwa.Najistotniejsze cele i wydarzenia mamy za sobą do nich możemy zaliczyć; fundamentalną zmianę ustrojową , wprowadzenie zasad wolnego rynku , denominację "złotego" , uchwalenie nowej Konstytucji RP , przystąpienie Polski do paktu wojskowego NATO oraz struktur Unii Europejskiej , podpisanie Traktatu z Schengen i ratyfikację Traktatu Lizbońskiego , który zamyka nasze podstawowe dążenia w pewną całość. Zatem cele zostały osiągnięte i możemy powiedzieć śmiało że jako społeczeństwo zamykamy te dwadzieścia lat sukcesem.

Jesteśmy Państwem o stabilnym systemie demokratycznym , w miarę sprawnie działającymi strukturami Państwa , poprawnym cywilizowanym prawie i jako tako działającej gospodarce rynkowej. Uzyskaliśmy to na zasadzie bardzo szeroko pojętego kompromisu , bez krwawo , aczkolwiek nie możemy powiedzieć że do końca sprawiedliwie. Ale niestety takie były koleje losów i splot wydarzeń raz bardziej korzystny , drugi raz mniej , w efekcie doprowadził do miejsca w , którym obecnie jesteśmy.

Rozpoczęliśmy od "zachwytu" i euforii wolnymi wyborami , nowym demokratycznym rządem , pierwszymi powszechnymi wyborami Prezydenta RP oraz planami wielkich zmian i odbudowy kraju. Ostro zabraliśmy się do pracy , jak grzyby po deszczu powstawały małe i większe firmy , remontowaliśmy , budowaliśmy i unowocześnialiśmy nasz kraj od własnego podwórka poczynając. Tworzyliśmy od podstaw zasady samorządności i wprowadziliśmy je w życie , liczne reformy zapewniły nam pewną stabilność systemową i dalszy rozwój kraju.

W połowie drogi dostaliśmy "zadyszki" ponownie do steru władzy doszła "solidarność społeczna" , wprowadzono kolejne konieczne reformy i snuto kolejne ambitne plany na przyszłość. I tak dotarliśmy do kolejnej "zadyszki" po dziesięciu latach czyli "kryzysu światowego" , który na szczęście nie wywołaliśmy , aczkolwiek przez przypadek zbiegł się on z naszym wewnętrznym kryzysem. Jest to doskonała okazja do wnikliwej refleksji nad tym co było i co ewentualnie będzie,
co zrobić i jak otworzyć kolejną dekadę i wprowadzić Polskę w XXI wiek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

Takie reasumowanie może wypaść bardzo ciekawie. A w związku z tym przychodzi mi pewna myśl do głowy i to niesmaczna. "Pisma Świętego nie czytają i takimi samymi się stają". Bo czymże jest opluwanie adwersarzy?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze - dwadzieścia lat to w pewnym sensie "dekada" a co za tym idzie czas na wymianę ludzi u steru - czyż nie jest to właśnie ten czas , może dać jednak szansę tym którzy mają nowe pomysły na nowe czasy i nowe potrzeby dla tego kraju i już nowego pokolenia które nie pamięta okresu walki o wolność ma inne potrzeby i pragnienia inne cele inną ideologię itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet wstawiam go do ulubionych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Alicjo Nowa, autor chce reaktywować w użytkownikach myślenie i aktywność, co udaje mu się w 100 % za co + 5*. Ja już myślę wydajniej. Temat super i na czasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rutyna spowodowała że z parlamentarzystów rumaków zrobiły się parlamentarzyści woły, smutne. Trzeba wymyślić dla nich jakiś system dopingujący. Jak na razie środkiem dopingującym są narkotyki co zamieściłem w materiałach do moderacji i dlatego prawdopodobnie nie zostanie pokazane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie dla gwiazdek się pisuje pewne rzeczy , "populizm" nie jest tu w cenie i nie ma "żadnej wartości".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja niestety gwiazdki nie przyznam, sorry.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.11.2009 19:17

Mam rozumieć Pani Alicjo, że wszyscy Ci, co przyznali Jarkowi po gwiazdce to niesłusznie to uczynili? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jarku gratuluje.ha ha.Od razu z innej beczki .Merytoryczna dyskusja.ha ha .Cała prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O jej, przepraszam, że uraziłam, ale myślałam, że chodzi o konkretną i merytoryczną dyskusję. Jeżeli widzę, że w tekście brak spójności, autor sam sobie zaprzecza, pojawia się zagmatwana metaforyka, to mam napisać, że jest ok. Zwykle w takich sytuacjach nie zabieram głosu, ani nie stawiam gwiazdek, czytam inny artykuł i zapominam o tym, który mi się nie podobał. Odniosłam jednak wrażenie, że jesteś autorem, dla którego rzeczowa wymiana poglądów jest ważna i potrzebna. Wymiana myśli, rzeczowa polemika, bardzo konstruktywnie wpływa na rozwój nas, piszących na w24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.