Facebook Google+ Twitter

O naszych pieniądzach powinniśmy decydować osobiście

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-11-06 19:31

Weźmy przykład z Aten V wieku p. n. e. Zabezpieczmy się przed dramatyczną sytuacją dzisiejszych mieszkańców Aten.

System polityczny w naszej ojczyźnie tzw. demokracja przedstawicielska ma kilka istotnych wad. Podstawową z nich jest okoliczność, że dla przedstawicieli, zgodnie z naturą ludzką, nie jest najważniejsza sytuacja ekonomiczna i ekologiczna obywateli którymi rządzą. Najważniejszą sprawą dla nich
jest dalej być u władzy. Przedstawiciele nie szukają najlepszych rozwiązań
spraw publicznych – najważniejszym dla nich zadaniem jest dobrze zaprezentować się wyborcom.

Demokracja to system polityczny w którym naród jest suwerenem a wszyscy obywatele mają identyczne prawa. Niestety nasza demokracja przedstawicielska nie gwarantuje ani jednego ani drugiego..

Wprawdzie w Konstytucji RP zapisano w Art. 4: „Władza zwierzchnia w RP należy do narodu”, ale z kolei w Art. 125 dodano „Referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów lub Prezydent Rzeczypospolitej za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.”

Oznacza to, że bez zgody polityków suweren czyli my naród nie możemy zawetować w drodze referendum żadnej ich decyzji jak również stanowić jakiegokolwiek prawa. Dobitnie o tym świadczy historia wniosków o referenda woJOWników oraz Stowarzyszenia DOBRE MEDIA.

Obydwie organizacje złożyły swoje wnioski wraz z podpisami pod nimi ponad 750 tys. obywateli - i nic. Nie spodobały się politykom i bez słowa wyjaśnienia wylądowały w niszczarce.

Równość prawa wszystkich obywateli w naszym kraju to fikcja. Np. najbliższym krewnym (rodzicom, małżonkom, dzieciom) uprzywilejowanych obywateli, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem ze wspólnej kasy wypłaca się po 250 tys. zł. zadośćuczynienia. Rodzinom zwykłych obywateli, którzy zginęli w analogicznie nieszczęśliwych wypadkach – nie.

Efektem tych cech naszego systemu politycznego jest lawinowo rosnące zadłużenie publiczne. Jeśli biernie będziemy przyglądać się rozwojowi sytuacji czeka nas niewola zadłużenia – bankructwo. Skuteczną zgodę na ograniczenie wydatków publicznych mogą dać wyłącznie obywatele w referendum. W 2001 Szwajcarzy zarządzono referendum nad ustawą pt. „Schuldbremse” (hamulec zadłużenia). Po wysłuchaniu racjonalnie myślących ekonomistów ponad 80% obywateli biorących udział w referendum powiedziało TAK tej ustawie. Trzy lata jej stosowania spowodowało, bez strajków i manifestacji, zmniejszenie długu publicznego Szwajcarii o ponad 5% PKB.

Dwa i pół tysiąca lat eksperymentów i doświadczeń politycznych naszej cywilizacji wykazało niezbicie, że dla demokracji bezpośredniej nie ma racjonalnej alternatywy. Weźmy przykład z Aten V wieku p. n. e. Zabezpieczmy się przed dramatyczną sytuacją dzisiejszych mieszkańców Aten.

Zdzisław Gromada

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.
(Zdzisław Gromada)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zdzisław Gromada
  • Zdzisław Gromada
  • 08.11.2011 17:39

Krzysztofie B.

"Nie sztuką jest płynąć z prądem (rozwiązywać łatwe zadania). Sztuką jest płynąć pod prąd. Z prądem płyną tylko śnięte ryby i śmieci"

Zapraszam do SWD www.demokrtacjabezposrednia.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny autorze interesujący temat, trafne konkluzje. Jednocześnie ilość komentarzy dowodzi niskiej świadomości ludu. I całkowitemu ubezwłasnowolnieniu. Bo nawet boi się zabrać głos w tak istotnej sprawie. Lub tak ciemny, że nie rozumie w jakim jest położeniu. Bonanza to nie tędy droga z siłowych rozwiązań zawsze obie strony wychodzą pokrzywdzone a poziom agresji wzrasta. To nie jest rozwiązanie do końca słuszne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
odmieniec21
  • odmieniec21
  • 07.11.2011 18:59

Grecja "przederowa" nie jest, aż takim ideałem do naśladowania. Z tamtych lat możemy tylko czerpać wzorce, ale teoretyczne. Pomiędzy "Miastopaństwami" greckimi ciągle istniały wojny, zdrady, rządy tyrańskie także. Zdrad także nie brakowało. Niewinnemu Sokratesowi - nie kto inny, lecz - sam Lud zaaplikował cykutę, za pouszczeniem Go, przez przywódców. Teraz coś podobnego się robi wobec J. Kaczyńskiego. "Wiesza się na nim psy". Wychodzi, z medialnych podań, że Polska nierządem stoi, wyłącznie z winy Kaczora. Upadek przemysłu stoczniowego, samochodowego, rolnictwa, przemysłu wydobywczego, morskiego - wszystko zgnoili Kaczory. Jednego się pozbyto. Teraz cała wina spadła na jedną głowę Jarosława. Nic tylko skazać - ze względów humanitarnych, nie na karę śmierci, lecz - na banicję dożywotnią. Zdaniem Pana i Panu podobnym, wówczas mielibyśmy raj na ziemi. Aaaa! Wtedy, jeszcze byście się doczepili do "Katoli", bo to oni takoż, jak i Kaczor są zaporą do osiągnięcia dobrobytu. Zastanówcie się nad tymi przyczynami i w porę je usuńcie. Czyli zakatrupcie Kaczora i wygniećcie - jak pluskwy - Katoli. - Być może odwleczecie na krótko wyrok, który wróży Bonanza

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bonanza
  • Bonanza
  • 06.11.2011 20:19

Gdy poleje się krew ulicy przejrzą na oczy obłudnicy.
Ryje od koryt oderwiemy i stanowcze NIE powiemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.