Facebook Google+ Twitter

O niekonwencjonalnej nauce języka i wycieczce w Krainę Wyobraźni

By nauczyć się czegoś szybko i efektywnie trzeba to zobaczyć, usłyszeć, poczuć i doświadczyć. Zaangażować wszystkie zmysły i mieć cel...

Shiny brain / Fot. http://www.sxc.hu/photo/1254880Nauka, nie tylko języka, noże być ciekawa, pasjonująca, szybka, zabawna i dająca satysfakcję. Trudno o taką, gdy jest prowadzona tylko przy pomocy podręcznika, wykładu i ćwiczeń. Od wielu lat pedagodzy zwracają uwagę, że wprowadzanie nowego materiału powinno angażować wszystkie zmysły i wykorzystywać różne rodzaje inteligencji. Być zarazem stymulujące i odprężające, zróżnicowane i zabawne, wykorzystujące twórcze i krytyczne myślenie. Potem powinien być czas aktywizowania zapamiętanego materiału poprzez różne gry, skecze, zabawy i działanie praktyczne wiążące zdobytą wiedzę z innymi dziedzinami. A na koniec sesje powtórkowe i weryfikacja poczynionych postępów, której głównym celem ma być radość z osiągnięć i motywacja do dalszego rozwoju.

Georgi Łozanow - bułgarski psycholog, twórca metody efektywnego uczenia się języków, twierdził, że w nauce przeszkadzają nam trzy bariery:
- krytyczno-logiczna (szkoła jest trudna, to jak nauka ma być zabawna i łatwa),
- intuicyjno-emocjonalna (jestem głupi, więc nie będę umiał tego zrobić),
- krytyczno-moralna (nauka to ciężka praca, lepiej się nie wychylać).

Za warunek skutecznej i radosnej nauki uważał zachęcenie uczniów do wyznaczania sobie celów i planowania, do czego dana wiedza im się przyda. Jeśli wiemy czego i dlaczego chcemy się nauczyć, to wzrasta nasza motywacja i zdolność do wysiłku. Bardzo ciężko uczyć się dla samego uczenia, żeby zaliczyć klasówkę i mieć dobre oceny. Ucząc się chcemy wiedzieć, co nam się z tej wiedzy przyda oraz widzieć jak przekłada się na efekty w naszym życiu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Uczenie się jest najwspanialszą i dającą najwięcej radości grą na świecie".
Pięknie powiedziane, oby jak najwięcej ludzi nabrało do tej sentencji przekonania. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.