Facebook Google+ Twitter

O nas nie napisali

Dziennikarstwo obywatelskie to szansa tylko dla wschodnich mediów. Taką tezę stawia dziś na swoich łamach „Dziennik”.

Z okazji Kongresu Dziennikarstwa Obywatelskiego, „Dziennik” przypomina początki naszej "profesji" i jej pierwotne założenia. Pisze o sukcesach redakcji zagranicznych portali, takich jak „OhmyNews”. O żadnym polskim tego typu serwisie nawet nie wspomina. Dlaczego?

Rola tego typu mediów na Dalekim Wschodzie, gdzie narodziło się dziennikarstwo obywatelskie, jest dalece istotniejsza iż inicjatywa, jaką podejmujemy my, Europejczycy. Tam tego typu serwis, to jedyne miejsce, gdzie można przeczytać informacje najświeższe, nie okrojone przez cenzurę, sprawdzone, no i pochodzące od zwykłego człowieka, któremu ufamy bardziej niż dziennikarzowi na etacie, ulegającemu swojemu szefowi. Serwis OhmyNews rozwinął się do tego stopnia, że znajdziemy w nim informacje z każdego zakątka świata.

Europejczycy natomiast widzą w dziennikarstwie obywatelskim jedynie alternatywę, inne spojrzenie na wydarzenia z kraju, ze świata, z własnego regionu.

Mimo wszystko martwi, że serwisy takie, jak wiadomości24.pl, czy ithink.pl nie zostały nawet słowem wspomniane, a artykuł sam w sobie był krótki i słabo wyczerpujący temat (dla porównania proponuję przeczytać dzisiejszą relację Pawła Nowackiego z Konferencji – oczywiście w naszym serwisie).

Podsumowanie stanowiła teza, że obywatele-dziennikarze mają na zachodzie niewielkie szanse, bo tradycyjne media są zbyt silne. Możnaby polemizować, zważywszy na nasze 15. miejsce w rankingach stron informacyjnych. Czyżby tradycyjne media obawiały się rosnącej konkurencji w postaci serwisów obywatelskich?

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: "Dziennik"


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Słowem: zawodowcy drżą!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.